Kwiaty balkonowe. Jaki jest najlepszy termin siewu?

Kwiaty balkonowe. Jaki jest najlepszy termin siewu?
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Kwiaty na balkonie umilają wypoczynek. Jakie kwiaty warto mieć na balkonie i kiedy warto je posadzić?

Kiedy wysiewać kwiaty balkonowe?

Termin wysiewu kwiatów balkonowych jest zależny od gatunku kwiatów. Rośliny wysiane z nasion będą kwitły później niż kwiaty z sadzonek zakupionych w sklepie ogrodniczym.

Rodzaje kwiatów balkonowych wraz z terminem ich wysiewu

Aksamitka

Aksamitka jest małym kwiatem, osiąga maksymalną wysokość 25 cm. Kwitnie od czerwca do października. Do donic na balkonie należy wysiewać ją na przełomie kwietnia i maja. Sadzonki można sadzić na zewnątrz w maju, z zachowaniem odstępu 15-20 cm.

Aster chiński

Aster chiński jest małym kwiatem, osiąga wysokość do 30 cm. Kwitnie od lipca do października. Należy go wysiewać do skrzynek na przełomie kwietnia i maja. Jeśli jest wysiewany do skrzynek umiejscowionych w domu, to może być wysiewany na przełomie marca i kwietnia. Sadzonki należy sadzić do doniczek w maju. Kwiat ten wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego.

Asarina pnąca

Asarina pnąca jest pnączem balkonowym, które wymaga podpór, osiąga długość od 2 do 3 m. Kwitnie od czerwca do października. Nasiona należy wysiewać na przełomie kwietnia i marca. Pnącze wymaga stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatru.

kobieta sieje kwiaty
Photo by Dragana_Gordic from Freepik.com

Begonia bulwiasta

Begonia bulwiasta osiąga wysokość do 30 cm. Kwitnie od czerwca do września. Wysiew w warunkach szklarniowych powinien nastąpić w lutym. Przesadzanie bulw do donic powinno nastąpić w maju, z zachowaniem rozstawu 15 cm między sadzonkami.

Begonia stale kwitnąca

Begonia stale kwitnąca osiąga wysokość do 20 cm. Kwitnie od czerwca do września. Siew w warunkach domowych można przeprowadzić w terminie styczeń/luty. Przesadzanie do gruntu w maju, z zachowaniem rozstawu 15 cm między sadzonkami.

>> Zobacz też: Idealne rośliny dla początkujących ogrodników

Bratek ogrodowy i Fiołek ogrodowy

Bratek ogrodowy i Fiołek ogrodowy są bardzo małymi kwiatami osiągającymi wysokość do 20 cm. Kwitną od czerwca do września. Wysiew do skrzynek balkonowych należy przeprowadzać na przełomie maja/czerwca. Nasiona powinny być wysiewane na głębokość 0,5 cm. Preferują stanowisko słoneczne lub półcieniste.

Celozja grzebieniasta

Celozja grzebieniasta zwana również Celozją srebrzystą osiąga maksymalną wysokość 20 – 30 cm. Wysiew do skrzynek na balkonie można przeprowadzić w kwietniu. Kwiat ten preferuje stanowisko słoneczne.

Celozja pierzasta

Celozja pierzasta osiąga wysokość do 35 cm. Siew do doniczek na balkonie należy przeprowadzić w kwietniu. Roślina ta preferuje stanowisko słoneczne.

Cynia

Cynia osiąga wysokość do 50 cm. Można ją wysiewać do doniczek na balkonie w marcu i w kwietniu. Preferuje stanowisko słoneczne.

Dimorfoteka

Dimorfoteka osiąga wysokość do 35 cm. Wysiew do doniczek można przeprowadzić na przełomie kwietnia i maja. Kwitnie od czerwca do września. Wymaga stanowiska słonecznego i źle znosi przesadzanie.

Dziwaczek jalapa

Dziwaczek jalapa osiąga wysokość do 75 cm. Do skrzynek na zewnątrz może być wysiewana w maju, na głębokość 2 cm. Wymaga stanowiska słonecznego.

Gazania lśniąca

Gazania lśniąca osiąga wysokość do 30 cm. Do skrzynek umieszczonych w domu wysiewa się ją na przełomie lutego i marca. Przesadzanie do skrzynek balkonowych powinno nastąpić w maju, z zachowaniem 30 cm rozstawu między sadzonkami.

