Cukinia to warzywo nie tylko smaczne, ale i bogate w wiele witamin oraz składników mineralnych – ich dostarczanie jest szczególnie ważne zimą. Sprawdź, co warto z niej przygotować na najzimniejszą porę roku.
Jest znana także pod nazwą kabaczka, szczególnie w południowo-wschodnich rejonach Polski, i należy do 20 warzyw najczęściej uprawianych w naszym kraju. Pochodzi z Ameryki Południowej, a do nas przywędrowała z Włoch. To jedna z odmian dyni, od której zresztą pochodzi jej nazwa – włoskie „zucchina” oznacza właśnie małą dynię. Ceni się ją zarówno ze względu na charakterystyczny smak, jak i niską zawartość kalorii czy wywieranie pozytywnego wpływu na przemianę materii. Nasz organizm pobiera z niej takie witaminy, jak B1, K, C, PP, a także cukry, żelazo, potas, magnez oraz beta-karoten. Do zalet kabaczka należy również to, że nie zawiera metali ciężkich. Wspomaga trawienie i odkwasza organizm, dlatego ze względów zdrowotnych jest szczególnie polecany osobom mającym problem z nadkwaśnością oraz cukrzycą. Powszechnie się uważa, że im jest młodszy, tym smaczniejszy. Jadalne są również jego kwiaty.
Poniższy przepis pochodzi z serwisu RegioDom.
Aby ją przygotować, będziesz potrzebować następujących składników:
Samą zalewę zrobisz z:
Umyte, nieobrane ze skórki cukinię zetrzyj na tarce o dużych oczkach, dodaj do niej pokrojoną w piórka cebulę oraz sól. Przemieszaj składniki i odstaw. Po upływie 2 godzin odciśnij z warzyw nadmiar wody. Na tarce zetrzyj marchewkę, paprykę pokrój w cienkie paski, a następnie połącz z masą cukiniową. Następnie wymieszaj składniki przeznaczone na zalewę i gotuj je tak długo, aż cukier całkowicie się rozpuści. Wtedy przelej ją do warzyw i odstaw ponownie na 2 godziny. Otrzymaną sałatkę przełóż do wyparzonych słoików, a na koniec do każdego dodaj łyżeczkę oleju. Po dokładnym zakręceniu pasteryzuj słoiki w garnku przez około 15 minut.
Przepis pochodzi ze strony Fajny Ogród.
Lista składników jest następująca:
Do garnka wlej wodę i ocet, a potem dodaj czosnek, liście laurowe, cukier, curry i sól. Doprowadź całość do wrzenia, gotuj przez minutę i odstaw do ostygnięcia. Opcjonalnie możesz odcedzić zalewę. Umyj cukinię i pokrój je w plastry o grubości 0,5 centymetra. Do wyparzonych słoików wsyp po kilka ziaren białej gorczycy, dodaj cukinię i uzupełnij słoiki zalewą. Na koniec pasteryzuj je w piekarniku przez 30 minut w 130 stopniach Celsjusza.
Przepis pochodzi ze strony Zasmakuj radości.
Do przygotowania lecza potrzebne Ci będą:
Przepis: Cukinię umyj, opcjonalnie możesz ją też obrać (zwłaszcza jeśli ma grubą skórkę). Odetnij jej końce, przekrój ją na pół wzdłuż i usuń gniazda nasienne. Następnie pokrój cukinię w kostkę i wrzuć do dużego garnka razem z pokrojoną w piórka cebulą. Posyp je 6 łyżkami soli i odstaw na 4 godziny. Później wymieszaj je z pokrojoną w kostkę papryką, liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Polej całość olejem i smaż przez 15 minut.
>> Zobacz też: Tradycyjne ogórki kiszone – przepis
Po podsmażeniu dodaj do nich przecier pomidorowy, wymieszaj i doprowadź do wrzenia. Wlej ocet, wsyp cukier, pieprz i sól, znów doprowadź do wrzenia. Przelej wciąż gorącą masę do wyparzonych słoików i je zakręć. Przenieś je do garnka do pasteryzacji. Zwróć uwagę na to, aby żaden nie dotykał jego bocznych ścianek lub innych słoików. Zalej garnek wodą do ¾ ich wysokości i pasteryzuj przez 20 minut od momentu zagotowania się wody. Ostrożnie wyjmij gorące słoiki i ustaw na grubej podstawce dnem do góry. Zaczekaj, aż ostygną i przenieś je do spiżarni.