Lampa owadobójcza. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Lampa owadobójcza. Co warto wiedzieć przed zakupem?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wraz z wiosną budzą się do życia również owady, które nie są mile widzianymi gośćmi w mieszkaniu. Czy lampa owadobójcza umożliwi pozbycie się z mieszkania much i komarów?

Lampa owadobójcza – czym jest?

Lampa owadobójcza jest popularną alternatywą dla łapek, lepów, sprayów i świec zapachowych. Urządzenie to bardzo skutecznie niweluje owady w bezzapachowy i bezpieczny dla otoczenia sposób.

Rodzaje lamp owadobójczych

Do użytku domowego można zakupić jeden z trzech rodzajów lamp.

  • Rażącą jest to najpowszechniej stosowany mechanizm. Ten rodzaj urządzenia wyposażony jest w siatkę pod wysokim napięciem, której kolor wabi owady. Zwabiony owad jest porażony prądem i ląduje na specjalnej kratce umiejscowionej na spodzie lampy. Podczas zakupu takiej lampy należy zwrócić uwagę na moc urządzenia; im jest większa, tym lepiej urządzenie poradzi sobie z eliminacją owadów i siła rażenia jest większa.
  • Lepowe – w urządzeniu zamontowane są lepy, do których przykleja się owad. Urządzenie to zużywa mniej energii elektrycznej i jest bezpieczniejsze dla otoczenia niż lampa rażąca. Dzięki temu, że owady łapane są w całości, to urządzenie jest bardziej higieniczne; nie brudzi się tak szybko, jak lampa rażąca. Owadobójcze lampy lepowe mają dużo zalet i jedną małą wadę: cenę wymiennych lepów.
  • Wiatrakowa – urządzenie zasysa owady do środka przy pomocy małego wiatraka. Niestety nie zabija owadów, lecz po złapaniu są przechowywane w małym pojemniku w środku urządzenia. Owadobójcza lampa wiatrakowa jest w pełni higienicznym urządzeniem, które jest łatwe do utrzymania w czystości.
Photo by amnarj from Freepik.com

W jaki sposób działa lampa owadobójcza?

Lampa działa w bardzo prosty sposób. Urządzenie zwabia owady, a następnie je zabija. Głównym wabikiem dla owadów jest kolor światła UV-A, które jest niewidoczne dla ludzkiego oka, a działa jak magnes na owady. W sklepach można znaleźć lampy owadobójcze UV, lecz są mniej skuteczne niż lampy UV-A (fluorescencyjne).

Wybierając urządzenie, należy wziąć pod uwagę również jego moc. Im jest większa, tym więcej owadów może zwabić i unicestwić. Do użytku domowego zaleca się lampy o mocy 15-40 W. Im większe pomieszczenie, tym powinna być większa moc lampy.  

Jaka lampa do ogrodu, a jaka do domu?

Wybierając lampę owadobójczą do ogrodu, należy sprawdzić, czy producent dopuszcza jej stosowanie na zewnątrz. Lampy na zewnątrz muszą być wykonane z wodoodpornego materiału. Dlatego na zewnątrz należy wybierać tylko te lampy, które są do tego przeznaczone. W warunkach domowych sprawdzi się każdy rodzaj lampy owadobójczej. Jeśli w domu są małe dzieci, to lampę należy umieścić poza zasięgiem ich rąk.

Czy lampa owadobójcza jest bezpieczna dla ludzi?

Lampy owadobójcze emitują falę światła elektromagnetycznego; długość fali wynosi 300 – 400 nm. Dawka światła jest w pełni bezpieczna dla ludzi i zwierząt. Lampa działa bez użycia chemii i substancji szkodliwych dla zdrowia ludzi i zwierząt.

>> Zobacz też: Naturalne sposoby na komary

Czym się kierować podczas zakupu lampy owadobójczej?

Kupując lampę owadobójczą do domu, należy się kierować:

  • rodzajem,
  • mocą,
  • sposobem zasilania (dostępne są modele na baterie, akumulator lub z wtyczką do gniazdka),
  • ceną. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne ogrodzenie dla twojego domu: porady ekspertów
Jak wybrać idealne ogrodzenie dla twojego domu: porady ekspertów
Porady specjalistów jak efektywnie dobierać ogrodzenia do stylistyki domu i ogrodu, uwzględniając aspekty bezpieczeństwa i długowieczności.
Lampiony Ogrodowe – Delektuj się romantycznym nastrojem w Twoim ogrodzie!
Lampiony Ogrodowe – Delektuj się romantycznym nastrojem w Twoim ogrodzie!
Lampiony ogrodowe to nie tylko źródło światła, ale również sposób na stworzenie wyjątkowego klimatu w Twoim ogrodzie.
Grill w ogrodzie – dlaczego warto?
Grill w ogrodzie – dlaczego warto?
Mówi się, że grillowanie to sport narodowy Polaków. Nie bez powodu! Dowiedz się, dlaczego warto zacząć grillować w swoim ogrodzie oraz jaki sprzęt wybrać.
Ostatnie wpisy