Drzewa do ogrodu. Najmniej wymagające drzewka owocowe

Drzewa do ogrodu. Najmniej wymagające drzewka owocowe
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Własny sad ma bardzo wiele zalet. Jakie drzewa warto mieć w przydomowym sadzie? Jakie gatunki są najmniej wymagające? Sprawdzamy.

Jabłonie

Jabłonie należą do najłatwiejszych w uprawie drzew owocowych, są również odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne np.: wysokie mrozy. Rosną na każdym rodzaju gleby i owocują, nawet jeśli nie są regularnie przycinane. 

Jabłonie są szczepione na podkładkach, które decydują o tempie wzrostu oraz wielkości drzewa. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę, jaka podkładka jest zalecana dla danej jabłoni. Jeśli na etykiecie nie ma rodzaju podkładki, to nie warto kupować takiego drzewka. Aby jabłonie owocowały, to wymagane jest zapylanie krzyżowe, czyli posadzenie w ogrodzie dwóch lub trzech odmian jabłoni. Jeśli jabłoń znajduje się na sąsiedniej posesji, to wystarczy posadzić jedno drzewko. Do uprawy domowej najbardziej polecane są stare odmiany jabłoni.

jabłka na jabłoni
Photo by Ajale from Pixabay.com

Jonatan – wymaga stanowiska słonecznego, jest bardzo odporna na mróz oraz choroby. Jabłka są średniej wielkości ok. 6 cm w kolorze żółto-czerwonym.

Antonówka Zwykła – owoce dojrzewają późną jesienią, nadają się do przechowywania, jeśli zbierane są w październiku. Ma duże żółte owoce. Jest odporna na mróz oraz choroby.

Brzoskwiniowa – wymaga stanowiska słonecznego, rośnie na każdej glebie, wydaje średniej wielkości owoce ok. 6 cm w kolorze czerwonym. Jest odporna na mróz i choroby grzybowe.

Złota Reneta – wymaga stanowiska słonecznego, bardzo szybko rośnie. Owocuje już około 6-8 lat od posadzenia. Jest bardzo odporna na mróz i mniej odporna na choroby grzybowe.

Grusze

Grusze są mniej odporne na mróz i wiatr od jabłoni. Aby ograniczyć szkody wyrządzone przez niekorzystne warunki atmosferyczne, to warto sadzić je w miejscach osłoniętych od wiatru. Grusze tak samo, jak jabłonie wymagają sąsiedztwa innych odmian, aby nastąpiło zapylenie krzyżowe i owocowanie. Do uprawy domowej najlepiej nadają się stare odmiany.

Bera Bosca – późna odmiana dojrzewa na przełomie października/listopada, nadaje się do przechowywania w chłodnym miejscu. Wymaga stanowiska słonecznego, choć toleruje półcień. Odporna na choroby grzybowe i mało odporna na mróz.

Cukrówka – owocuje w drugiej połowie sierpnia. Nie nadaje się do przechowywania, lecz jest świetna na przetwory. Wymaga stanowiska słonecznego. Cukrówka jest jednym z odporniejszych gatunków grusz na choroby i mróz.

Konferencyjna – owocuje w drugiej połowie września. Bardzo szybko rośnie i wydaje pierwsze owoce. Gruszka konferencyjna jest samopylna. Wymaga stanowiska słonecznego i jest odporna na mróz.

Smalcówka rzymska – dojrzewa w październiku. Wymaga słonecznego stanowiska, jest bardzo odporna na mróz i choroby grzybowe.

Śliwy

Śliwy kwitną bardzo wcześnie na wiosnę, lecz są bardzo wrażliwe na przymrozki, które mogą zniszczyć kwiaty. Do uprawy amatorskiej najlepsze będą stare odmiany śliw.

Królowa Wiktoria – owocuje co roku bardzo obficie. Dobrze znosi mróz (młode drzewka warto profilaktycznie okrywać przed mrozem). Odmiana ta jest samopylna.

Czar – owocuje co roku wcześnie i bardzo obficie. Jest odporna na mróz oraz choroby grzybowe.

Węgierska Włoska – owocuje na przełomie września i października. Wymaga stanowiska słonecznego. Jest odporna na mróz oraz średnio odporna na choroby grzybowe.

Waszyngton – drzewko pierwszy raz owocuje późno. Owocuje bardzo obficie, lecz co drugi rok. Wymaga stanowiska słonecznego. Bardzo dobrze znosi mróz.

Czereśnie

Czereśnie dobrze znoszą stanowiska półcieniste oraz polski klimat. Większość odmian jest odporna na mróz. Niektóre odmiany czereśni są wiatropylne, co ułatwia ich uprawę w przydomowym ogrodzie. Do uprawy domowej najbardziej polecane są stare odmiany.

Donissena Żółta – wymaga słonecznego stanowiska. Jest bardzo odporna na mróz i choroby. Owocuje bardzo obficie w lipcu.

Piramidalna – ma smaczne, ciemno bordowe owoce. Wymaga stanowiska słonecznego. Jest jedną z najbardziej popularnych odmian w Polsce. Szybko rośnie. Młode drzewka należy zabezpieczać przed mrozem.

Elton – owocuje w lipcu. Wymaga stanowiska słonecznego. Ma niską odporność na choroby grzybowe.

>> Zobacz też: Uprawa pigwy w przydomowym ogródku

Wiśnio-czereśnia Hortensja, czyli czerecha – krzyżówka wyhodowana początkiem XIX w. prawdopodobnie we Francji (dane są rozbieżne). Wymaga stanowiska słonecznego. Jest drzewem szybko rosnącym. Jest odporna na mróz oraz inne choroby. Młode drzewko należy zabezpieczać przed zimą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dzierganie – idealne zajęcie na długie wieczory. Od czego zacząć?
Dzierganie – idealne zajęcie na długie wieczory. Od czego zacząć?
Chcesz zacząć dziergać, ale obawiasz się, że masz dwie lewe ręce? Z naszą instrukcją będzie to dużo prostsze niż Ci się wydaje! Daj sobie szansę i zacznij swoją przygodę z drutami!
Aktywnego wypoczynek w ogrodzie. Jak stworzyć takie miejsce?
Aktywnego wypoczynek w ogrodzie. Jak stworzyć takie miejsce?
Nie wiesz jak urządzić ogrodową przestrzeń do wspólnych aktywności z rodziną? Przeczytaj nasz poradnik i stwórz miejsce do aktywnego wypoczynku z bliskimi na świeżym powietrzu!
Jak skuteczne metody dezynsekcji mogą pomóc w walce z karaluchami w twoim bloku?
Jak skuteczne metody dezynsekcji mogą pomóc w walce z karaluchami w twoim bloku?
Poznaj najefektywniejsze metody dezynsekcji, które pomogą Ci w eliminacji karaluchów w Twoim mieszkaniu. Poradnik pełen praktycznych porad i profesjonalnych rozwiązań.
Ostatnie wpisy