Pyszne i łatwe przepisy na przetwory z pomidorów

Na stole
Pyszne i łatwe przepisy na przetwory z pomidorów
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pomidor to dla wielu osób żywe złoto ich warzywników, ogródków działkowych i balkonów. Pyszny, zdrowy i łatwo dostępny. Nic dziwnego, że w sezonie letnim jemy go w ogromnych ilościach. Przezorni jednak starają się zachować jego smak i właściwości na pozostałą część roku dzięki różnego rodzaju przetworom. Oto kilka sprawdzonych i łatwych propozycji na pomidorowe przetwory.

Zdrowie zamknięte w słoiku, czyli właściwości pomidorów

Pomidory oprócz swojego niepowtarzalnego smaku posiadają wiele właściwości prozdrowotnych, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Dlatego są tak chętnie zalecane przez lekarzy jako naturalna i zdrowa suplementacja różnego rodzaju składników i witamin. Są to między innymi: kwas szczawiowy, białka, tłuszcze roślinne, błonnik, witaminy A, C, E, K, cynk, fosfor, fluor, jod, mangan, potas, sód, żelazo, magnez i wapń, błonnik, a także likopen, silny przeciwutleniacz zachowujący swoje właściwości również po poddaniu obróbce termicznej.

Sok pomidorowy

Składniki:

  • 5 kg pomidorów (najlepsze będą soczyste, malinowe);
  • 55 g soli;
  • 160 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny.

Wykonanie

Pomidory dokładnie umyć, pozbyć się szypułek i pokroić w kostkę. Następnie zblendować bądź przepuścić przez wyciskarkę lub sokowirówkę. W przypadku użyciu blendera konieczne będzie przelanie powstałego soku przez sito, by pozbyć się pestek i skórek. Następnie przelewamy płyn do dużego garnka, dolewamy sok z cytryny oraz dosypujemy sól. Podgrzewamy na małym ogniu, uważając, by nie doprowadzić do wrzenia. Jeszcze gorący sok przelewamy do szklanych butelek. Jeśli będziemy przechowywać go w lodówce, możemy spożywać go przez około tydzień. Jeżeli chcemy zrobić zapasy na zimę, po przelaniu trzeba go zapasteryzować. Opcjonalnie do każdej z butelek możemy wrzucić po 2, 3 listki bazylii.

Przecier pomidorowy

Składniki:

  • 8 kg pomidorów;
  • 4 łyżki cukru;
  • 2 łyżki soli;
  • opcjonalnie kilka listków pietruszki bądź bazylii.

Wykonanie

Pomidory dokładnie umyć, sparzyć i obrać ze skórki. Usunąć szypułki i pokroić na mniejsze kawałki. Wrzucić do garnka, a następnie gotować na małym ogniu przez kwadrans, co jakiś czas mieszać. Rozgotowaną masę przecedzić przez sito, z powrotem przelać do garnka, dodać sól oraz cukier i zagotować. Odparowywać przez 15–30 minut, do momentu uzyskania satysfakcjonującej nas konsystencji. Gorący przecier wlać do wyparzonych słoików. Możemy dodać do każdego z nich po kilka listków bazylii bądź pietruszki. Zakręcone słoiki pasteryzować w garnku z wodą wlaną do ⅔ ich wysokości na średnim ogniu przez ok. 10 minut. 

Sałatka z zielonych pomidorów

Składniki:

  • 2 kg zielonych pomidorów;
  • 600 g cebuli;
  • 240 ml octu winnego;
  • 140 g cukru;
  • 1 l wody;
  • 4 łyżki oleju;
  • przyprawy: ziele angielskie, sól, gorczyca, liść laurowy.

Wykonanie

Pomidory dokładnie umyj, pokrój w cienkie plastry i posól. Dokładnie wymieszaj i odstaw na ok. 8 godzin w chłodne i ciemne miejsce. Przed upłynięciem tego czasu przygotuj zalewę. Do garnka wlej ocet, wodę, olej i dodaj cukier. Gotuj do momentu rozpuszczenia się cukru. Odcedzone pomidory wymieszaj z pokrojoną w piórka cebulą i przełóż do wyparzonych słoików, dodaj po kilka ziaren gorczycy i po jednym zielu angielskim oraz liściu laurowym. Tak przygotowane pomidory zalej zalewą, a następnie zakręć. Pasteryzuj przez ok. kwadrans od momentu zagotowania się wody.

Zdj. główne: PhotoMIX Company/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lampa owadobójcza. Co warto wiedzieć przed zakupem?
Lampa owadobójcza. Co warto wiedzieć przed zakupem?
Szukasz lampy owadobójczej do swojego mieszkania albo ogrodu? Dowiedz się, jaką warto kupić.
Meble kuchenne na wymiar – idealne do małych i dużych przestrzeni
Meble kuchenne na wymiar – idealne do małych i dużych przestrzeni
Urządzenie kuchni może przysporzyć wielu problemów z wielu względów, a szczególnie osobom, które mają niewielką przestrzeń do zaaranżowania.
Myjka ciśnieniowa do ogrodu. Jaką wybrać?
Myjka ciśnieniowa do ogrodu. Jaką wybrać?
Nie masz sił na czyszczenie tarasu za pomocą zwykłego węża ogrodowego? Nic dziwnego! Do umycia problematycznych powierzchni jest potrzebne urządzenie z większą mocą ciśnieniową – zainwestuj w myjkę!
Ostatnie wpisy