Toaleta na działce a prawo. Co musisz wiedzieć o przepisach i zezwoleniach?

Toaleta na działce a prawo. Co musisz wiedzieć o przepisach i zezwoleniach?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Działka to idealne miejsce do nawet kilkudniowego wypoczynku. Problemem bywa jednak fakt, że większość ogródków działkowych nie jest połączona z siecią kanalizacyjną. Oznacza to, że nie ma tam dostępu do tradycyjnej toalety. Jednak mimo obowiązujących, restrykcyjnych przepisów co do załatwiania potrzeb fizjologicznych, działkowicze nie pozostają bezradni. Dowiedz się więcej o możliwych rozwiązaniach i WC przenośnych.

Przepisy dotyczące toalet na działce

Myślisz, że jeżeli na twojej działce nie ma sieci kanalizacyjnej, to możesz wybudować na niej dowolny wychodek? Jesteś w błędzie – to, gdzie można załatwiać potrzeby fizjologiczne i jak powinno wyglądać WC, określają przepisy.

Kwestie toalet na działkach regulują Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. wraz z regulaminem Rodzinnych Ogródków Działkowych. Zgodnie ze znajdującymi się tam zapisami WC w ogródku musi mieć:

  • nieprzepuszczalne dno i ściany;
  • szczelne przykrycie z zamykanym otworem;
  • odpowietrzenie znajdujące się minimum 0,5 m powyżej powierzchni terenu.

Toaleta na działce musi być wykonana w ten sposób ze względu na bezpieczeństwo sanitarne. Działkowicz, który zbuduje wychodek, nie stosując się do tych przepisów, prawdopodobnie będzie odpowiedzialny za skażenie gleby w swoim ogrodzie i być może na działce sąsiada. Do ziemi trafią nie tylko nieczystości, ale także wszelkie znajdujące się w nich pasożyty i bakterie kałowe.

Toaleta na działkę, czyli w co mogą bez obaw zainwestować właściciele ogródków działkowych

Tylko nieliczne działki są podłączone do kanalizacji. Większość z nich znajduje się w miejscach, do których poprowadzenie rur wiąże się z dużymi nakładami finansowymi lub jest niemożliwe. Mimo tego działkowicze mogą w komfortowy sposób załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, nie powodując zanieczyszczenia gleby.

Szambo

Szambo to bezodpływowy zbiornik, do którego trafiają nieczystości z toalety znajdującej się najczęściej w domku letniskowym. Musi on mieć szczelne ściany, dno i przykrycie, co uniemożliwia przedostawanie się nieczystości do ziemi.

Budowa szamba to niekiedy duże koszty. Należy wybudować sam zbiornik, ale także połączyć go rurami z WC, odpływem zlewu czy prysznica. Chcąc postawić na działce szambo o pojemności do 10 m3, nie trzeba starać się o pozwolenie z urzędu.

Jednak zbiornik ten należy regularnie opróżniać, dbać o jego florę bakteryjną, a od czasu do czasu czyścić jego ściany myjką ciśnieniową. Dla niektórych może być to problemem.

WC turystyczne na działkę

Taka toaleta na działkę to wybór raczej dla survivalowców. Jest poręczna, a jej eksploatacja jest łatwa. Niestety WC turystyczne nie zapewnia poczucia prywatności i komfortu podczas „wizyty” w toalecie. Może być raczej rozwiązaniem czasowym – dopóki działkowicz nie podejmie ostatecznej decyzji co do toalety w ogródku.

Toaleta przenośna na działkę

Mobilne WC są dziś wykonywane w wysokim standardzie, a najlepsze z nich zapewniają pełen komfort użytkowania – ze względu bogatą funkcjonalność. Obecnie przenośna toaleta na działkę może mieć nie tylko „muszlę” klozetową, ale też:

  • umywalkę z dużym zbiornikiem na wodę;
  • pisuar;
  • podajnik papieru toaletowego i dozownik na mydło umieszczone tak, aby korzystanie z toalety było jak najwygodniejsze;
  • lusterko;
  • wieszak na ubranie;
  • zamek, który daje poczucie prywatności;
  • oświetlenie LED.

Toalety przenośne premium to doskonałe rozwiązanie dla działkowiczów, którzy chcą spędzać w swoim ogródku długie weekendy czy część urlopu. Są to wygodne i wbrew pozorom przestronne kabiny – projektuje się je tak, aby dorosła osoba mogła swobodnie się w ich poruszać. Natomiast ich serwis i czyszczenie można powierzyć specjalistycznej firmie, która zajmie się również staranną dezynfekcją zbiornika na fekalia. Ważną zalet mobilnego WC jest to, że jego postawienie na działce jest zawsze zgodne z przepisami i nie wymaga zdobywania urzędowych pozwoleń.

Bezpieczeństwo i komfort sanitarny na działce są tak naprawdę na wyciągnięcie ręki. Nie trzeba ani budować i podłączać szamba, ani skazywać się na ubikację turystyczną. W ogródku może znaleźć się wygodna i nowoczesna toaleta przenośna.

Zdjęcie: unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak należy dbać o trawnik podczas zimy?
Jak należy dbać o trawnik podczas zimy?
Zima to czas, kiedy Twój trawnik – niezabezpieczony – może zamienić się w błoto. Jak tego uniknąć? Oto nasze sposoby!
Sufit podwieszony – czy jest dobrym wyborem?
Sufit podwieszony – czy jest dobrym wyborem?
Ten nowoczesny sposób wykończenia wnętrza zyskuje coraz większą popularność ze względu na swoje liczne zalety.
Zielona sałata do obiadu. Jak ją podać?
Zielona sałata do obiadu. Jak ją podać?
Zielona sałata jest źródłem wielu witamin i minerałów. Jak podać ją do obiadu, aby smakowała i dobrze się prezentowała? Oto 3 propozycje!
Ostatnie wpisy