Krzewuszki – najpiękniejsze odmiany, które spektakularnie ozdobią Twój ogród

Krzewuszki – najpiękniejsze odmiany, które spektakularnie ozdobią Twój ogród
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Są cudowne i zachwycają obfitym kwitnieniem w okresie późnej wiosny i wczesnego lata. Dzięki wyraźnej i ładnej dekoracji kwiatów doczekały się wielu pięknych odmian. Krzewuszki są cenione nie tylko za ozdobne kwiatostany, ale także liście. Sprawdź, które okazy będą idealne do urozmaicenia Twojej zielonej przestrzeni. 

Dlaczego warto mieć krzewuszki w swoim zakątku zieleni? To jedne z najmniej wymagających roślin kwitnących, a ich liczne i ciekawe odmiany wprowadzają do architektury ogrodowej fantastyczne dekoracje. Te zachwycające krzewy różnią się między sobą kolorem liści oraz kwiatów, co czyni z nich uniwersalną ozdobę i stwarza wiele możliwości żywych dekoracyjnych, wyróżniających otoczenie domu. Mogą być przepięknym żywopłotem lub być przeznaczone do pojedynczych dekoracji ogrodu. 

Co należy wiedzieć o krzewuszce?

Roślina obejmuje tylko 12 gatunków, ale za to urzeka gęsto usianymi kwiatami. Dobrze rośnie w większości ogrodów, zarówno posadzona pojedynczo, jak i obok innych krzewów. Karłowe odmiany możesz uprawiać nawet w pojemnikach na balkonie i tarasie. Sadzenie rośliny odbywa się wczesną wiosną, choć są także dostępne jej odmiany jesienne. Krzewuszka najlepiej wrasta na glebach żyznych i przepuszczalnych o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Odpowiednim miejscem jej sadzenia jest stanowisko lekko zacienione. Niektóre odmiany krzewu dobrze radzą sobie na słońcu, ale większość gatunków ma słabo odporne liście na intensywną ekspozycję słońca. Starsze, dobrze ukorzenione krzewy nie wymagają obfitego podlewania, ale nie można dopuszczać do ich całkowitego przesuszenia. 

Popularne odmiany krzewuszek 

Popularne są przede wszystkim odmiany krzewuszki cudownej. Reprezentuje je głównie Weigela Florida, która wykształca pęki jasnoróżowych lub białych kwiatów, mających średnicę około 2,5 cm. Jej liście są jasnozielone, jajowate i prezentują pofałdowaną strukturę. Starsze rośliny osiągają rozmiar do 2 m, a ich pędy układają się łukowato. Wśród tych okazów wymienia się także:

  • Aureovariegatę – wolno rosnącą odmianę, która osiąga wysokości około 1,5 m; jej liście mają kremowobiałe obwódki, a kwiaty przybierają jasnoróżowy kolor, 
  • Brigelę – odmianę o silnym wzroście i podłużnych liściach, która wykształca ciemnoróżowe kwiaty; dorasta do 2,5 m wysokości,
  • Bristol Snowflake – krzew o pokroju wyprostowanym, tworzący przepiękne, białe kwiaty, choć ma też rubinową odmianę.

Wśród tych okazów spotyka się także Alexandrę, ale to słabo rosnąca odmiana, której zielone liście przyjmują brunatne bądź ciemnoczerwone zabarwienie, a kwiaty są różowe. Jeżeli lubisz kolor kwiatów w odmianie pudrowego różu, spodoba Ci się Nana Purpurea, Pink Princess i Variegata. 
Zwróć uwagę także na mieszane odmiany krzewuszek. Eva Rathke to niewielki krzew wykształcający efektowne, jasnoczerwone kwiaty. Fiesta ma wyprostowane pędy, a kwiaty magnetyzują karmazynową barwą, a dla miłośników intensywnych róży poleca się Looymansii Aureaę, której największy walorem dekoracyjnym są żółto-zielone liście o czerwonych brzegach. Już teraz wybierz taki okaz, który będzie zdobił Twój ogród.

Fot.: Alicja/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie funkcje pełni księga wieczysta?
Jakie funkcje pełni księga wieczysta?
Księga wieczysta to dokument przechowywany przez sąd rejestrowy. Co obejmuje i do czego się odnosi? Sprawdźmy!
Jak zaaranżować taras?
Jak zaaranżować taras?
Szukasz pomysłu na aranżację tarasu? Sprawdź, jakie konstrukcje, meble i dodatki warto mieć. Postaw na spójność aranżacyjną i ciesz się spokojnym wypoczynkiem w ulubionym miejscu!
Stół do ogrodu – jak wybrać ten odpowiedni?
Stół do ogrodu – jak wybrać ten odpowiedni?
Czym sugerować się podczas poszukiwania idealnego stołu ogrodowego? Poznaj kilka skutecznych tipów.
Ostatnie wpisy