Kiedy zacząć przygotowywać ogród na wiosnę?

Abc ogrodnika
Kiedy zacząć przygotowywać ogród na wiosnę?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiosna tuż-tuż! Czy zastanawiałaś się już nad tym, kiedy przygotować swój ogród na nadejście tej pory roku? Sprawdź, jak rozplanować pracę, aby cieszyć się wspaniałym otoczeniem domu. 

Wiosna coraz bliżej!

Czy Ty także czekasz już na nadejście wiosny? Ta pora roku zdecydowanie pozytywnie nastraja do życia i dodaje powera! Trzeba jednak poczynić do niej odpowiednie przygotowania. Pierwszym miejscem, gdzie warto rozpocząć prace, jest oczywiście ogród. Będzie tam sporo do zrobienia, szczególnie że wiosna to najbardziej intensywny czas dla ogrodników. To, kiedy zaczniesz, uzależnione jest w dużej mierze od pogody, ale większość ogrodników zabiera się za ten temat w marcu. 

Na początek: wielkie sprzątanie

Prace na działce powinniście oczywiście rozpocząć od uprzątnięcia ogrodu po zimie. Na pewno znajdą się tam jakieś śmieci, które należy usunąć. Do tego mycie i konserwacja mebli ogrodowych, zmywanie chodników oraz tarasu. Ważnym punktem jest także porządkowanie trawników oraz rabat. Grabienie to podstawa, która pomoże nam w usunięciu zanieczyszczeń, suchych liści czy patyków. Z kolei wyczesanie trawnika ma także pozytywne działanie – napowietrzenie darni i pobudzenie trawy do wzrostu. Warto także pomyśleć o przycięciu trawy przy samej ziemi. Następnie odbyć powinno się pierwsze w sezonie nawożenie trawnika oraz obfite podlanie go.

Zdjęcie zimowych okryć z roślin

Kiedy zrobi się cieplej, przychodzi czas na zdjęcie zimowych osłon z drzew oraz krzewów. Kolejnym krokiem jest podcinanie zarówno iglaków, jak i drzew liściastych. Podczas tych zabiegów usuwamy chore i uszkodzone gałęzie oraz formujemy kształt drzew i krzewów. Dzięki temu pobudzimy nasze rośliny do wzrostu. Nieco później, gdy mróz nie powinien już się pojawić, zajmij się stopniowym odsłanianiem roślin na rabatach. To czas na usunięcie kwiatostanów, które przekwitły, oraz czyszczenia bylin z zaschniętych liści. Gdy gleba będzie już rozmarzła, to dobry moment na przygotowanie miejsca pod nowe rośliny. Pozbądź się chwastów, przekop grządki i użyj nawozu. Na koniec wyrównaj podłoże. 

Czas na sadzenie

Wiosna to idealny czas na sadzenie roślin, dlatego zabierz się za to po uporządkowaniu ogrodu po zimie. Możesz śmiało zacząć sadzenie większości drzew oraz krzewów – m.in. buków, brzóz czy dębów, a także drzew owocowych, jak chociażby moreli czy brzoskwiń. W marcu śmiało możesz sadzić również bardziej wrażliwe na mrozy iglaki. Z kolei, jeżeli chodzi o krzewy, to dobry moment na sadzenie magnolii oraz piwonii. Jeżeli pogoda będzie Ci sprzyjać, możesz nawet zasadzić krzew róży.

Zdj. główne: Greg Rosenke/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Drzewko bonsai w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja w naszym klimacie
Drzewko bonsai w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja w naszym klimacie
Marzy Ci się kolekcja drzewek bonsai w ogrodzie? Sprawdź, jakie gatunki najlepiej się do tego nadadzą i jak o nie dbać!
Stół do ogrodu – jak wybrać ten odpowiedni?
Stół do ogrodu – jak wybrać ten odpowiedni?
Czym sugerować się podczas poszukiwania idealnego stołu ogrodowego? Poznaj kilka skutecznych tipów.
Ogród z tarasem – pomysły na aranżację
Ogród z tarasem – pomysły na aranżację
Ogród z tarasem powinien być miejscem zarówno estetycznym, jak i relaksacyjnym. Poznaj więc nasze pomysły na ogrodową aranżację, aby uzyskać takie efekt.
Ostatnie wpisy