Skalniak ogrodowy krok po kroku

Uprawa roślin
Skalniak ogrodowy krok po kroku
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Skalniak ogrodowy to wdzięczny sposób na zaaranżowanie przestrzeni wokół domu. Jego stworzenie może wydawać się dość trudnym zadaniem, choć jeśli właściwie się do tego przygotujemy, jest to proste i przyjemne zajęcie, które zaowocuje pięknym efektem. W jaki sposób stworzyć skalniak ogrodowy krok po kroku? Oto kilka sprawdzonych rad.

Skalniak krok po kroku 

Plan

Najlepszym czasem na zakładanie skalniaka jest wiosna lub późne lato i wczesna jesień. Jeszcze przed przystąpieniem do działań przygotuj dokładny plan. Na późniejszych etapach prac przekonasz się, że dzięki dokładnie przemyślanej koncepcji będzie Ci znacznie łatwiej zapanować nad pracą.

Przemyśl, w którym miejscu ogrodu chcesz umieścić skalniak. Jak dużą powierzchnię zajmie? Jakie rośliny chcesz w nim umieścić? W jaki sposób go zbudować, by jego późniejsza pielęgnacja była prostsza i przyjemniejsza? Jaki będzie jego kształt? To pytania, od których musisz zacząć.

Najlepiej, jeśli wkomponujesz skalniak w pozostałą część ogrodu. Żeby pięknie wyglądać, nie musi znajdować się w centrum. Tego typu aranżacje przestrzeni nie wyglądają również najlepiej, kiedy są stworzone „od linijki”. Daj się ponieść i jeśli kamień czy roślina wystaje poza wyznaczoną linię, pozwól im na to.

Stwórz listę potrzebnych rzeczy 

Jak sama nazwa wskazuje, do zbudowania skalniaka będziemy potrzebować różnej wielkości skał o nierównomiernych kształtach, np. bazalty, dolomity czy granity. Zastanów się, jakie rośliny chcesz tu umieścić i wybierz się po nie do centrum ogrodniczego. Przygotuj potrzebne narzędzia, takie jak łopata, grabie, ale również przy tego typu pracach może przydać się młot oraz porządne rękawice.

Prace właściwe

Zanim rozpoczniesz układanie kamieni, zrób wykop i dokładnie oczyść teren. W wykopie umieść warstwę drenażu w postaci drobnych kamieni czy grubego żwiru. Następnie na brzegach ułóż agrowłókninę, która zapobiegnie wyrastaniu chwastów oraz trawy, których późniejsze usuwanie jest czasochłonne i męczące. Na środku rozmieść duże głazy i kamienie. Wokół nich wysyp ziemię oczyszczoną z chwastów i trawy. 

Następnie całość obficie podlej wodą i odczekaj kilka dni, aż ziemia osiądzie. Po tym czasie ułóż kolejne kamienie i usyp delikatne wzniesienie, w taki sposób, żeby powstała przestrzenna, górzysta bryła. Dosyp ziemi i przez kolejne kilka dni podlewaj wodą. Jeśli uważasz, że ta wysokość skalniaka Ci wystarcza, możesz przejść do sadzenia roślin, jeśli nie, powtarzaj zabieg, aż osiągniesz oczekiwany kształt i wysokość skalniaka. 

Sadzenie roślin

Kiedy masz już przygotowane podłoże, możesz przejść do sadzenia kwiatów. Pamiętaj, żeby wysokie sadzić z tyłu i stopniowo schodzić do coraz mniejszych. Najlepiej będą prezentować się w grupach kilku egzemplarzy obok siebie. Obok umieść inne rośliny na zasadzie kontrastu — inny kształt i wielkość liści lub kolor kwiatów. Pozostaw jednak między nimi odstępy, żeby mogły się rozrosnąć i rozkrzewić.

Jakie rośliny wybrać na skalniak?

Na skalniaki świetnie sprawdzą się: tulipany, szafirki, narcyzy, krokusy, sasanki, macierzanka, cyprysiki, żywotniki, sosny czy modrzewie, pięciorniki, barbule, płożące jałowce, rojnik, rozchodnik, dzwonek karpacki, goździki, zawciąg, szachownica, lawenda, tymianek, różnego rodzaju trawy pampasowe i ozdobne.

Zdj. główne: YE JUNHAO/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tuby oświetleniowe – doskonałe rozwiązanie dla Twojego oświetlenia
Tuby oświetleniowe – doskonałe rozwiązanie dla Twojego oświetlenia
Oświetl swoje wnętrza naturalnym światłem! Tuby oświetleniowe to energooszczędne rozwiązanie, które poprawi atmosferę i obniży rachunki za prąd.
5 pomysłów na potrawy z bakłażana
5 pomysłów na potrawy z bakłażana
Przedstawiamy nasze pomysły na pyszne i proste dania z bakłażana.
Czy warto postawić na zadaszenie tarasu?
Czy warto postawić na zadaszenie tarasu?
Zadaszenie tarasu: komfort, ochrona i wartość. Czy warto postawić na tę inwestycję? Odkryj korzyści, jakie przynosi i ciesz się tarasem przez cały rok!
Ostatnie wpisy