Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu?

Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kleszcze nie występują wyłącznie w lasach, roślinnych gąszczach i wysokich skupiskach traw. Coraz częściej spotykamy je również w miastach, w tym także w… naszych ogrodach. Z pewnością chcesz pozbyć się tych szkodników. Nie wiesz, jak to skutecznie zrobić? Odpowiedź znajdziesz poniżej. Sprawdź!

Kleszcze – dlaczego są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt?

Ogród powinien cieszyć oczy i pięknie zdobić teren wokół domu. Niestety bywa, że zalęgną się w nim kleszcze, które są niebezpieczne i dla ludzi, i dla zwierząt. Mogą zarazić boreliozą czy wywołać kleszczowe zapalenie mózgu, których powikłania są nie tylko groźne, ale i uciążliwe.

Skuteczne sposoby na pozbycie się kleszczy

Wiesz już, dlaczego trzeba walczyć z kleszczami i pozbyć się ich z ogrodu, to czas na konkretne wskazówki, jak to zrobić. Podajemy kilka sposobów. Wykorzystaj je, bo naprawdę działają!

Rośliny odstraszające kleszcze

Naturalny zapach wybranych roślin jest znienawidzony przez kleszcze. Mowa na przykład o takich gatunkach, jak: wrotycz pospolita, lawenda i kocimiętka (odstraszają też komary), czeremcha, tatarak, chryzantema dalmatyńska i pomidory.

Zwierzęta odstraszające kleszcze

Kleszcze odstraszają także niektóre zwierzęta. Wymienić możemy tutaj między innymi ryjówki oraz perliczki, które żywią się kleszczami i są w stanie zlikwidować je niemal w stu procentach.

Preparaty i opryski

Poza roślinami i zwierzętami można też wykonać opryski z mięty, tymianku, rozmarynu, melisy, goździków, cynamonu, eukaliptusa, geranium czy trawy cytrynowej. Zapachy te skutecznie odstraszają kleszcze. Jeśli zaś chodzi o środki chemiczne, to stosuj je ostrożnie, bo nie pozostają obojętne na wszystko wokół. Równie świetnie sprawdzą się naturalne preparaty: https://www.target.com.pl/produkty/target-na-kleszcze, które są bezpieczne dla ludzi i dla środowiska. Zabijają one zaś dorosłe osobniki kleszczy, larwy oraz jaja. Najlepiej aplikować je wczesnym rankiem lub wieczorem.

Odpowiednia pielęgnacja ogrodu

Na koniec jeszcze kilka słów o samej pielęgnacji i projektowaniu nasadzeń w ogrodzie. Chodzi głównie o to, by dbać o utrzymanie nisko skoszonego trawnika. Kleszcze lubią wysokie trawy, więc jeśli Twoja będzie niska, ograniczyć tym samym ryzyko bytowania tych nieprzyjemnych pajęczaków w ogrodzie. Do tego unikaj gęstych nasadzeń paproci w wilgotnych i zacienionych zakątkach na rzecz większej ekspozycji słonecznej. Oczywiście też regularnie usuwaj wszelkie chwasty.

Wykorzystaj nasze wskazówki i nie pozwól kleszczom zagnieździć się w swoim ogrodzie! Więcej porad, ale i naturalnych produktów, dzięki którym ogród będzie piękny i okazały, a wszystkie rośliny zdrowe, znajdziesz na portalu Target. Sięgnij po wiedzę ekspertów, bo oni doskonale wiedzą, jak ważny jest naturalnie zadbany ogród, bez degradowania ziemi, wody i powietrza. Przekonaj się!

Fot.: Erik Karits/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lato w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?
Lato w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?
Już niedługo lato – przeczytaj, jakie prace warto wykonać w ogrodzie.
Ekologiczne i nowoczesne metody oczyszczania ścieków w kontekście domów jednorodzinnych
Ekologiczne i nowoczesne metody oczyszczania ścieków w kontekście domów jednorodzinnych
Odkryj ekologiczne i innowacyjne podejścia do oczyszczania ścieków, skoncentrowane na zastosowaniu w domach jednorodzinnych. Dowiedz się jak nowoczesne techniki mogą przeciwdziałać zanieczyszczeniu i wspierać zrównoważony rozwój.
Praktyczne i stylowe rozwiązania dla sypialni: pojemnik na pościel w łóżku tapicerowanym
Praktyczne i stylowe rozwiązania dla sypialni: pojemnik na pościel w łóżku tapicerowanym
Poznaj stylowe i praktyczne sposoby na przechowywanie pościeli w łóżku tapicerowanym. W artykule znajdziesz pomysły, które wprowadzą porządek i estetykę do Twojej sypialni.
Ostatnie wpisy