Rośliny oczyszczające powietrze w domu

Abc ogrodnika
Rośliny oczyszczające powietrze w domu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Odpowiednio dobrane rośliny pomogą Ci w walce z zanieczyszczonym powietrzem. Przekonaj się, które gatunki wybrać, aby rośliny pięknie się prezentowały i przy okazji neutralizowały szkodliwe substancje w Twoim mieszkaniu.

W okresie jesienno-zimowym smog staje się bardziej odczuwalny – dotyczy to w szczególności dużych miast. Nieprzyjemny zapach osadza się na włosach i ubraniach, nie da się też go uniknąć, kiedy wieczorem otwiera się okno czy balkon. Nawet najbardziej zadbane mieszkanie nie jest w pełni wolne od zanieczyszczeń w postaci smogu, toksyn z dymu tytoniowego, alergenów, lotnych związków wydzielanych z farb i lakierów czy bakterii. Możesz zaopatrzyć się w elektroniczny oczyszczacz powietrza, ale dla dobra środowiska i własnego zdrowia, pomyśl w pierwszej kolejności o roślinach, które polepszą jakość powietrza w Twoim otoczeniu.

Lista sporządzona przez NASA

W 1989 roku Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA przeprowadziła serię badań dotyczących udziału roślin w filtrowaniu powietrza. Zespół naukowców doszedł do wniosku, że zanieczyszczenia powietrza można złagodzić dzięki właściwościom roślin, częstemu wietrzeniu pomieszczeń i ograniczeniu stosowania wentylacji mechanicznej. Warto pamiętać, że negatywny wpływ na organizm ma także przebywanie w pokojach bardzo suchych i nadmiernie ogrzewanych. Badania przeprowadzone przez NASA wykazały, że niektóre rośliny mogą działać jako naturalny filtr powietrza. W ramach dwuletnich badań kolekcja roślin została umieszczona w szczelnej komorze i wystawiona na działanie wysokich stężeń chemikaliów. Naukowcy obserwowali i dokumentowali procent substancji chemicznej, która została usunięta z zamkniętej przestrzeni. Potem wyłonili 18 najlepszych gatunków. Do listy roślin, które NASA uznało za najskuteczniejsze w poprawianiu jakości powietrza w pomieszczeniach, należą:

1. Aglaonema (Aglaonema Schott)

2. Aloes (Aloe vera)

3. Asparagus gęstokwiatowy (Asparagus densiflorus)

4. Bluszcz pospolity (Hedera helix)

5. Chamedora wytworna (Chamaedora elegans)

6. Dracena (Dracaena)

7. Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

8. Epipremnum złociste – scindapsus (Epipremnum aureum)

9. Fikus benjamina (Ficus benjamina)

10.  Filodendron czerwieniejący (Philodendron erubescens)

11.  Nefrolepis (Nephrolepis)

12.  Palma Areca

13.  Palma kencja (Howea forsteriana)

14.  Rapis wyniosły (Rhapis excelsa)

15.  Sansewieria (Sansevieria trifasciata)

16.  Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

17.  Trzykrotka (Tradescantia)

18.  Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)

Rośliny nietoksyczne dla dzieci i zwierząt

Niektóre gatunki roślin z wyżej wymienionych nie są zalecane, jeśli w Twoim domu przebywają małe dzieci lub zwierzęta – w szczególności dotyczy to ciekawskich kotów. Dla ich bezpieczeństwa nie wybieraj m.in. bluszczu, filodendrona czy skrzydłokwiatu. Przed zakupem każdej rośliny upewnij się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do jej uprawy. Zapoznaj się z wymaganiami dotyczącymi m.in. preferowanego podłoża i nasłonecznienia, częstotliwości podlewania, nawożenia czy przesadzania wybranego gatunku, dzięki czemu zapewnisz roślinie dłuższą żywotność, a sobie czystsze powietrze. Szeroki wybór roślin oczyszczających powietrze i bezpiecznych dla zwierząt, a także wskazówki, jeśli chodzi o ich pielęgnację znajdziesz tutaj:
https://www.florapoint.pl/kategoria-produktu/rosliny/domowe/oczyszczajace-powietrze/.

Zdjęcie główne: Tristan Gevaux/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak pozbyć się komarów z ogrodu?
Jak pozbyć się komarów z ogrodu?
Dlaczego odkomarzanie to gwarancja bezpieczeństwa? Czy wiesz, z jakich powodów warto chronić się przed ukąszeniami komarów? Przekonaj się, że insekty obecne w Twoim domu i ogrodzie nie są tam pożądane!
Jak wybrać idealną szafkę nocną dopasowaną do stylu Twojej sypialni?
Jak wybrać idealną szafkę nocną dopasowaną do stylu Twojej sypialni?
Wybierz szafkę nocną, która idealnie się wpasuje w styl Twojej sypialni. Ten poradnik udzieli Ci praktycznych wskazówek jak do tego podejść.
Czy warto postawić na zadaszenie tarasu?
Czy warto postawić na zadaszenie tarasu?
Zadaszenie tarasu: komfort, ochrona i wartość. Czy warto postawić na tę inwestycję? Odkryj korzyści, jakie przynosi i ciesz się tarasem przez cały rok!
Ostatnie wpisy