Kiedy najlepiej rozpocząć wysiewanie ogrodu?

Kiedy najlepiej rozpocząć wysiewanie ogrodu?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Idzie wiosna, a wraz z nią sezon na prace ogrodowe. Jeśli chcemy cieszyć się latem  plonami, już teraz musimy zabrać się za przygotowanie gruntu i wysiew roślin. W wiosenne miesiące, kiedy temperatury są coraz wyższe, a ich wahania już nie tak duże, można zacząć uprawę roślin bez ryzyka, że nagły mróz czy śnieg je wyniszczy. Dowiedz się, kiedy najlepiej rozpocząć wysiewanie ogrodu.

Rośliny wysiewane na sadzonki

Wysiew roślin, które mają stać się sadzonkami, możemy zacząć już zimą. Zwłaszcza warzyw ciepłolubnych nie wysiewamy od razu do gruntu. Takie warzywa jak pomidory czy papryka, należy najpierw wysiać do pojemnika i dopiero ich sadzonki wsadzić do ziemi, gdy temperatury będą dostatecznie wysokie. Pojemniki, do których wysiewamy nasiona, muszą być w miarę płytkie i mieć sprawny drenaż wody. Woda, która będzie zalegała w ziemi, doprowadzi do gnicia nasion lub sadzonek i cały nasz wysiłek pójdzie na marne. Nie sprawdzi się także keramzyt, ponieważ ziemi nie powinno być aż tak dużo. Konieczne jest pudełko z ażurowym dnem, przez które nadmiar wody będzie sprawnie odpływać. 

>> Zobacz też: Jakie rośliny wysiewamy w lutym?

Kiedy sadzonki trochę urosną, czyli wykształcą przynajmniej trzy listki, należy je przepikować – przesadzić do pojedynczych małych doniczek. Doniczki do pikowania siewek również muszą mieć dziurawe dno, przez które odpływać będzie woda. Nadadzą się do tego doniczki torfowe lub małe doniczki ze sklepu ogrodniczego. Dobrze sprawdzą się też przedziurawione na dnie kubeczki po jogurcie lub wytłaczanki do jajek. Sadzonki w torfowych doniczkach lub wytłaczankach możemy wsadzić do gruntu razem z pojemnikiem, jednak plastikowe doniczki lub kubki musimy usunąć przed umieszczeniem sadzonki w ziemi.

sadzonki
Photo by user17765284 from Freepik.com

Wysiew roślin do gruntu

Nie wszystkie rośliny potrzebują wysiania do pojemników w pomieszczeniu. Wiele gatunków warzyw można siać bezpośrednio do gruntu, jednak trzeba z tym poczekać, aż wiosna na dobre się u nas zadomowi. Wtedy ziemia jest już nagrzana, a słońce rozpieszcza nas i kiełkujące rośliny jasnym światłem i przyjemnym ciepłem. Rośliny, takie jak groszek, cebula, szpinak, rzodkiewka i por można wysiewać już w marcu. Są one odporne na chłód i zmiany temperatur. Na przełomie marca i kwietnia wysiewamy między innymi brukselkę i rzepę, a w kwietniu i maju jarmuż, buraki, brukiew, brokuła, kalafior i szparagi. Im cieplejszy miesiąc, tym więcej warzyw można w nim wysiewać. Porę na wysiew musisz jednak poddać swojej ocenie. Jeśli w marcu temperatury nadal są w nocy bliskie zera lub bywają ujemne, rośliny nie wzejdą i lepiej poczekać na cieplejsze dni. Należy jednak pilnować kalendarza wysiewów, ponieważ jeśli przegapimy porę na sianie konkretnych roślin, mimo starań nasze próby mogą spełznąć na niczym. 

wysiew nasion
Photo by vh-studio from Freepik.com

Jak dbać o wschodzące rośliny? 

Bez względu na to, czy Twoje siewki wyrastają w pojemnikach w domu, czy w gruncie, wysiane już w ogrodzie, wymagają specjalnej pielęgnacji i doglądania, by urosły i mogły stać się pysznymi warzywami. Przede wszystkim ziemia, w której umieszczone są nasiona, powinna być cały czas wilgotna, ale nie mokra. Przelewanie sadzonek bynajmniej nie pomoże im szybciej urosnąć, ale sprawi, że zgniją i nic z tego nie będzie. Ponadto powinny mieć w miarę możliwości jak najwięcej słońca, przy jednoczesnym dbaniu o to, by jego promienie nie wypaliły delikatnych listków wschodzących roślin. 

>> Przeczytaj także: Wiosna w ogrodzie – harmonogram

Praca w ogrodzie i prowadzenie własnego przydomowego warzywnika, a zwłaszcza zbieranie z niego plonów, może być źródłem ogromnej satysfakcji. To także świetny sposób na nudę, ponieważ ogrodnictwo jest niesamowicie angażującym zajęciem. Wystarczy dosłownie kilka metrów kwadratowych przestrzeni w ogródku, by założyć tam warzywnik i cieszyć się z własnoręcznie wyhodowanych plonów. Wiosna to idealna pora na rozpoczęcie wysiewu, więc jeśli chcesz latem zebrać pyszne, świeże i ekologiczne warzywa, nie czekaj i pędź do sklepu ogrodniczego po nasiona!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rośliny oczyszczające powietrze w domu
Rośliny oczyszczające powietrze w domu
Przegląd roślin doniczkowych oczyszczających powietrze. Wybierz idealną dla siebie!
Jak zmiękczacze wody mogą poprawić jakość twojego systemu ogrzewania?
Jak zmiękczacze wody mogą poprawić jakość twojego systemu ogrzewania?
Dowiedz się, jak zmiękczacze wody mogą optymalizować działanie twojego systemu ogrzewania, zwiększając jego efektywność i przedłużając jego żywotność.
Jak wybrać profesjonalne akcesoria do mebli? Przewodnik, jak zrobić to krok po kroku
Jak wybrać profesjonalne akcesoria do mebli? Przewodnik, jak zrobić to krok po kroku
Odkryj jak dobrać idealne akcesoria do mebli, aby podkreślić ich charakter i styl. czytaj nasz przewodnik i poznaj wskazówki, które ułatwią Ci tę decyzję.
Ostatnie wpisy