10 rzeczy, które należy wykonać w ogrodzie jesienią

Abc ogrodnika
10 rzeczy, które należy wykonać w ogrodzie jesienią
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Lato przeminęło i nadeszła jesień. Nie wolno nam jednak zapominać o ogrodzie, jego pielęgnacji i przygotowaniu do zimy w taki sposób, by na wiosnę mógł rozkwitnąć. Oto lista 10 rzeczy, które powinniśmy zrobić jesienią w naszych ogrodach. 

1. Zasadź cebulki

Jesień to najlepsza pora na sadzenie cebul kwiatowych, które w pełnej krasie rozkwitną na wiosnę i wprowadzą kolor do naszego ogrodu. Wrzesień, październik i wczesny listopad to najlepsza pora na sadzenie tulipanów, szafirków, krokusów czy narcyzów. Pamiętaj o wzruszeniu ziemi. Jeśli chcesz zabezpieczyć je przed atakami żarłocznych szkodników, umieść je w przeznaczonych do tego koszyczkach.

2. Zbierz owoce i nasiona oraz wykop warzywa

To czas zbiorów. Wykop buraczki, marchewkę, pietruszkę, ziemniaki, selera i pora. Zbierz dynie. Wyzbieraj orzechy włoskie i laskowe oraz zerwij jabłka z drzew. W ciepłe, słoneczne dni zbierz nasiona kwiatów, które po wysuszeniu będziesz mógł wysiać na wiosnę.

3. Przytnij drzewa i krzewy

Czas na ostatnie cięcia pielęgnacyjne. Pamiętaj jednak, by nie robić tego zbyt późno, gdyż nowe pędy w kontakcie z niską temperaturą i przymrozkami uschną, narażając roślinę na choroby, a w najgorszym przypadku na obumarcie.

4. Przygotuj oczko wodne do zimy

Oczyść oczko wodne z zalegających w nim liści, zabierz delikatne rośliny i rybki. Schowaj również wszelkiego rodzaju fontanny i natryski, które może uszkodzić mróz. Jeśli oczko ma poniżej 120 cm wody, wypuść z niego wodę i okryj. Oczka powyżej 120 cm dokładnie oczyść i obniż poziom wody do 70–80%.

5. Wykop rośliny nie mrozoodporne

Do tej grupy przeważnie zaliczają się cebule kwiatów takich jak kanny, dalie, mieczyki, frezje czy lilie orientalne. Pamiętaj o dokładnym osuszeniu bulw. Przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w przewiewnych skrzynkach, gdyż tego typu rośliny narażone są na gnicie, zwłaszcza jeśli lato i jesień były mokre.

6. Zabezpiecz rośliny

Delikatne rośliny wrażliwe na niskie temperatury, np. krzewy róż, hortensje, a także niektóre drzewa i krzewy owocowe zabezpiecz przed utratą wody oraz działaniem mrozu i wiatru. W tym celu doskonale sprawdzą się słomiane maty, juta oraz agrowłóknina. Możesz wykorzystać również obcięte gałęzie z drzew iglastych, a także trociny lub korę.

7. Schowaj wyposażenie ogrodu i tarasu

Jeśli masz możliwość, zabezpiecz i schowaj wyposażenie ogrodu i tarasu. Zwiń hamak, schowaj krzesła, stoliki i ławki ogrodowe, zwłaszcza te wykonane z delikatnych, naturalnych materiałów. Meble ogrodowe wykonane z mrozoodpornych materiałów przykryj pokrowcami i ustaw pod wiatą bądź w innym zadaszonym miejscu.

8. Zgrab liście

Nie musisz wygrabiać trawnika co do jednego liścia. Powinieneś jednak grabić ich nadmiar. Bezdyskusyjnie powinieneś zgrabić i usunąć z ogrodu liście orzecha włoskiego i dębu, które zawierają w sobie dużą zawartość garbników.

9. Zatroszcz się o trawnik

Jesienią nie zapominaj o koszeniu trawy. Zabieg ten możesz oczywiście wykonywać z mniejszą częstotliwością, nie możesz jednak zupełnie go zawieszać. Przed zimą trawa powinna mieć wysokość ok. 4–5 cm. Możesz także przeprowadzić zabieg napowietrzania trawnika, w tym celu świetnie sprawdzają się nakładki-kolce na buty.

10. Oczyść działkę

Październik i listopad to dobry czas na oczyszczenie działki z przekwitłych roślin oraz chwastów. Pamiętaj, im więcej pracy wykonasz jesienią, tym mniej wysiłku będziesz musiał włożyć wiosną.

Zdjęcie główne: Scott Webb/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne rozwiązanie do wentylacji, które spełni również funkcję dekoracyjną?
Jak wybrać idealne rozwiązanie do wentylacji, które spełni również funkcję dekoracyjną?
Poznaj unikalne porady, które pomogą Ci połączyć funkcjonalność i estetykę wybierając system wentylacji do Twojego domu.
Jak dobrze dobrać kolorystykę wnętrza do mebli z sosny?
Jak dobrze dobrać kolorystykę wnętrza do mebli z sosny?
Dowiedz się, jak harmonijnie dobrać kolorystykę swojego wnętrza do mebli wykonanych z sosny, aby stworzyć spójny i przyjazny wygląd domu.
Jak odnowić taras?
Jak odnowić taras?
Chcesz odnowić taras przed domem, albo szukasz inspiracji do tego, jak odświeżyć jego nudny wygląd? Poznaj nasze propozycje zmian, jakie możesz wprowadzić na tarasie.
Ostatnie wpisy