Skuteczne sposoby na zwalczania turkucia

Skuteczne sposoby na zwalczania turkucia
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W Twoim ogrodzie lub na działce pojawił się turkuć podjadek i powoduje szkody? Dowiedz się, co należy zrobić, aby skutecznie pozbyć się tego szkodnika.

Turkuć podjadek – co to za szkodnik?

Turkuć podjadek jest jednym z największych owadów, jakie występują na terenie Polski. Długość turkucia może dochodzić nawet do 6-7 cm. Owady żyją od 2 do 4 lat, a większość czasu spędzają w glebie, na powierzchnię wychodząc głównie nocą. Turkucia łatwo rozpoznać po charakterystycznych przednich odnóżach, które przypominają krecie łapy.

Turkuć podjadek to szkodnik glebowy. Na czym polega jego szkodliwe działanie dla upraw?

Samica tego owada składa w ziemi kilkaset jaj. Ich prawidłowy rozwój wymaga zapewnienia im właściwej temperatury. Aby ją osiągnąć, samice podgryzają korzenie, które wskutek tego zaczynają gnić, wydzielając w ten sposób ciepło. Przez działanie turkucia podjadka dochodzi nawet do całkowitego usychania roślin.

Czy koniecznie zwalczać turkucia podjadka?

Zanim zdecydujesz się na zwalczanie turkucia, oceń, czy jego obecność rzeczywiście stanowi zagrożenie dla upraw. Niewielka liczba osobników nie powinna powodować strat, dopiero intensywne rozmnażania się tego owada może faktycznie odbijać się negatywnie na roślinach.

Oprócz podgryzania korzeni ten szkodnik glebowy może także okazać się pożyteczny, ponieważ:

  • napowietrza i spulchnia glebę;
  • żywi się pędrakami i drutowcami, które są szkodliwe dla upraw;
  • żywi się małymi ślimakami, redukując ich liczbę w ogrodzie.

Jeżeli jednak zauważysz, że przez występowania w Twoim ogrodzie turkucia podjadka rośliny zaczynają usychać, musisz podjąć stosowne kroki.

Zwalczanie turkucia – jakie kroki podjąć?

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się turkuci z ogrodu. Jednym z nich jest odstraszanie. Możesz osiągnąć to poprzez stworzenie warunków, których szkodniki nie lubią, np.:

  • zasadzenie roślin, których turkuć unika, tj. macierzanki, szałwii, szachownicy kostkowatej, czarnej olszy czy korony cesarskiej;
  • wyściółkowania ogrodu drobnym żwirem;
  • wylanie roztworu z czarnej olszy, którego zapachu nie tolerują turkucie;
  • sadzenie roślin w donicach, pierścieniach lub specjalnych osłonkach w celu ochrony ich korzeni przed turkuciami.

Wykorzystaj środki z nicieniami

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się turkucia podjadka jest zastosowanie środków zawierających nicienie, czyli obłe robaki o podłużnym ciele. Są one szkodliwe dla turkuci, w związku z czym żywiąca się nimi szkodniki będą wymierały. Roztwory zawierające nicienie najkorzystniej jest rozpylać wieczorami, ponieważ właśnie o tej porze nicienie będą miały największy dostęp do wilgoci, dzięki czemu nie wyschną.

Pędrak turkucia podjadka – jak się go pozbyć?

Naturalne sposoby na pędraki nie zawsze przynoszą skutki. Wynika to wprost z faktu, że larwy turkucia pozostają w bezruchu, dlatego trudno wypłoszyć je z gniazda bez użycia środków chemicznych. Jeśli nie chcesz używać chemii, możesz spróbować pozbyć się dorosłych osobników. Wówczas pędraki powinny zginąć, ponieważ zostaną pozbawione pożywienia i opieki.

Jeżeli jednak po jakimś czasie od pozbycia się dorosłych turkuci pojawiły się nowe osobniki, będzie oto oznaczało, że naturalne sposoby na pędraki nie podziałały i konieczne jest użycie specjalistycznych środków chemicznych.

Zdj. główne: materiał klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne panele ogrodzeniowe do twojego domu?
Jak wybrać idealne panele ogrodzeniowe do twojego domu?
Zastanawiasz się, jakie panele ogrodzeniowe będą najlepsze dla twojego domu? Poznaj najważniejsze kryteria, porady i sugestie, które pomogą Ci dokonać świadomego wyboru.
Jak wybrać odpowiednią pompę do centralnego ogrzewania?
Jak wybrać odpowiednią pompę do centralnego ogrzewania?
Dowiedz się, jak dobrać perfekcyjny model pompy do centralnego ogrzewania. Przeczytaj o kluczowych czynnikach wpływających na wybór oraz poznaj praktyczne porady, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.
Plakat edukacyjny – jaki najlepiej zakupić dla swojego dziecka?
Plakat edukacyjny – jaki najlepiej zakupić dla swojego dziecka?
Odkryj kluczowe kryteria jakie należy uwzględnić podczas wyboru edukacyjnego plakatu dla swojego dziecka. Dowiedz się jakie rodzaje plakatów najlepiej wspomagają naukę i rozwój.
Ostatnie wpisy