Narzędzia przydatne w ogrodzie. Co warto mieć?

Narzędzia przydatne w ogrodzie. Co warto mieć?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy ogrodnik wie, jak trudna jest praca na działce bez odpowiednich narzędzi. Jednakże podczas wizyty w sklepie ogrodniczym możemy wpaść w panikę z powodu ich natłoku, a także cen. Właśnie dlatego warto stworzyć listę najbardziej przydatnych narzędzi – zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pielęgnacją przydomowej zieleni – które przyjdą z pomocą podczas przekopywania grządek, pielęgnacji drzew, krzewów i kwiatów, a także w czasie koszenia trawy czy wygrabiania liści.

Doglądanie ogrodu i jego pielęgnacja daje nam dużo satysfakcji. Praca z roślinami pozwala  w dość szybki sposób zobaczyć efekty, które jeszcze bardziej nas motywują. Decydując się na posiadanie domu z ogrodem, musimy zdawać sobie sprawę, że jest to zajęcie całoroczne i niezależnie od pory roku zawsze jest tu coś do zrobienia. Na szczęście z pomocą przychodzą nam różne narzędzia. Oto nasza subiektywna lista przydatnych pomocników do prac ogrodowych.

Grabie

To przyrząd, bez którego nie wyobrażamy sobie właściwej pielęgnacji trawy czy grządek. Najlepiej, jeśli wyposażysz się w dwa modele, czyli grabie lekkie, które posłużą do wygrabiania liści z trawnika bądź podjazdu, oraz cięższe, solidne, które przyjdą nam z pomocą podczas wyrównywania powierzchni i przygotować do wysiewów na warzywniku. 

Szpadel

Bez niego nie przekopiesz grządek ani nie posadzisz kwiatów, drzew czy krzewów. Idąc na zakupy, pamiętaj, by postawić na solidny model, który się nie złamie i nie odkształci w trakcie pracy. Dopasuj go do swojej figury i wybierz ten, który najwygodniej leży Ci w ręce.  

Sekator ręczny

To kolejne narzędzie, bez którego nie wyobrażamy sobie pracy w ogrodzie. Pomaga nam w pielęgnacji drzew i krzewów. Sprawnie podetniesz nim gałęzie, obetniesz przekwitnięte kwiaty, nadasz krzewom pożądany kształt. 

Motyka

Bez motyki ani rusz, zwłaszcza na warzywniku bądź w trudno dostępnych miejscach, gdzie lubią pokazywać się chwasty. Dzięki niej szybko opielisz grządki i wzruszysz ziemię tam, gdzie nie dasz rady wejść ze szpadlem.

Konewka

Niby oczywistość, ale czasem zdarza nam się o niej zapomnieć. To wręcz obligatoryjny przedmiot, zwłaszcza jeśli w naszym ogrodzie królują kwiaty (zazwyczaj doniczkowe). Podlejesz nią grządki, warzywa w szklarni i dotrzesz wszędzie tam, gdzie nie rozwiniesz węża ogrodowego.

Pazurki

Nie są one może najważniejszym narzędziem, bez którego prace w ogrodzie się nie powiodą, jednak pozwalają nam je znacznie usprawnić. Dzięki nim możesz na szybko opielić grządki bądź kwiatowe rabaty. Pomogą Ci także spulchnić i napowietrzyć glebę bez ryzyka uszkodzenia korzeni.

Kosiarka 

Każdy, kto ma choć kawałek trawnika, wie jak ważna jest dobra kosiarka. Co prawda używamy jej głównie w sezonie wiosenno–letnim, ale to właśnie ona sprawia, że wizytówka naszego domu, czyli trawnik, pięknie się prezentuje. W zależności od potrzeb i możliwości możesz wybrać kosiarkę spalinową, elektryczną bądź akumulatorową.  

Taczki

To ostatnie przydatne naszym zdaniem narzędzie ogrodnicze. Pozwalają na odciążenie kręgosłupa podczas przewożenia ziemi, zebranych warzyw, nawozów czy zaschniętych liści. W sklepach ogrodniczych znajdziemy 2 rodzaje taczek: tradycyjne, które pchamy, oraz w formie kosza, które ciągniemy za sobą. To do Ciebie należy wybór, z którymi wygodniej będzie Ci pracować.

Zdj. głóne: Miller_Eszter/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Szklana zastawa stołowa – na co należy zwrócić uwagę przed zakupem?
Szklana zastawa stołowa – na co należy zwrócić uwagę przed zakupem?
Szklana zastawa stołowa jest popularnym wyborem dla osób, które cenią elegancję i stylowy wygląd na swoim stole.
Jak dbać o trawnik latem? Jak pomóc mu przetrwać upały?
Jak dbać o trawnik latem? Jak pomóc mu przetrwać upały?
Letni czas szczególnie sprzyja spędzaniu czasu na zewnątrz, w otoczeniu natury. Wtedy mamy do czynienia także z najwyższymi temperaturami w roku, które nierzadko powodują, iż otaczająca nas roślinność traci swój dobry wygląd.
Jak dobrze dobrać kolorystykę wnętrza do mebli z sosny?
Jak dobrze dobrać kolorystykę wnętrza do mebli z sosny?
Dowiedz się, jak harmonijnie dobrać kolorystykę swojego wnętrza do mebli wykonanych z sosny, aby stworzyć spójny i przyjazny wygląd domu.
Ostatnie wpisy