Wiosenne porządki w ogrodzie. O czym należy pamiętać?

Wiosenne porządki w ogrodzie. O czym należy pamiętać?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu z nas uwielbia porządki wiosenne, bez względu na to, czy oznacza to sortowanie rzeczy w garażu, czy przekopywanie gleby. Sprzątanie ogrodu nie musi być trudne, a proces warto podzielić na mniejsze etapy, które można zakończyć, gdy tylko masz trochę wolnego czasu.

Uporządkuj narzędzia

Użyj pilnika do frezarki, aby naostrzyć ostrza, a następnie dodaj nieco oleju penetrującego, aby usunąć i zapobiec korozji. O wiele łatwiej jest kopać lub ciąć ostrym, dobrze naoliwionym narzędziem. Dbanie o przybory ogrodowe zapewni Ci przede wszystkim komfort w trakcie ich użytkowania.

Skorzystaj również z okazji, aby uzupełnić zapasy. Upewnij się, że masz pod ręką wystarczającą ilość gleby i nawozu. Zaopatrz się w podpory do roślin i zmontuj wstępnie różne konstrukcje, takie jak klatki pomidorowe. O wiele łatwiej jest wykonać tę pracę w swoim domku ogrodowym, gdy pogoda jest nadal okropna, niż martwić się o nią wiosną, kiedy jest mnóstwo rzeczy, które wolałbyś robić na zewnątrz.

łopatka w ogrodzie
Photo by congerdesign from Pixabay.com

Wyczyść meble

Czas przygotować meble ogrodowe do wylegiwania się na zewnątrz w słoneczne popołudnia. O każdy z materiałów należy zadbać w inny sposób.

Drewno

Użyj szczotki z włosia, aby usunąć nagromadzony brud i kurz. Po umyciu drewna zwietrzałe obszary można usunąć poprzez zeszlifowanie. Meble mogą być pozostawione na zewnątrz przez cały rok, ale pamiętaj, aby zabezpieczyć je przed czynnikami atmosferycznymi, nakładając warstwę oleju tekowego.

Plastik

Możesz łatwo wyczyścić plastikowe meble, używając po prostu wiadra ciepłej wody z mydłem. Należy unikać stosowania jakichkolwiek szorstkich gąbek, ponieważ mogą zarysować i uszkodzić tworzywo. Plastik może się przebarwić, dlatego najlepiej jest trzymać meble przykryte jakimś materiałem lub przechowywać je np. w garażu.

Metal

Częstym problemem związanym z metalowymi meblami jest rdza. Możesz ją zeszlifować i pomalować uszkodzone obszary farbą odporną na rdzę. Umyj meble, aby usunąć brud, pajęczyny i kurz. Konieczne może być użycie twardej szczotki, aby pozbyć się trudnych zabrudzeń. Aby zapobiec rdzewieniu, najlepiej jest zakrywać metalowe meble podczas deszczu.

Usuń chwasty i ściółkę

Martwa materia organiczna może trafić na stos kompostu, aby się rozłożyć. Dobrze skompostowana ściółka może pozostać dokładnie tam, gdzie ma zostać użyta jako nawóz do gleby, ale świeżą ściółkę należy zebrać, aby odsłonić glebę.

Twoim głównym zmartwieniem są chwasty, które mogą nadal być żywe. Należy je usunąć z gleby i spalić lub umieścić na środku stosu kompostu, gdzie ciepło zabije je, zanim jakiekolwiek nasiona będą mogły wykiełkować. Nie chcesz zostawiać w pobliżu żadnych żywych chwastów, bo mogą wrócić i spróbować konkurować z roślinami ogrodowymi!

Przycinanie

Późna zima i wczesna wiosna to idealny czas na przycinanie starszych drzew, ponieważ dobrze widać strukturę gałęzi i można w ten sposób ukształtować roślinę, zanim pąki zakończą spoczynek, a roślina zacznie rosnąć. 

>> Przeczytaj także: Ćma bukszpanowa. Sposoby zwalczania szkodnika

Wczesna wiosna to również idealny czas na przycinanie i kształtowanie zdrewniałych roślin ozdobnych. Zanim jednak weźmiesz się do wycinania, jest kilka rzeczy do rozważenia. Najpierw należy użyć czystej szmatki i alkoholu izopropylowego do sterylizacji sekatorów przed każdym cięciem. Ten środek ostrożności zapobiega nieumyślnemu rozprzestrzenianiu chorób roślin w całym ogrodzie. Pamiętaj, że jest wiele roślin, których nie należy przycinać o tej porze roku, ponieważ kwitną na starym drewnie. Rośliny, które należy przycinać dopiero po okresie kwitnienia to między innymi: kamelia, różanecznik, azalia, forsycja, hortensja, magnolia.

Za każdym razem, gdy przycinasz rośliny, dobrą praktyką jest dodanie do gleby niewielkiej ilości nawozu, aby mieć pewność, że roślina ma pod ręką składniki odżywcze do szybkiego gojenia ran.

przycinanie żywopłotu
Photo by Monsterkoi from Pixabay.com

Przygotuj glebę

Gdy tylko mrozy odpuszczą, a gleba będzie nadawała się do użytku, zacznij przygotowywać grządki ogrodowe. Zimą ziemia ma tendencję do zagęszczania się, więc pierwszą rzeczą, którą chcesz zrobić, jest jej ponowne poluzowanie. Wbij widły lub łopatę w glebę na głębokość od 30 do 35 cm, aby ją spulchnić. Każdą ściółkę, która jest dobrze skompostowana, należy od razu wymieszać z ziemią, ale jeśli jest zbyt świeża, trzeba ją usunąć.

Teraz dodaj kompostu i nawozów. Możesz użyć testerów do gleby, aby sprawdzić, gdzie znajduje się określone pH i jaki jest poziom składników odżywczych. Dzięki temu dowiesz się, jakiego rodzaju materiały możesz dodać. Jeśli masz glebę ubogą lub gliniastą, szczególnie ważne jest dodanie warstwy kompostu, aby poprawić teksturę ziemi, zawartość składników odżywczych i zatrzymywanie wilgoci. Następnie należy zagrabić ziemię i lekko ją podlać, aby pomóc jej osiąść i uwolnić kieszenie powietrzne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak należy wyposażyć namiot uprawowy typu growbox?
Jak należy wyposażyć namiot uprawowy typu growbox?
Każda osoba hodująca obok domu warzywa, zioła albo kwiaty ozdobne powinna koniecznie rozważyć zakup growboxa. To nic innego jak specjalny namiot zapewniający roślinom perfekcyjne warunki do stabilnego rozwoju.
Jak wybrać idealną okładzinę ścienną do twojego domowego spa?
Jak wybrać idealną okładzinę ścienną do twojego domowego spa?
Odkryj, jak odnaleźć idealną okładzinę ścienną dla twojego domowego spa. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i jakie materiały będą najlepsze dla Twojego relaksacyjnego zakątka.
Sekrety zdrowego kompostowania w domowym ogrodzie
Sekrety zdrowego kompostowania w domowym ogrodzie
Dowiedz się, jak prawidłowo założyć i pielęgnować kompostownik w swoim ogrodzie. Szczegółowe informacje i praktyczne porady krok po kroku. Zarządzaj odpadami organicznymi i popraw jakość gleby!
Ostatnie wpisy