Jak pozbyć się owadów z ogrodu?

Jak pozbyć się owadów z ogrodu?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Owady często psują humor, ponieważ bywają niezwykle uciążliwe. Szczególnie jeśli przebywa się na zewnątrz. Przedstawiamy wskazówki, które pomogą cieszyć się czasem spędzanym w ogrodzie. 

Utrzymuj swój ogródek w czystości

Przypilnuj, żeby twój ogród był zadbany. Wtedy będzie pojawiało się w nim mniej wszelkich owadów. Zaplanuj przestrzeń tak, żeby nie znajdowało się tam wiele dziko rosnących roślin i  chwastów. Pozbądź się też opadłych liści i wyblakłych kwiatów. Kiedy rozkładają się one na glebie, są doskonałą pożywką dla insektów. Uważaj też, żeby w twoim ogrodzie nie było zbyt wielu ciemnych oraz zacienionych miejsc. Tam również często gromadzą się na przykład komary. 

Należy unikać też zbiorników ze stojącą wodą. Niestety także sprzyjają one dużej ilości owadów. Jeśli już zdecydujesz się, przykładowo na mały staw, to umieść go z daleka od miejsca, w którym często przebywają ludzie. Dodatkowo przypilnuj, żeby nie zbierały się kałuże z wodą na wklęsłych terenach. Do nich też przyciąga liczne insekty. Gdy zauważysz takie wgłębienie, koniecznie wyrównaj podłoże, albo czymś go przykryj. Co więcej, woda może gromadzić się w pustych donicach. Postaraj się tego unikać. Dbaj o swoje rośliny, żeby nie chorowały. Obserwuj je i w razie konieczności zastosuj odpowiednie preparaty. 

Użyj odstraszaczy na owady 

Do odstraszenia insektów, często używa się gotowych chemicznych środków. Kupisz je w wielu sklepach. Jednak ta metoda bywa uciążliwa i nie zawsze skuteczna. Możesz również używać preparatów do stosowania na ciało. Wtedy owady zostaną w ogrodzie, ale nie będą do Ciebie leciały. Takie produkty występują na przykład w postaci aerozoli, sprayów lub maści. Są również takie, których użyjesz do wrażliwej skóry dzieci. Zakupisz je w wybranych drogeriach lub w aptekach. Przy okazji zaopatrz się też w preparaty łagodzące ugryzienia, w razie nieprzyjemnego spotkania z owadem. Wiele osób używa w tym celu różnych olejków eterycznych. Działają one jak naturalne preparaty do odstraszania komarów. 

Na zewnątrz możesz zastosować też specjalne świece zapachowe i dymiące spirale przypominające kadzidło. Dobrym rozwiązaniem są jeszcze lampy owadobójcze. To bezpieczny i prosty w użyciu gadżet. Warto go mieć przy sobie. Wyróżnia się trzy główne modele: ledowe, rażące oraz wiatrakowe. Możesz ich użyć zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Z powodzeniem wykorzystasz je też w pomieszczeniach gospodarczych. Pozwolą cieszyć się czasem spędzonym na świeżym powietrzu. Takie lampy są najmniej uciążliwym i czasochłonnym sposobem. 

lampa owadobójcza
Photo by Anne Cusack/Los Angeles Times via Getty Images

Posadź rośliny zniechęcające insekty

Insekty można zwalczyć za pomocą naturalnych metod. Jeśli nie odpędzą ich całkowicie, to zdecydowanie wspomogą ich odstraszanie. Przydatne będą tu poszczególne rodzaje kwiatów i ziół. Zainteresuj się tym tematem, ponieważ jest skuteczny, a dodatkowo urozmaica ogród. To połączenie przyjemnego z pożytecznym. Szczególnie jeśli zajmujesz się ogrodnictwem. 

Rośliną, która nie sprzyja niektórym owadom, jest na przykład lawenda. Dzięki niej odpędzisz uciążliwe komary. Dzieje się tak z powodu naturalnych olejków zapachowych, które posiada. Dodatkowo ten kwiat jest świetnym elementem dekoracyjnym i genialnie wygląda, posadzony w ozdobnych donicach. 

Mięta również wytwarza silne olejki eteryczne, które nie są przyjemne dla wielu owadów. Oprócz tego możesz wykorzystać ją też w kuchni. Rośliną, która odstraszy komary i meszki, jest również kocimiętka. W swoim ogrodzie w tym celu możesz posadzić też trawę cytrynową, komarzycę, pelargonię, bazylię, czy koper włoski. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Baseny ogrodowe stelażowe – wygodne, funkcjonalne i dostępne dla każdego!
Baseny ogrodowe stelażowe – wygodne, funkcjonalne i dostępne dla każdego!
W tym artykule przedstawimy Ci pełny przewodnik na temat basenów ogrodowych stelażowych, abyś mógł podjąć świadomą decyzję zakupową
Jak wybrać zlewozmywak granitowy przeznaczony do naszej kuchni?
Jak wybrać zlewozmywak granitowy przeznaczony do naszej kuchni?
Odkryj sekrety wyboru idealnego zlewozmywaka granitowego. Przeczytaj i zaplanuj swoją kuchnię z odpowiednim umywalką, który trwa, jest efektywny i dodaje elegancji do przestrzeni.
Dezynsekcja mieszkania — jak się przygotować?
Dezynsekcja mieszkania — jak się przygotować?
W tym artykule dowiesz się, jakie szkodniki najczęściej kolonizują mieszkania, jak rozpoznać ich obecność oraz jak przygotować się do profesjonalnej dezynsekcji, aby proces ten przebiegł sprawnie i skutecznie.
Ostatnie wpisy