Warzywa z piekarnika – propozycje

Na stole
Warzywa z piekarnika – propozycje
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Lato to pora, w której szczególnie doceniamy warzywa sezonowe, zwłaszcza te z własnego ogródka. Zdrowe, świeże, naturalne – sprawdź, co możesz z nich przygotować przy użyciu piekarnika.

Pieczone frytki warzywne

Składniki na frytki: 1 ziemniak,1 batat, 1 burak, 1 cukinia, 1 marchewka, 1 pietruszka, 2 łyżki oliwy extra vergine.

Przyprawy: 1 łyżeczka suszonego oregano, sól, pieprz, 2 łyżeczki mieszanki przypraw np. gyros, curry.

Składniki do sosu: 2 łyżeczki musztardy miodowej (lub zwykłej, wymieszanej z połową łyżeczki miodu), 1 łyżka śmietany lub jogurtu greckiego, 1 łyżka majonezu, sól, pieprz, pół łyżeczki mieszanki przypraw np. gyros lub curry.

Przepis: Warzywa należy dokładnie opłukać oraz obrać (z wyjątkiem cukinii). Następnie trzeba pokroić je w słupki i ułożyć na wyściełanej papierem do pieczenia blaszce (powinna być dołączona do piekarnika). Potem wystarczy posypać je pieprzem, solą, oregano i resztą przypraw, a przy pomocy pędzelka posmarować ich wierzch oliwą. Tak przygotowane warzywa należy piec w piekarniku (najlepiej z termoobiegiem) nagrzanym do 185 stopni Celsjusza przez 30 minut. Po upływie 10 oraz 20 minut można uchylić piekarnik, aby uleciała z niego para. Po 30 minutach powinno się obrócić warzywa kuchenną łopatką na drugą stronę i piec przez 15 minut. W tym czasie można wymieszać składniki na sos, by skropić nim warzywa po ich lekkim ostygnięciu. Miłośnicy ostrych smaków mogą je dodatkowo posypać płatkami chili.

Pieczone cząstki warzyw

Składniki: 3 lub 4 młode ziemniaki, 250 g pomidorków koktajlowych, 1 duża czerwona papryka, kilka różyczek brokułowych, 2–3 łyżki oleju rzepakowego.

Przyprawy: pieprz, sól, słodka papryka, dowolne zioła.

Przepis: Ziemniaki umyj, obierz i pokrój, w zależności od wielkości, w ćwiartki lub ósemki. Następnie umyj paprykę, przekrój, usuń gniazda nasienne i pokrój w dużą kostkę. Dużą blaszkę z piekarnika wyściel papierem do pieczenia i ułóż na niej warzywa w rządkach. Skrop je olejem i posyp przyprawami. Całość wstaw do piekarnika nagrzanego do 220 stopni Celsjusza i piecz przez 30 minut. Wyjmij warzywa wtedy, kiedy będą już miękkie.

Briam, czyli pieczone warzywa po grecku

Składniki: 

  • 5 ziemniaków (600 g), 1 średnia cukinia (400 g), 1 średni bakłażan (400 g), 1 średnia cebula, sól, czarny pieprz, oliwa;
  • 1 puszka krojonych pomidorów, ½ puszki wody, 4 ząbki czosnku, ¾ łyżeczki cukru trzcinowego, spora szczypta soli (około ½–¾ łyżeczki), spora szczypta czarnego pieprzu;
  • 2 lub 3 pomidory, ¼–⅓ szklanki oliwy, sól i czarny pieprz.

Przepis: 

Piekarnik rozgrzej do 250 stopni Celsjusza w trybie góra–dół. Ziemniaki obierz, opłucz w zimnej wodzie i pokrój w cienkie plasterki. Weź duże naczynie żaroodporne, posmaruj je cienką warstwą oliwy, ułóż w nim ziemniaki i oprósz je dokładnie solą oraz pieprzem. Bakłażana i cukinię opłucz i pokrój w półplastry, cebulę w półksiężyce, a następnie znów przekrój je na pół, żeby był krótsze. Przesyp pokrojone warzywa na ziemniaki, oprósz całość solą i lekko przemieszaj. Przełóż do blendera krojone pomidory, czosnek, cukier, sól oraz pieprz. Puszkę po pomidorach napełnij do połowy wodą i dodaj do reszty składników. Blenduj przez chwilę, ale tylko tyle, żeby czosnek i pomidory się rozdrobniły. Otrzymaną masę przelej na warzywa. Później pomidory pokrój w plastry, ułóż na reszcie warzyw, polej wszystko oliwą i dokładnie owiń folią lub szczelnie przykryj pokrywką. Naczynie włóż do nagrzanego piekarnika i piecz przez 45–60 minut pod przykryciem. Po upływie tego czasu sprawdź, czy sos intensywnie się zagotował i bulgocze oraz czy ziemniaki są miękkie. Jeśli nie, piecz je jeszcze przez 5–15 minut pod przykryciem. Po upływie tego czasu zdejmij pokrywkę i piecz kolejne 15–30 minut. Naczynie wyjmij w momencie, kiedy warzywa będą rumiane, a cała woda odparuje. Briam można podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Można przechowywać go w lodówce przez około 5 dni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie akcesoria rolnicze warto mieć w swoim gospodarstwie?
Jakie akcesoria rolnicze warto mieć w swoim gospodarstwie?
W dzisiejszych czasach, aby rolnictwo mogło przynosić oczekiwane zyski, niezbędne są odpowiednie narzędzia i akcesoria. Dzięki nim praca w gospodarstwie staje się łatwiejsza i bardziej efektywna. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych akcesoriów rolniczych, które warto mieć w swoim gospodarstwie.
Zupa z botwiny z ziemniakami — przepis
Zupa z botwiny z ziemniakami — przepis
Skusiłaś się w warzywniaku na młodą botwinkę, ale nie masz pomysłu co z nią zrobić? Podpowiadamy, jak ugotować z niej pyszną zupę!
Ogrodnictwo doskonałym hobby dla każdego
Ogrodnictwo doskonałym hobby dla każdego
Ogrodnictwo staje się coraz popularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu, oferując nie tylko ucieczkę od codziennej rutyny, ale również szereg korzyści zdrowotnych i psychicznych.
Ostatnie wpisy