Oczko wodne dofinansowanie. Kto i ile może uzyskać?

Oczko wodne dofinansowanie. Kto i ile może uzyskać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chciałbyś zrobić w swoim ogrodzie oczko wodne, lecz nie masz na to środków? Możesz skorzystać z programu „Moja woda”. Czym jest ten program? Kto i na jakich zasadach może z niego skorzystać?

Czym jest program „Moja woda”?

W czerwcu 2020 roku prezydent Andrzej Duda przedstawił program „Moja Woda”, który miał być sposobem na walkę z suszą. Głównym celem programu było zbieranie wody opadowej na terenie posesji. Na działkach zabudowanych domami jednorodzinnymi formą zbierania wody opadowej ma być oczko wodne. Woda opadowa, która będzie w nim gromadzona, ma zminimalizować ryzyko podtopień w sytuacji nadmiernych opadów oraz ma być zabezpieczeniem w przypadku suszy.

Kolejnym celem przydomowego oczka wodnego jest odprowadzanie do niego wody opadowej. Dzięki temu może zostać wykorzystana przez właścicieli nieruchomości. Projekt zakłada, że do 2024 powstanie około 20 tys. oczek wodnych.

Kto może skorzystać z programu „Moja woda”?

O dofinansowanie mogą ubiegać się tylko osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami gruntu zabudowanego domem jednorodzinnym. Z programu można skorzystać tylko raz. Zgromadzona woda nie może być wykorzystana w działalności rolniczej ani gospodarczej.

Ile można otrzymać i jakie koszty są zwracane?

Maksymalna kwota dotacji to 5 tys. zł i nie może przekroczyć 80% wartości inwestycji. W ramach dotacji można sfinansować koszty związane z zakupem i montażem całej instalacji wodnej, czyli m.in. przewodów odprowadzających wodę opadową z rynien, elementów do zatrzymywania wody i nawadniania, zbiornika retencyjnego (nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego).

Jakie koszty są kwalifikowane do programu?

Wszystkie koszty poniesione na budowę oczka wodnego od 1.06.2020 do 30.06.2024 roku mogą być dofinansowane. Koszty kwalifikowane obejmują zakup, montaż oraz uruchomienie takich elementów instalacji, jak:

  • przewody, które m.in. odprowadzają wodę opadową z rynien do oczka wodnego;
  • zbiornik retencyjny naziemny i podziemny;
  • elementy niezbędne do zatrzymywania i wykorzystywania wody.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie?

Aby otrzymać dofinansowanie, nie można korzystać wcześniej z żadnego programu NFOŚiGW i WFOŚiGW. Tym samym dofinansowanie nie zostanie udzielone, jeśli wcześniej na budowę oczka wodnego została przyznana dotacja i suma dofinansowania przekracza 100% kosztów kwalifikowanych.

Dofinansowanie zostanie udzielone, jeśli woda nie zostanie wykorzystana do prowadzenia działalności gospodarczej ani rolniczej. Realizacja oczka wodnego musi być zgodna z przepisami prawa, a wykorzystane materiały muszą być dopuszczone do obiegu na rynku polskim. Przez 3 lata od zakończenia inwestycji beneficjent musi zachować pełną dokumentację.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Wniosek należy złożyć od 1.06.2020 do 30.06.2024 roku w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Wnioski można składać za pomocą elektronicznego formularza na stronie internetowej NFOŚiGW i potwierdzić profilem zaufanym.

>> Zobacz też: Wszystko co powinniśmy wiedzieć o nawadnianiu ogrodu

Osoby, które nie posiadają profilu zaufanego, muszą wysłać wniosek w wersji elektronicznej oraz w wersji papierowej. Wniosek papierowy musi zostać wygenerowany na stronie, ponieważ każdy dokument ma inny kod kreskowy. Do wniosku należy dołączyć oświadczanie o posiadaniu nieruchomości.

Kontrowersje wobec programu „Moja woda”

Pierwsza edycja programu „Moja woda” wzbudzała bardzo wiele kontrowersji, ponieważ dotacje do programu miały trafić tylko do domów prywatnych. O dotację na oczko wodne nie mogły ubiegać się firmy ani rolnicy. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych uważa, że jest to dyskryminacja, ponieważ rolnicy mogliby wykorzystywać wodę opadową do podlewania upraw.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lawenda. Uprawa, nawożenie i pielęgnacja
Lawenda. Uprawa, nawożenie i pielęgnacja
Marzy Ci się ogród ozdobiony lawendą? Wspaniale! To roślina, która nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, a niesamowicie cieszy oczy.
Czy warto montować odstraszacze w ogrodzie?
Czy warto montować odstraszacze w ogrodzie?
Dbanie o ogród może być znacząco utrudnione, jeśli pojawiają się w nim nieproszeni goście. Dowiedz się, więc dlaczego warto zamontować w swoim ogrodzie odstraszacze.
Jak panele grzewcze na podczerwień mogą przyczynić się do ekologicznego ogrzewania Twojego domu?
Jak panele grzewcze na podczerwień mogą przyczynić się do ekologicznego ogrzewania Twojego domu?
Odkryj zalety paneli grzewczych na podczerwień jako eko-friendly metody ogrzewania Twojego domu, zdrowej dla Ciebie i bezpiecznej dla środowiska.
Ostatnie wpisy