Groszek pachnący

Groszek pachnący jest pnączem osiągającym wysokość do 120 cm. Roślina ta wymaga podpór. Wysiew do skrzynek należy przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia, na głębokość około 4 cm. Roślina ta wymaga gleby zasobnej w wapń.

Heliotrop

Heliotrop osiąga wysokość od 20 do 50 cm. Siew do osłoniętych pojemników powinien odbyć się na przełomie lutego i marca. Przesadzone do doniczek na balkonie na przełomie maja i czerwca, z zachowaniem 20 cm odległości między sadzonkami.

Lobelia

Lobelia zwana inaczej Stroiczką osiąga wysokość do 30 cm. Wysiew pod osłonami należy przeprowadzić w marcu. Wymaga stanowiska słonecznego. Kwitnie od czerwca do października.

Maciejka

Maciejka zwana również Lewkonią długopłatkową osiąga wysokość do 40 cm. Wysiew do doniczek na balkonie należy przeprowadzić na przełomie kwietnia i maja. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Nemezja

Nemezja zwana również Jawnostką osiąga wysokość do 20 cm. Wysiew do skrzyń na balkonie należy przeprowadzić na przełomie kwietnia i maja z zachowaniem 15 cm rozstawu między nasionami. Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego.

Niecierpek balsamina

Niecierpek balsamina osiąga wysokość do 60 cm. Wysiew pod osłonami należy przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia. Przesadzanie na stanowisko właściwe w maju, z zachowaniem 15 cm rozstawu między sadzonkami.

Pelargonia bluszczolistna

Pelargonia bluszczolistna osiąga wysokość do 60 cm. Wysiew pod osłonami należy przeprowadzić na przełomie stycznia i lutego. Przesadzanie na stanowisko właściwe w maju z zachowaniem 20 cm rozstawu między sadzonkami. Kwitnie od maja do października. Wymaga stanowiska słonecznego.

Petunia

Petunia osiąga wysokość do 35 cm. Wysiew pod osłonami należy przeprowadzić na przełomie lutego i marca. Sadzenie na właściwe stanowisko w maju z zachowaniem 20 cm rozstawu między sadzonkami. Wymaga stanowiska słonecznego.

Surfinia

Surfinia zwana Petunią zwisającą osiąga długość do 100 cm, jest to roślina bardzo popularna na polskich balkonach. Siew pod osłonami należy przeprowadzić w marcu. Przesadzanie na właściwe stanowisko powinno odbyć się w czerwcu. Kwitnie od maja do października, lecz jest bardzo wrażliwa na przymrozki.

Szarłat trójbarwny

Szarłat trójbarwny jest kwiatem o kolorowych ozdobnych liściach, które bardzo ciekawie prezentują się na balkonie. Roślina osiąga do 60 cm wysokości. Nasiona należy wysiewać do doniczek lub skrzynek na balkonie w kwietniu, z zachowaniem rozstawu 20 cm. Wymaga stanowiska słonecznego.

Wilec

Wilec zwany Powojem pnącym jest pnączem osiągającym długość do 3 m – wymaga podpór. Wysiew do skrzynek balkonowych należy przeprowadzać w kwietniu, zachowując 50 cm rozstaw. Wymaga stanowiska słonecznego. Kwitnie od lipca do września.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie dekoracje wybrać do domu z ogrodem?
Jakie dekoracje wybrać do domu z ogrodem?
Szukasz inspiracji na ozdobienie swojego ogrodu? Dobierz zewnętrzne dekoracje z uwagą i stwórz pod własnymi oknami najpiękniejsze miejsce na Ziemi!
Lawenda. Uprawa, nawożenie i pielęgnacja
Lawenda. Uprawa, nawożenie i pielęgnacja
Marzy Ci się ogród ozdobiony lawendą? Wspaniale! To roślina, która nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, a niesamowicie cieszy oczy.
Jak wybrać idealne drzwi do nietypowych aranżacji wnętrz?
Jak wybrać idealne drzwi do nietypowych aranżacji wnętrz?
Czy jesteś zmieszany przez różnorodność drzwi dostępnych na rynku? Nasz szczegółowy przewodnik pomoże Ci wybrać idealne drzwi do nietypowych aranżacji wnętrz.
Ostatnie wpisy