Sadzenie pomidorów krok po kroku

Sadzenie pomidorów krok po kroku
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przesadzanie siewek pomidorów jest zajęciem, które wymaga bardzo dużej precyzji i cierpliwości. Dzięki dobrze przeprowadzonemu pikowaniu pomidory wydadzą obfite plony. W jaki sposób pikować pomidory? O czym należy pamiętać podczas przesadzania siewek?

Jak pikować pomidory?

Nasiona pomidorów są większe od nasion innych warzyw, dzięki temu można je bez problemu wysiewać w znacznej odległości od siebie. Często mimo zachowania odległości podczas siania rośliny wschodzą obok siebie. Dlatego pikowanie do większych pojemników jest tak ważnym zabiegiem podczas uprawy pomidorów.

Podczas pikowania odrzucane są niewyrośnięte i chore sadzonki. Przepikowuje się tylko większe sadzonki, które stały się siewkami. W większych pojemnikach mogą rozwinąć się bez problemu. Małe sadzonki mają bardzo często poplątane korzenie, dlatego pikowanie należy przeprowadzać bardzo delikatnie, żeby ich nie uszkodzić. Najlepiej jest pikowanie pomidorów przeprowadzać za pomocą patyczka lub małej łopatki, dzięki temu można delikatnie oddzielić bryłę korzeniową. Rozdzielone małe sadzonki należy przesadzić do większej doniczki.

pikowanie pomidorów
Photo by Karolina Grabowska from Pixabay.com

Zanim małe sadzonki pomidorów zostaną przesadzone, to większy pojemnik należy napełnić nowym podłożem i lekko zwilżyć – ziemia musi być wilgotna, lecz nie mokra. Następnie w wilgotnym podłożu należy zrobić przy pomocy ołówka lub patyczka otwór o głębokości około 2 cm. Siewki pomidorów powinny mieć optymalne warunki do wzrostu, czyli temp. 18 – 26 stopni Celsjusza. Jeśli znajdują się w wielodoniczkach, to należy na nie nałożyć mini szklarnie. Pomidory powinny wzrastać w takich warunkach minimum do połowy maja. Dopiero po 15 maja można je przesadzić do gleby. Siewki należy podlewać bardzo ostrożnie, aby nie zmoczyć liści.

Przed posadzeniem w ogrodzie należy ziemię wzbogacić odpowiednim nawozem. Pomidory należy regularnie podlewać oraz nawozić tylko dzięki temu będą miały stabilny wzrost.

Kiedy pikować pomidory?

Zanim zostanie przeprowadzony zabieg pikowania, to musi upłynąć co najmniej kilka tygodni od siewu. Jeśli chcesz, aby sadzonki dobrze się rozwijały, to warto poczekać około 3 tygodni od ich wykiełkowania. Nie ma jednoznacznego określenia czasu, kiedy dokładnie przesadzać siewki. Przyjmuje się, że siewki są gotowe do przesadzania, jeśli mają 4 liście (2 liście i 2 liścienie – zarodki liścia). Podczas pikowania należy odrzucić te sadzonki, które nie mają 3 i 4 liścia; prawdopodobnie się już nie rozwiną. Przepikowując siewki, należy brać pod uwagę ilość wykształconych liści, a nie wielkość sadzonki.

>> Zobacz też: Pomidorki koktajlowe – przepis na szybką sałatkę

Jaka ziemia i doniczki są najlepsze do pikowania?

Młode siewki należy przesadzać do wcześniej przygotowanego podłoża. Do przesadzania siewek najlepsza będzie specjalna ziemia do przesadzania roślin. Ten rodzaj ziemi ogrodniczej ma optymalną ilość niezbędnych dla roślin składników odżywczych; jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt duża lub zbyt mała ilość składników odżywczych może spowodować nieprawidłowy przyrost roślin. Ziemia do pikowania roślin ma drobniejszą strukturę, dzięki temu lepiej zatrzymuje wilgoć.

pomidory na krzaku
Photo by S. Hermann & F. Richter from Pixabay.com

Małe siewki mogą być przesadzane do różnego rodzaju doniczek. Najczęściej stosuje się małe plastikowe doniczki, z otworami na dnie, dzięki którym odprowadzany jest nadmiar wody. Można również stosować plastikowe rozsadniki, które zajmują mało miejsca. Jeśli zostaną przykryte flizeliną, to można nimi podpędzić siewki. Coraz popularniejszym i ekologicznym rozwiązaniem są doniczki celulozowo- torfowe, które można zakopać razem z sadzonką do gruntu. Gdy doniczka zaczyna się rozkładać, to staje się świetnym nawozem do pomidorów. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie zaplanować przeprowadzkę biura bez stresu?
Jak skutecznie zaplanować przeprowadzkę biura bez stresu?
Planujesz przeprowadzkę biura? Dowiedz się, jak skutecznie i bez stresu zorganizować ten proces. Artykuł oferuje praktyczne porady i wskazówki, które sprawią, że przeprowadzka będzie łatwa i bezproblemowa.
Zalety i możliwości zastosowania oświetlenia LED zasilanego energią słoneczną
Zalety i możliwości zastosowania oświetlenia LED zasilanego energią słoneczną
Poznaj zalety i innowacyjne zastosowania oświetlenia LED na energię słoneczną. Dowiedz się, jak technologia ta pozwala zaoszczędzić energię i przyczynia się do ochrony środowiska.
Meble kuchenne na wymiar – idealne do małych i dużych przestrzeni
Meble kuchenne na wymiar – idealne do małych i dużych przestrzeni
Urządzenie kuchni może przysporzyć wielu problemów z wielu względów, a szczególnie osobom, które mają niewielką przestrzeń do zaaranżowania.
Ostatnie wpisy