Ogród dla leniwych. 5 trików na niewymagający ogród

Ogród dla leniwych. 5 trików na niewymagający ogród
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Od zawsze chciałeś mieć piękny ogród, masz jednak świadomość, że natłok codziennych obowiązków nie pozwoli Ci poświęcać mu odpowiedniej uwagi i ilości czasu? A może po prostu nie lubisz prac w ogrodzie i wolałbyś ograniczyć je do minimum? Jest na to sposób. Oto 5 sprawdzonych trików na niewymagający ogród, który nadal będzie świetnie się prezentował i robił dobre wrażenie na odwiedzających.

Wybierz coś dla siebie

Na samym początku zastanów się, czego oczekujesz względem swojego ogrodu, jakie wymagania musi spełniać i w jakim ma być stylu? Możesz połączyć wiele elementów i stworzyć kilka stref, jednak powinny one być spójne w swojej estetyce – to pozwoli uniknąć wrażenia bałaganu, nawet w wypielęgnowanym ogrodzie. Doskonałym rozwiązaniem, które pozwoli nam ukryć mniejsze zaangażowanie w prace ogrodowe, są ogrody utrzymane w stylu rustykalnym, wiejskim, romantycznym – pełne życia i tak zwanego zaplanowanego chaosu. 

ZbigniewB/pixabay.com

Rośliny ogrodowe łatwe w uprawie 

W trakcie projektowania ogrodu dla leniwych warto się zastanowić, jakie rośliny najlepiej się w nim sprawdzą. Z pewnością będą to te, które nie wymagają dużej i częstej pielęgnacji oraz obfitego podlewania, zwłaszcza jeśli nie mamy ogrodowego systemu nawadniania.

Rośliny, które rewelacyjnie poradzą sobie w ogrodzie „leniwego ogrodnika”, to między innymi rojniki, cynie, hortensje, magnolie, kocanki, chabry, rudbekie, aksamitki, astry czy margerytki. Będą to również różnego rodzaju trawy pampasowe, cyprysy, jodły koreańskie, winobluszcze, jałowce czy świerki. 

A może skalniak? 

Skalniak to doskonałe wyjście dla osób, które nie chcą spędzać długich godzin na pracach ogrodowych. Jego założenie wymaga co prawda trochę czasu i energii, ale za to w późniejszym okresie jest on prawie zupełnie bezproblemowy. Sprawdzi się jako uzupełnienie lub wypełnienie przydomowego ogródka, przestrzeni na jego skraju bądź przy ogrodzeniu. Dobierając rośliny, które się w nim znajdą, pamiętaj, by dostosować je do nasłonecznienia odpowiadającego lokalizacji. 

Sprawdź także : Skalniak ogrodowy krok po kroku 

Łąka

To doskonała realizacja romantycznego ogrodu, która nie wymaga dużych nakładów pracy. Również w tym przypadku musimy się zatroszczyć o odpowiednie przygotowanie podłoża – grunt musi być oczyszczony z trawy i chwastów. Następnie wysiewamy różne gatunki kwiatów. W tym celu doskonale sprawdzą się gotowe mieszanki. Musimy jednak zwrócić uwagę na warunki, jakich potrzebują do rozwoju. To rozwiązanie na wypełnienie pustki w ogrodzie na co najmniej 2 lata, gdyż niektóre byliny kwitną dopiero w drugim roku. 

Mała pomoc w podlewaniu i pielęgnacji

Rośliny ogrodowe zwłaszcza w okresie letnich upałów i suszy potrzebują dodatkowego podlewania. Niestety podlewanie konewką bądź wężem ogrodowym jest męczące i czasochłonne. Dlatego już na etapie projektowania ogrodu warto pomyśleć o systemie nawadniania. Może to być system kropelkowy mikronawadniania lub rozmieszczone w odpowiednich miejscach zraszacze, których pracą dzięki nowoczesnym technologiom możesz kierować z kanapy za pomocą smartfona.

Podobnie możesz sterować również robotem koszącym, który sam skosi trawnik, bez Twojego udziału. Musisz jednak pamiętać, że tego typu sprzęt wymaga odpowiedniego podłoża, na którym będzie pracować. 

zdj. główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy meble na wymiar rzeczywiście są dobrym rozwiązaniem?
Czy meble na wymiar rzeczywiście są dobrym rozwiązaniem?
Aranżacja wnętrz zwykle jest przyjemnym i satysfakcjonującym procesem. Niemniej jednak wybór mebli większości z nas będzie sprawiał ogromne problemy.
Tworzenie przytulnej atmosfery na tarasie: praktyczne porady i inspiracje
Tworzenie przytulnej atmosfery na tarasie: praktyczne porady i inspiracje
Odkryj tajemnice stworzenia przytulnej atmosfery na tarasie. Praktyczne porady i inspiracje, które sprawią, że Twoja przestrzeń na świeżym powietrzu stanie się ulubionym miejscem w domu.
Jak wybrać idealne rozmiary i materiał na pościel dla komfortowego snu
Jak wybrać idealne rozmiary i materiał na pościel dla komfortowego snu
Poradnik na temat dobierania idealnej pościeli dla komfortowego snu. Dowiedz się jakimi kryteriami kierować się przy wyborze rozmiarów oraz materiału na pościel.
Ostatnie wpisy