Najważniejsze informacje o herbicydach

Abc ogrodnika
Najważniejsze informacje o herbicydach
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Herbicydy to popularny i powszechny rodzaj środków ochrony roślin. Rolnicy traktują je jako nieodzowny preparat pielęgnacji upraw, a samo odchwaszczanie uważają za niezwykle ważny zabieg, który należy regularnie przeprowadzać na roślinach uprawnych. Kiedy warto je stosować, jakie dokładnie mają właściwości i w jaki sposób pozytywnie wpływają na Twoje plony?

Czym są herbicydy?

Herbicydy – preparaty chwastobójcze, wykorzystywane zarówno w uprawach rolnych, jak i ogrodniczych. Działają one w sposób układowy – tj. są wchłaniane przez liście lub korzenie, następnie hamując naturalne procesy – lub w sposób kontaktowy – czyli po bezpośrednim zetknięciu z fragmentem rośliny. 

Herbicydy stosuje się w celu czyszczenia terenu (np. przed założeniem plantacji), na którym występują chwasty. Co istotne – środki należy dobierać w rozsądny sposób – tj. po wcześniejszej diagnozie występującego problemu i z uwzględnieniem grupy niepożądanych roślin. Ma to szczególnie duże znaczenie w kontekście wszystkich, dostępnych środków ochrony, które warto stosować naprzemiennie.

Selektywne i nieselektywne herbicydy

Środki chwastobójcze dzieli się, na:

  • Herbicydy selektywne – działają wyłącznie na konkretne (selektywne) gatunki roślin. Na rynku znajdziesz środki do zwalczania chwastów jednoliściennych (np. miotły zbożowej czy owsa głuchego) i dwuliściennych (np. jasnota purpurowa, kąkol polny, mak polny, maruna bezwonna). 
  • Herbicydy nieselektywne (totalne) – jak sama nazwa wskazuje działają globalnie, niszcząc wszystkie, obecne rośliny. Stosuje się je głównie w celu „wyczyszczenia” całego terenu, przygotowując go pod nowe uprawy. Najpowszechniej stosowanymi herbicydami jest glifosat (zaburza proces wytwarzania aminokwasów syntetyzujących białka) i glufosynat (umożliwia gromadzenie się dużego stężenia amoniaku). 

Zasady stosowania herbicydów

Jak już wspomnieliśmy – herbicydy dzieli się na kontaktowe i układowe. Rozpoznanie tych dwóch podtypów jest kluczowe, aby wybrany środek przyniósł oczekiwane rezultaty. 

Pierwsze – kontaktowe – uszkadzają chwaty wyłącznie w miejscu zetknięcia z danym opryskiem. Ważne zatem jest, aby zastosować środek w sposób dokładny – tj. nakładając go na całą, docelową powierzchnię. Nie zaleca się stosowania oprysków, które są zbyt szybkie i nie koncentrują się na jednym obszarze. Co ważne – herbicydy kontaktowe niszczą naziemną część chwastów w sposób bardzo szybki, co oznacza, że ryzyko ich ponownego wystąpienia jest wysokie. Dlatego też rekomenduje się stosować je przed siewem i w obszarach, które docelowo mają być wolne od upraw i roślin.

Drugie – układowe – wchłaniane są bezpośrednio przez rośliny. W ten sposób – od środka – zaburzają wszystkie procesy, przyczyniając się do ich stopniowego obumierania. Pierwsze efekty zauważysz po około 14 dniach od oprysku, podczas gdy zupełne obumieranie następuje po 2 miesiącach. Co ważne – zniszczeniu ulega zarówno część nadziemna, jak i podziemna, dzięki czemu zwalczasz określone grupy roślin, jednocześnie nie niszcząc roślin uprawnych. 

Profesjonalne i sprawdzone środki – w tym środki owadobójcze, zaprawy nasienne i herbicydy – dostępne są w ofercie wpolu.pl.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Doniczki wiszące na balkon. Pomysł na aranżację balkonu
Doniczki wiszące na balkon. Pomysł na aranżację balkonu
Chcesz przeprowadzić metamorfozę swojego balkonu i pragniesz, by zagościły na nim rośliny? Sprawdź, jak możesz zaaranżować tę przestrzeń przy pomocy donic wiszących!
Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do swojego wnętrza w stylu industrialnym, nowoczesnym lub minimalistycznym?
Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do swojego wnętrza w stylu industrialnym, nowoczesnym lub minimalistycznym?
Przewodnik do wyboru oświetlenia industrialnego, nowoczesnego lub minimalistycznego, który podkreśla charakter wnętrza. Porady ekspertów, trendy i wskazówki doboru.
Jakie lampy do uprawy roślin?
Jakie lampy do uprawy roślin?
Uprawa roślin może przynieść wiele satysfakcji i radości. Rośliny pozwalają nam cieszyć się pięknem natury nawet w najbardziej zatłoczonych miastach. Jednym z najważniejszych elementów, który pozwala na rozwój roślin, są odpowiednie lampy. Sprawdź, jakie są rodzaje lamp do uprawy roślin, które pozwolą na ich zdrowy i szybki wzrost w warunkach domowych.
Ostatnie wpisy