Lampa owadobójcza. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Lampa owadobójcza. Co warto wiedzieć przed zakupem?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wraz z wiosną budzą się do życia również owady, które nie są mile widzianymi gośćmi w mieszkaniu. Czy lampa owadobójcza umożliwi pozbycie się z mieszkania much i komarów?

Lampa owadobójcza – czym jest?

Lampa owadobójcza jest popularną alternatywą dla łapek, lepów, sprayów i świec zapachowych. Urządzenie to bardzo skutecznie niweluje owady w bezzapachowy i bezpieczny dla otoczenia sposób.

Rodzaje lamp owadobójczych

Do użytku domowego można zakupić jeden z trzech rodzajów lamp.

  • Rażącą jest to najpowszechniej stosowany mechanizm. Ten rodzaj urządzenia wyposażony jest w siatkę pod wysokim napięciem, której kolor wabi owady. Zwabiony owad jest porażony prądem i ląduje na specjalnej kratce umiejscowionej na spodzie lampy. Podczas zakupu takiej lampy należy zwrócić uwagę na moc urządzenia; im jest większa, tym lepiej urządzenie poradzi sobie z eliminacją owadów i siła rażenia jest większa.
  • Lepowe – w urządzeniu zamontowane są lepy, do których przykleja się owad. Urządzenie to zużywa mniej energii elektrycznej i jest bezpieczniejsze dla otoczenia niż lampa rażąca. Dzięki temu, że owady łapane są w całości, to urządzenie jest bardziej higieniczne; nie brudzi się tak szybko, jak lampa rażąca. Owadobójcze lampy lepowe mają dużo zalet i jedną małą wadę: cenę wymiennych lepów.
  • Wiatrakowa – urządzenie zasysa owady do środka przy pomocy małego wiatraka. Niestety nie zabija owadów, lecz po złapaniu są przechowywane w małym pojemniku w środku urządzenia. Owadobójcza lampa wiatrakowa jest w pełni higienicznym urządzeniem, które jest łatwe do utrzymania w czystości.
Photo by amnarj from Freepik.com

W jaki sposób działa lampa owadobójcza?

Lampa działa w bardzo prosty sposób. Urządzenie zwabia owady, a następnie je zabija. Głównym wabikiem dla owadów jest kolor światła UV-A, które jest niewidoczne dla ludzkiego oka, a działa jak magnes na owady. W sklepach można znaleźć lampy owadobójcze UV, lecz są mniej skuteczne niż lampy UV-A (fluorescencyjne).

Wybierając urządzenie, należy wziąć pod uwagę również jego moc. Im jest większa, tym więcej owadów może zwabić i unicestwić. Do użytku domowego zaleca się lampy o mocy 15-40 W. Im większe pomieszczenie, tym powinna być większa moc lampy.  

Jaka lampa do ogrodu, a jaka do domu?

Wybierając lampę owadobójczą do ogrodu, należy sprawdzić, czy producent dopuszcza jej stosowanie na zewnątrz. Lampy na zewnątrz muszą być wykonane z wodoodpornego materiału. Dlatego na zewnątrz należy wybierać tylko te lampy, które są do tego przeznaczone. W warunkach domowych sprawdzi się każdy rodzaj lampy owadobójczej. Jeśli w domu są małe dzieci, to lampę należy umieścić poza zasięgiem ich rąk.

Czy lampa owadobójcza jest bezpieczna dla ludzi?

Lampy owadobójcze emitują falę światła elektromagnetycznego; długość fali wynosi 300 – 400 nm. Dawka światła jest w pełni bezpieczna dla ludzi i zwierząt. Lampa działa bez użycia chemii i substancji szkodliwych dla zdrowia ludzi i zwierząt.

>> Zobacz też: Naturalne sposoby na komary

Czym się kierować podczas zakupu lampy owadobójczej?

Kupując lampę owadobójczą do domu, należy się kierować:

  • rodzajem,
  • mocą,
  • sposobem zasilania (dostępne są modele na baterie, akumulator lub z wtyczką do gniazdka),
  • ceną. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie akcesoria do systemu kominkowego: przewodnik dla domowników
Zdobądź wiedzę na temat wyboru optymalnych akcesoriów do systemu kominkowego. Przewodnik dla domowników, pomaga zrozumieć, które elementy są niezbędne do efektywnego i bezpiecznego korzystania z kominka.
Czy warto postawić na zadaszenie tarasu?
Czy warto postawić na zadaszenie tarasu?
Zadaszenie tarasu: komfort, ochrona i wartość. Czy warto postawić na tę inwestycję? Odkryj korzyści, jakie przynosi i ciesz się tarasem przez cały rok!
Podest tarasowy kompozytowy. Jak układać krok po kroku
Podest tarasowy kompozytowy. Jak układać krok po kroku
Planujesz wprowadzić odrobinę świeżości do wyglądu swojego ogrodu? Co powiesz na taras kompozytowy? Podpowiadamy, jak go zbudować!
Ostatnie wpisy