Zdrowotne właściwości kiszonek. Hit czy mit?

Na stole
Zdrowotne właściwości kiszonek. Hit czy mit?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ostatnio coraz częściej słyszy się, że kiszonki mają zbawienny wpływ na nasz organizm. Czy rzeczywiście tak jest? 

Opisując zalety kiszonek, trudno zdecydować się, od czego zacząć. Jest ich aż tyle! Przyjrzyjmy się po kolei zdrowotnym właściwościom kiszonych produktów.

1. Kiszonki wspomagają układ pokarmowy

Kiszone produkty wspomagają perystaltykę jelit, mogą więc tym samym chronić przed zaparciami lub pomagać w ich leczeniu. Poprawiają trawienie oraz ułatwiają przywrócenie prawidłowej mikroflory jelitowej. 

2. Nasz organizm lepiej przyswaja produkty kiszone

Kiszonki są dobrze przyswajane przez nasz organizm. Proces kiszenia eliminuje z produktów niektóre substancje, jak np. gazotwórcze cyjanki, czy tioglikozydy – uważane za niepożądane w naszym organizmie. Zmniejsza się też ilość substancji takich jak kwas szczawiowy, czy azotany. Wszystko to wpływa na lepszą przyswajalność kiszonych produktów. 

Photo by: Kasjan Farbisz, from: Pixabay 

3. Kiszonki wzmacniają układ odpornościowy

Kiszone produkty to naturalne probiotyki! Mają korzystne działanie na mikroflorę jelitową, wzmacniają barierę ochronną i pomagają zwalczać infekcje. Co więcej, kiszonki zawierają duże ilości witaminy C.

>> Zobacz też: Czas na zdrowe odżywianie! Kiszonki warzywne

4. Kiszone produkty bogate są w przeciwutleniacze

Kiszonki bogate są w witaminy takie jak: A, C i E, będące silnymi przeciwutleniaczami. Przeciwdziałają one starzeniu się organizmu i zmniejszają ryzyko zachorowania np. na nowotwory. Kiszonki posiadają też wiele wartościowych składników mineralnych, jak żelazo, wapń i potas.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Szyby w oknach dachowych – nie tylko estetyka, ale też funkcjonalność
Szyby w oknach dachowych – nie tylko estetyka, ale też funkcjonalność
Okna dachowe, stanowiące coraz częstszy element współczesnych domów, odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu komfortu mieszkańców.
Jak odnowić wystrój mieszkania?
Jak odnowić wystrój mieszkania?
Dowiedz się, jak w prosty i szybki, ale jednocześnie efektowny sposób odmienić swoje mieszkanie oraz poznaj najważniejsze trendy wnętrzarskie w tym sezonie.
Kwiaty idealne do uprawiania na balkonie
Kwiaty idealne do uprawiania na balkonie
Dowiedz się, jakie kwiaty pięknie ozdobią Twój balkon i ciesz się dodatkową przestrzenią do relaksu. Przekonaj się, jak nawet niewielkie okazy odmienią cały wystrój!
Ostatnie wpisy