Domowa wędzarnia – dlaczego warto rozważyć jej budowę?

Domowa wędzarnia – dlaczego warto rozważyć jej budowę?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Coraz większa liczba sklepów spożywczych oraz supermarketów sprawiła, że tradycja domowego wędzenia wędlin powoli zanika. Co prawda, ten sposób przygotowywania mięsa zajmuje o wiele więcej czasu, niż np. grillowanie, jednak nic nie dorówna temu smakowi oraz aromatowi. Poznaj zalety domowej wędzarni.

Domowa wędzarnia – wady i zalety

Przygotowując wędliny w domowej wędzarni, mamy pełną kontrolę nad tym, co trafia na nasz stół. Choć kupowanie w supermarketach jest o wiele szybsze, a dostępne tam mięso prezentuje się ładne, to jednak zazwyczaj jest ono dodatkowo uzupełniane wzmacniaczami smaku, konserwantami oraz sztucznymi barwnikami. Szynki przyrządzone w domowej wędzarni będą charakteryzowały się niesamowitym aromatem, który jest nie do podrobienia.

Przygotowywanie wędlin w domowej wędzarni zajmuje niestety mnóstwo czasu. Jednak smak własnoręcznie uwędzonej kiełbasy z pewnością zrekompensuje wszystkie nasze trudy. To właśnie dlatego na domową wędzarnię decyduje się coraz więcej osób.

Domowa wędzarnia niestety nie może znajdować się w mieszkaniu w bloku. Do jej organizacji potrzebny jest dom jednorodzinny, a najlepiej oddzielna komórka lub szopa. Najsmaczniejsze i najtrwalsze wyroby uzyskamy dzięki wędzeniu na zimno, jednak trwa ono nawet kilka tygodni. Dla wielu osób jest to dość duża trudność, która zniechęca ich do własnoręcznego wędzenia.

Na co zwracać uwagę przy zakupie wędzonek?

Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na organizację przydomowej wędzarni, decydują się na zakup wędzonek od osób prywatnych lub ekologicznych gospodarstw. Decydując się na tę opcję, warto zachować szczególną ostrożność. Znaczna część wyrobów mięsnych z supermarketów, która została oznaczona na opakowaniu jako wędzona, mogła nie spędzić w wędzarni nawet jednej minuty.

Kupując wędzone wyroby, zwróć uwagę, czy wielkość wędzonki odpowiada wielkości danej części mięsa. Jeżeli jest większa, może oznaczać to, że dodano do niej wodę lub inne substancje, przez co produkt jest niższej jakości.

Wędzona szynka powinna być zwarta, nie może się rozpadać ani rozwarstwiać. Jedynie pod wpływem wysuszenia, może zacząć się kruszyć. Otwory w przekrojonej wędlinie mogą świadczyć o dodaniu do niej substancji wypełniających, podobnie jak zbyt mokra konsystencja mięsa.

Uwędzone mięso powinno mieć naturalną szarawą, lekko beżową barwę. Inne kolory mogą świadczyć o dodaniu sztucznych barwników. Może się też okazać, że szynka nie została poddana procesowi wędzenia, a jedynie ma taką udawać. Kolor skórki powinien mieć barwę od złotożółtej do brązowej. Wszystko zależy od drewna, jakie zostało użyte do procesu wędzenia.

Wędzone mięso powinno mieć charakterystyczny dymny zapach. Wytwarza się on naturalnie, do jego uzyskania niepotrzebne są żadne sztuczne substancje i aromaty.

Dobrej jakości wędzona szynka powinna być świeża nawet przez 3 tygodnie. Będzie co prawda delikatnie podsychać, jednak w żadnym stopniu nie wpłynie to na walory smakowe. Jeżeli szukasz wędzonego mięsa dobrej jakości, wejdź na stronę https://wedlinydlacalejrodziny.pl/kielbasy/

Fot.: Dagny Walter/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne meble do swojego ogrodu – poradnik dla początkujących
Jak wybrać idealne meble do swojego ogrodu – poradnik dla początkujących
Odkryj sekrety wyboru idealnych mebli ogrodowych nawet, jeżeli jesteś początkującym. Krok po kroku pokażemy Ci, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.
Jak wybrać profesjonalne wyposażenie do kuchni opartej na technologii bezpłomieniowej?
Jak wybrać profesjonalne wyposażenie do kuchni opartej na technologii bezpłomieniowej?
Odkryj korzyści płynące z wyboru urządzeń do kuchni bezpłomieniowej. Porównamy różne typy sprzętów, omówimy, na co zwrócić uwagę przy zakupie i jakie są zalety technologii bezpłomieniowej.
10 rzeczy, które należy wykonać w ogrodzie jesienią
10 rzeczy, które należy wykonać w ogrodzie jesienią
Nadeszła pora na ostatnie zabiegi w przydomowych ogrodach oraz odpowiednie przygotowanie ich na czas zimowego spoczynku. Sprawdź, jakich prac ogrodowych nie możesz pominąć!
Ostatnie wpisy