Nowalijki – co to takiego? Czy są zdrowe?

Na stole
Nowalijki – co to takiego? Czy są zdrowe?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na przełomie marca i kwietnia w sklepach i na targach zaczynają pojawiać się nowalijki. Czy powinniśmy jeść ich jak najwięcej? Czy też są dla nas szkodliwe? 

Młode, wiosenne warzywa, które pojawiają się jako pierwsze w danym sezonie nazywamy nowalijkami. Po okresie zimowym nasz organizm domaga się zastrzyku witamin i minerałów, a także smaku świeżych warzyw. Czy jednak hodowane w sztucznych warunkach warzywa posiadają wartościowe składniki odżywcze? Czy są one zdrowe, czy może nam szkodzą? Co na ten temat mówią eksperci? – Dowiesz się w tym artykule. 

Jakie warzywa to nowalijki?

Do młodych, wiosennych warzyw określanych jako nowalijki zaliczamy:

  • pomidory,
  • ogórki,
  • rzodkiewkę,
  • sałatę,
  • marchewkę,
  • szczypiorek,
  • rzeżuchę,
  • cebulę dymkę,
  • natkę pietruszki.

Nowalijki hoduje się w szklarniach z odpowiednią temperaturą, oświetleniem i wilgotnością powietrza. Zamiast tradycyjnego podłoża do ich uprawy stosuje się mieszaninę ziemi liściowej, torfu, nawozów i mikroelementów. Znane są również tzw. uprawy hydroponiczne, gdzie korzenie roślin zamiast w ziemi, zanurza się w płynnym roztworze składników mineralnych.

Właściwości odżywcze nowalijek

Warzywa szklarniowe mają zbliżoną zawartość witamin i minerałów, do tych uprawianych w tradycyjny sposób. Nowalijki mogą być nieco uboższe w witaminę C i bioflawonidy, ponieważ nie otrzymują takiej ilości światła słonecznego jak warzywa rosnące na polu. 

Różnicę odczujemy jednak przede wszystkim w smaku. Przez ograniczony dostęp do słońca w nowalijkach nie wytwarza się dostateczna ilość cukrów i substancji zapachowych. Dlatego też pierwsze pomidory zazwyczaj nie zachwycają swoim smakiem. 

Eksperci zapewniają, że ilość składników odżywczych w nowalijkach jest wystarczająca i porównywalna z warzywami uprawianymi na polu. Zaleca się zatem ich spożywanie po okresie zimowym, kiedy nasz organizm potrzebuje witamin i minerałów ze świeżych produktów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Krok po kroku: Tworzenie pięknej przestrzeni zielonej za domem
Krok po kroku: Tworzenie pięknej przestrzeni zielonej za domem
Odkryj praktyczne porady i wskazówki na temat tworzenia wyjątkowej zieleni w przydomowym ogródku, zaczynając od prostego planowania aż po realizację.
Systemy odwadniające i rynnowe do ogrodu
Systemy odwadniające i rynnowe do ogrodu
Chcesz uchronić swój ogród przed zalaniem? Koniecznie pamiętaj o prawidłowym systemie odprowadzającym wodę!
Jak skutecznie urządzić wnętrze domu korzystając z kompleksowego wyposażenia?
Jak skutecznie urządzić wnętrze domu korzystając z kompleksowego wyposażenia?
Odkryj tajniki skutecznego urządzania wnętrza domu przy pomocy kompletów wyposażenia. Naucz się tworzyć funkcjonalne i estetyczne przestrzenie, które będą odzwierciedlały Twoją tożsamość.
Ostatnie wpisy