Toaleta na działce a prawo. Co musisz wiedzieć o przepisach i zezwoleniach?

Toaleta na działce a prawo. Co musisz wiedzieć o przepisach i zezwoleniach?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Działka to idealne miejsce do nawet kilkudniowego wypoczynku. Problemem bywa jednak fakt, że większość ogródków działkowych nie jest połączona z siecią kanalizacyjną. Oznacza to, że nie ma tam dostępu do tradycyjnej toalety. Jednak mimo obowiązujących, restrykcyjnych przepisów co do załatwiania potrzeb fizjologicznych, działkowicze nie pozostają bezradni. Dowiedz się więcej o możliwych rozwiązaniach i WC przenośnych.

Przepisy dotyczące toalet na działce

Myślisz, że jeżeli na twojej działce nie ma sieci kanalizacyjnej, to możesz wybudować na niej dowolny wychodek? Jesteś w błędzie – to, gdzie można załatwiać potrzeby fizjologiczne i jak powinno wyglądać WC, określają przepisy.

Kwestie toalet na działkach regulują Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. wraz z regulaminem Rodzinnych Ogródków Działkowych. Zgodnie ze znajdującymi się tam zapisami WC w ogródku musi mieć:

  • nieprzepuszczalne dno i ściany;
  • szczelne przykrycie z zamykanym otworem;
  • odpowietrzenie znajdujące się minimum 0,5 m powyżej powierzchni terenu.

Toaleta na działce musi być wykonana w ten sposób ze względu na bezpieczeństwo sanitarne. Działkowicz, który zbuduje wychodek, nie stosując się do tych przepisów, prawdopodobnie będzie odpowiedzialny za skażenie gleby w swoim ogrodzie i być może na działce sąsiada. Do ziemi trafią nie tylko nieczystości, ale także wszelkie znajdujące się w nich pasożyty i bakterie kałowe.

Toaleta na działkę, czyli w co mogą bez obaw zainwestować właściciele ogródków działkowych

Tylko nieliczne działki są podłączone do kanalizacji. Większość z nich znajduje się w miejscach, do których poprowadzenie rur wiąże się z dużymi nakładami finansowymi lub jest niemożliwe. Mimo tego działkowicze mogą w komfortowy sposób załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, nie powodując zanieczyszczenia gleby.

Szambo

Szambo to bezodpływowy zbiornik, do którego trafiają nieczystości z toalety znajdującej się najczęściej w domku letniskowym. Musi on mieć szczelne ściany, dno i przykrycie, co uniemożliwia przedostawanie się nieczystości do ziemi.

Budowa szamba to niekiedy duże koszty. Należy wybudować sam zbiornik, ale także połączyć go rurami z WC, odpływem zlewu czy prysznica. Chcąc postawić na działce szambo o pojemności do 10 m3, nie trzeba starać się o pozwolenie z urzędu.

Jednak zbiornik ten należy regularnie opróżniać, dbać o jego florę bakteryjną, a od czasu do czasu czyścić jego ściany myjką ciśnieniową. Dla niektórych może być to problemem.

WC turystyczne na działkę

Taka toaleta na działkę to wybór raczej dla survivalowców. Jest poręczna, a jej eksploatacja jest łatwa. Niestety WC turystyczne nie zapewnia poczucia prywatności i komfortu podczas „wizyty” w toalecie. Może być raczej rozwiązaniem czasowym – dopóki działkowicz nie podejmie ostatecznej decyzji co do toalety w ogródku.

Toaleta przenośna na działkę

Mobilne WC są dziś wykonywane w wysokim standardzie, a najlepsze z nich zapewniają pełen komfort użytkowania – ze względu bogatą funkcjonalność. Obecnie przenośna toaleta na działkę może mieć nie tylko „muszlę” klozetową, ale też:

  • umywalkę z dużym zbiornikiem na wodę;
  • pisuar;
  • podajnik papieru toaletowego i dozownik na mydło umieszczone tak, aby korzystanie z toalety było jak najwygodniejsze;
  • lusterko;
  • wieszak na ubranie;
  • zamek, który daje poczucie prywatności;
  • oświetlenie LED.

Toalety przenośne premium to doskonałe rozwiązanie dla działkowiczów, którzy chcą spędzać w swoim ogródku długie weekendy czy część urlopu. Są to wygodne i wbrew pozorom przestronne kabiny – projektuje się je tak, aby dorosła osoba mogła swobodnie się w ich poruszać. Natomiast ich serwis i czyszczenie można powierzyć specjalistycznej firmie, która zajmie się również staranną dezynfekcją zbiornika na fekalia. Ważną zalet mobilnego WC jest to, że jego postawienie na działce jest zawsze zgodne z przepisami i nie wymaga zdobywania urzędowych pozwoleń.

Bezpieczeństwo i komfort sanitarny na działce są tak naprawdę na wyciągnięcie ręki. Nie trzeba ani budować i podłączać szamba, ani skazywać się na ubikację turystyczną. W ogródku może znaleźć się wygodna i nowoczesna toaleta przenośna.

Zdjęcie: unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nasiona traw – niezbędny zakup do każdego ogrodu
Nasiona traw – niezbędny zakup do każdego ogrodu
Właściciele ogrodów co najmniej raz do roku kupują nasiona traw. Zielona trawa jest w ogrodzie niezbędna. Ma ona ogromny wpływ na nasz komfort, posiada również walory dekoracyjne.
Zalety odpływów liniowych – dlaczego warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania
Zalety odpływów liniowych – dlaczego warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania
Odkryj nowoczesność odpływów liniowych, które przynoszą ogromne korzyści dla twojego domu. Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w te innowacyjne rozwiązania.
Mały domek w stylu wiejskim – jak go urządzić?
Mały domek w stylu wiejskim – jak go urządzić?
Mały przytulny domek w stylu wiejskim to marzenie wielu osób. Jak jednak urządzić takie sielankowe miejsce do życia? Podpowiadamy, jak wyposażenie i dodatki wybrać.
Ostatnie wpisy