Pompa ciepła — zalety, działanie i zastosowanie

Pompa ciepła — zalety, działanie i zastosowanie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Okres grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Wymiana starego pieca grzewczego to dzisiaj podstawa, aby dom stał się bardziej przyjazny środowisku. Urządzeniem, na które warto zwrócić uwagę, aby ogrzać swoje mieszkanie, jest pompa ciepła.

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które jest jednym z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania budynku. Jest to możliwe dzięki temu, że korzysta ona z zasobów naturalnych, a dokładniej mówiąc z odnawialnych źródeł energii, którymi są: 

 • ciepło geotermalne; 
 • ciepło z wód gruntowych i powierzchniowych;
 • ciepło z powietrza.

Warto jednak podkreślić tutaj, że pojęcie, którym jest ciepło, w przypadku pomp ciepła, jest rozumiane nieco inaczej niż w znaczeniu potocznym. Urządzenie to wykorzystuje pewne naturalne zjawiska fizyczne, aby zamienić zimno w ciepło oraz odwrotnie, a przy tym zużywa stosunkowo mało energii elektrycznej. 

Pompa ciepła — działanie

Wszystkie pompy dzieła działają na ten samej zasadzie. Urządzenie to pobiera energię z zewnątrz, po czym przekształca ją w ciepło użytkowe. System ogrzewania, który opiera się na pompie ciepła, złożony jest z kilku elementów: 

 • dolnego źródła, to jest z miejsca, w którym system pobiera energię; 
 • parownika (wymiennika ciepła); pobiera on ciepło z dolnego źródła, po czym dostarcza je do wewnętrznego obiegu pompy; 
 • zaworu rozprężonego i sprężarki; 
 • skraplacza (wymiennika ciepła), zabiera ciepło z obiegu wewnętrznego i transportuje je go górnego źródła; 
 • górnego źródła, to jest instalacji centralnego ogrzewania na przykład podłogówki lub ciepłej wody użytkowej. 

Przez stale obecny w obiegu pompy czynnik chłodniczy, do wewnętrznego obiegu, stale przekazywane jest ciepło z dolnego źródła na przykład powietrza, wody lub gruntu. Zdolność do odbierania energii z dolnego źródła ma czynnik o specjalnie dobranych parametrach. Dzieje się to za sprawą zachodzących w nim przemian termodynamicznych. Energia ta jest później przekazywana w postaci ciepła do źródła górnego. W drodze powrotnej ochłodzenie i rozprężenie czynnika przyczynia się do jego powrotu do parownika, w którym to cały cykl rozpoczyna się ponownie. 

Korzyści ze stosowania pompy ciepła 

Zastosowanie w swoim domu pompy ciepła niesie za sobą wiele korzyści. Oto kilka z nich: 

 • Stosując pompę ciepła w swoim domu, możesz ubiegać się o jej dofinansowanie z funduszy unijnych, ponieważ jest ona wspierana przez politykę Unii Europejskiej.
 • Urządzenie to obniża emisję CO2 przeciętnie o 20%, a ponadto nie emituje szkodliwych spalin w budynku. 
 • Wykorzystuje ona energię odnawialną, dzięki czemu jest przyjazna dla środowiska. 
 • Pompa ciepła charakteryzuje się największą klasą energetyczną pośród urządzeń grzewczych, a także najwyższą klasą wśród urządzeń do podgrzewania wody użytkowej.

Jeśli myślisz nad montażem pompy ciepła, wejdź na stronę https://columbusenergy.pl/oferta/pompa-ciepla-poznan, na której poznasz więcej szczegółów. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Ellie Burgin

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią stolarkę otworową dla twojego domu? Poradnik krok po kroku z uwzględnieniem montażu
Jak wybrać odpowiednią stolarkę otworową dla twojego domu? Poradnik krok po kroku z uwzględnieniem montażu
Sprawdź nasz praktyczny poradnik dotyczący wyboru stolarki otworowej. Dowiedz się więcej o różnych typach stolarki otworowej i dowiedz się, jak dobrze zrozumieć, który typ stolarki otworowej najbardziej odpowiada profilowi i wymaganiom Twojego domu.
Rośliny oczyszczające powietrze w domu
Rośliny oczyszczające powietrze w domu
Przegląd roślin doniczkowych oczyszczających powietrze. Wybierz idealną dla siebie!
Gdzie ścieżki naprowadzające dla niewidomych są niezbędne?
Gdzie ścieżki naprowadzające dla niewidomych są niezbędne?
Ścieżki naprowadzające dla niewidomych to niezwykle ważny element infrastruktury miejskiej, który ułatwia orientację i poruszanie się osobom niewidomym oraz słabowidzącym. Takie ścieżki są niezbędne w miejscach o dużym natężeniu ruchu, gdzie niewidomi mogą mieć problemy z poruszaniem się, np. w pobliżu przystanków autobusowych, dworców kolejowych, centrów handlowych, szkół czy wzdłuż głównych ulic.
Ostatnie wpisy