10 rzeczy, które należy wykonać w ogrodzie jesienią

Abc ogrodnika
10 rzeczy, które należy wykonać w ogrodzie jesienią
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Lato przeminęło i nadeszła jesień. Nie wolno nam jednak zapominać o ogrodzie, jego pielęgnacji i przygotowaniu do zimy w taki sposób, by na wiosnę mógł rozkwitnąć. Oto lista 10 rzeczy, które powinniśmy zrobić jesienią w naszych ogrodach. 

1. Zasadź cebulki

Jesień to najlepsza pora na sadzenie cebul kwiatowych, które w pełnej krasie rozkwitną na wiosnę i wprowadzą kolor do naszego ogrodu. Wrzesień, październik i wczesny listopad to najlepsza pora na sadzenie tulipanów, szafirków, krokusów czy narcyzów. Pamiętaj o wzruszeniu ziemi. Jeśli chcesz zabezpieczyć je przed atakami żarłocznych szkodników, umieść je w przeznaczonych do tego koszyczkach.

2. Zbierz owoce i nasiona oraz wykop warzywa

To czas zbiorów. Wykop buraczki, marchewkę, pietruszkę, ziemniaki, selera i pora. Zbierz dynie. Wyzbieraj orzechy włoskie i laskowe oraz zerwij jabłka z drzew. W ciepłe, słoneczne dni zbierz nasiona kwiatów, które po wysuszeniu będziesz mógł wysiać na wiosnę.

3. Przytnij drzewa i krzewy

Czas na ostatnie cięcia pielęgnacyjne. Pamiętaj jednak, by nie robić tego zbyt późno, gdyż nowe pędy w kontakcie z niską temperaturą i przymrozkami uschną, narażając roślinę na choroby, a w najgorszym przypadku na obumarcie.

4. Przygotuj oczko wodne do zimy

Oczyść oczko wodne z zalegających w nim liści, zabierz delikatne rośliny i rybki. Schowaj również wszelkiego rodzaju fontanny i natryski, które może uszkodzić mróz. Jeśli oczko ma poniżej 120 cm wody, wypuść z niego wodę i okryj. Oczka powyżej 120 cm dokładnie oczyść i obniż poziom wody do 70–80%.

5. Wykop rośliny nie mrozoodporne

Do tej grupy przeważnie zaliczają się cebule kwiatów takich jak kanny, dalie, mieczyki, frezje czy lilie orientalne. Pamiętaj o dokładnym osuszeniu bulw. Przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w przewiewnych skrzynkach, gdyż tego typu rośliny narażone są na gnicie, zwłaszcza jeśli lato i jesień były mokre.

6. Zabezpiecz rośliny

Delikatne rośliny wrażliwe na niskie temperatury, np. krzewy róż, hortensje, a także niektóre drzewa i krzewy owocowe zabezpiecz przed utratą wody oraz działaniem mrozu i wiatru. W tym celu doskonale sprawdzą się słomiane maty, juta oraz agrowłóknina. Możesz wykorzystać również obcięte gałęzie z drzew iglastych, a także trociny lub korę.

7. Schowaj wyposażenie ogrodu i tarasu

Jeśli masz możliwość, zabezpiecz i schowaj wyposażenie ogrodu i tarasu. Zwiń hamak, schowaj krzesła, stoliki i ławki ogrodowe, zwłaszcza te wykonane z delikatnych, naturalnych materiałów. Meble ogrodowe wykonane z mrozoodpornych materiałów przykryj pokrowcami i ustaw pod wiatą bądź w innym zadaszonym miejscu.

8. Zgrab liście

Nie musisz wygrabiać trawnika co do jednego liścia. Powinieneś jednak grabić ich nadmiar. Bezdyskusyjnie powinieneś zgrabić i usunąć z ogrodu liście orzecha włoskiego i dębu, które zawierają w sobie dużą zawartość garbników.

9. Zatroszcz się o trawnik

Jesienią nie zapominaj o koszeniu trawy. Zabieg ten możesz oczywiście wykonywać z mniejszą częstotliwością, nie możesz jednak zupełnie go zawieszać. Przed zimą trawa powinna mieć wysokość ok. 4–5 cm. Możesz także przeprowadzić zabieg napowietrzania trawnika, w tym celu świetnie sprawdzają się nakładki-kolce na buty.

10. Oczyść działkę

Październik i listopad to dobry czas na oczyszczenie działki z przekwitłych roślin oraz chwastów. Pamiętaj, im więcej pracy wykonasz jesienią, tym mniej wysiłku będziesz musiał włożyć wiosną.

Zdjęcie główne: Scott Webb/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Szklana zastawa stołowa – na co należy zwrócić uwagę przed zakupem?
Szklana zastawa stołowa – na co należy zwrócić uwagę przed zakupem?
Szklana zastawa stołowa jest popularnym wyborem dla osób, które cenią elegancję i stylowy wygląd na swoim stole.
Serwetki: Idealny dodatek do Twojego stołu
Serwetki: Idealny dodatek do Twojego stołu
Serwetki to nie tylko praktyczny sposób na zachowanie czystości podczas jedzenia, ale również znakomity dodatek, który może wzbogacić wygląd Twojego stołu i stworzyć wyjątkową atmosferę.
Suszarki na grzyby – odkryj najlepsze rozwiązanie do przechowywania Twojego ulubionego składnika kuchni!
Suszarki na grzyby – odkryj najlepsze rozwiązanie do przechowywania Twojego ulubionego składnika kuchni!
Grzyby to popularny składnik wielu dań, które cieszą się dużą popularnością na całym świecie. W zależności od gatunku grzyby mogą być jadalne lub trujące, ale w większości przypadków są one nie tylko pyszne, ale również zdrowe. Aby cieszyć się smakiem grzybów przez cały rok, warto zainwestować w suszarkę na grzyby. W tym artykule przedstawione są najważniejsze informacje na temat suszarki na grzyby i powody, dla których warto ją wykorzystać w swojej kuchni.
Ostatnie wpisy