Najważniejsze informacje o herbicydach

Abc ogrodnika
Najważniejsze informacje o herbicydach
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Herbicydy to popularny i powszechny rodzaj środków ochrony roślin. Rolnicy traktują je jako nieodzowny preparat pielęgnacji upraw, a samo odchwaszczanie uważają za niezwykle ważny zabieg, który należy regularnie przeprowadzać na roślinach uprawnych. Kiedy warto je stosować, jakie dokładnie mają właściwości i w jaki sposób pozytywnie wpływają na Twoje plony?

Czym są herbicydy?

Herbicydy – preparaty chwastobójcze, wykorzystywane zarówno w uprawach rolnych, jak i ogrodniczych. Działają one w sposób układowy – tj. są wchłaniane przez liście lub korzenie, następnie hamując naturalne procesy – lub w sposób kontaktowy – czyli po bezpośrednim zetknięciu z fragmentem rośliny. 

Herbicydy stosuje się w celu czyszczenia terenu (np. przed założeniem plantacji), na którym występują chwasty. Co istotne – środki należy dobierać w rozsądny sposób – tj. po wcześniejszej diagnozie występującego problemu i z uwzględnieniem grupy niepożądanych roślin. Ma to szczególnie duże znaczenie w kontekście wszystkich, dostępnych środków ochrony, które warto stosować naprzemiennie.

Selektywne i nieselektywne herbicydy

Środki chwastobójcze dzieli się, na:

  • Herbicydy selektywne – działają wyłącznie na konkretne (selektywne) gatunki roślin. Na rynku znajdziesz środki do zwalczania chwastów jednoliściennych (np. miotły zbożowej czy owsa głuchego) i dwuliściennych (np. jasnota purpurowa, kąkol polny, mak polny, maruna bezwonna). 
  • Herbicydy nieselektywne (totalne) – jak sama nazwa wskazuje działają globalnie, niszcząc wszystkie, obecne rośliny. Stosuje się je głównie w celu „wyczyszczenia” całego terenu, przygotowując go pod nowe uprawy. Najpowszechniej stosowanymi herbicydami jest glifosat (zaburza proces wytwarzania aminokwasów syntetyzujących białka) i glufosynat (umożliwia gromadzenie się dużego stężenia amoniaku). 

Zasady stosowania herbicydów

Jak już wspomnieliśmy – herbicydy dzieli się na kontaktowe i układowe. Rozpoznanie tych dwóch podtypów jest kluczowe, aby wybrany środek przyniósł oczekiwane rezultaty. 

Pierwsze – kontaktowe – uszkadzają chwaty wyłącznie w miejscu zetknięcia z danym opryskiem. Ważne zatem jest, aby zastosować środek w sposób dokładny – tj. nakładając go na całą, docelową powierzchnię. Nie zaleca się stosowania oprysków, które są zbyt szybkie i nie koncentrują się na jednym obszarze. Co ważne – herbicydy kontaktowe niszczą naziemną część chwastów w sposób bardzo szybki, co oznacza, że ryzyko ich ponownego wystąpienia jest wysokie. Dlatego też rekomenduje się stosować je przed siewem i w obszarach, które docelowo mają być wolne od upraw i roślin.

Drugie – układowe – wchłaniane są bezpośrednio przez rośliny. W ten sposób – od środka – zaburzają wszystkie procesy, przyczyniając się do ich stopniowego obumierania. Pierwsze efekty zauważysz po około 14 dniach od oprysku, podczas gdy zupełne obumieranie następuje po 2 miesiącach. Co ważne – zniszczeniu ulega zarówno część nadziemna, jak i podziemna, dzięki czemu zwalczasz określone grupy roślin, jednocześnie nie niszcząc roślin uprawnych. 

Profesjonalne i sprawdzone środki – w tym środki owadobójcze, zaprawy nasienne i herbicydy – dostępne są w ofercie wpolu.pl.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy meble na wymiar rzeczywiście są dobrym rozwiązaniem?
Czy meble na wymiar rzeczywiście są dobrym rozwiązaniem?
Aranżacja wnętrz zwykle jest przyjemnym i satysfakcjonującym procesem. Niemniej jednak wybór mebli większości z nas będzie sprawiał ogromne problemy.
Jak wybrać idealne akcesoria do łazienki – poradnik dla każdego
Jak wybrać idealne akcesoria do łazienki – poradnik dla każdego
Poradnik dla każdego poszukującego idealnych akcesoriów do łazienki. Poznaj nasze praktyczne wskazówki, jak dokonać właściwego wyboru elementów wyposażenia.
Kiedy zacząć przygotowywać ogród na wiosnę?
Kiedy zacząć przygotowywać ogród na wiosnę?
Chociaż jeszcze trwa zima, to dobry moment, aby rozpocząć przygotowania do wiosny w ogrodzie. Sprawdź, od czego zacząć, gdy poczujesz już pierwszy przedwiosenny podmuch wiatru!
Ostatnie wpisy