Lampy solarne czy elektryczne?

Lampy solarne czy elektryczne?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Oświetlenie ogrodu powinno być funkcjonalne oraz estetyczne – musi współgrać z otoczeniem domu. Właściwie zaplanowane oświetlenie podnosi komfort użytkowania ogrodu. Jakie oświetlenie będzie najlepsze?

Dlaczego prawidłowe oświetlenie ogrodu jest takie ważne?

Oświetlenie ogrodu jest jednym z elementów małej architektury ogrodowej. Umila czas podczas długich letnich wieczorów lub spotkań z przyjaciółmi przy grillu. Dobrze rozmieszczone oświetlenie ułatwi wieczorem np. otwarcie drzwi czy znalezienie kluczy w torebce.

Jakie elementy ogrodu powinny zostać podświetlone?

Niezależnie od wybranego rodzaju oświetlenia, w ogrodzie powinny zostać podświetlone:

 • furtka i drzwi wejściowe,
 • ścieżki ogrodowe,
 • rośliny i mała architektura.

Bezpieczeństwo oświetlenia ogrodowego

Niezależnie od rodzaju oświetlenia powinno być ono bezpieczne, czyli mieć odpowiednie oprawy dopasowane do zmiennych warunków atmosferycznych. Podczas wybierania lamp do ogrodu warto kierować się symboliką IP, w której pierwsza liczba oznacza odporność na kurz i inne pyłki, a druga na ciecze i ciała stałe.

Kolejnym ważnym kryterium, które warto brać pod uwagę podczas zakupu lampy, jest klasa izolacji elektrycznej. Im jest wyższa, tym izolacja jest lepsza, dlatego przy oczku wodnym powinna być min. III klasa izolacji.

Oświetlenie ogrodowe musi być wykonane z najwyższej jakości materiałów odpornych na warunki atmosferyczne oraz komfortowych w codziennym użytkowaniu.

lampa w ogrodzie
Photo by Drahnreb from Pixabay.com

Rodzaje oświetlenia ogrodowego

Elektryczne oświetlenie ogrodu

Elektryczne oświetlenie ogrodu warto zaplanować już na etapie budowy domu lub urządzania ogrodu. Instalacja elektryczna najczęściej podpinana jest pod już istniejącą domową instalację. Warto to zrobić na etapie projektowania ogrodu, aby później uniknąć przekopywania całych rabatek. Ogrodowa instalacja elektryczna powinna mieć dwa włączniki:

 • chroniący przed porażeniem prądem,
 • dobrany do mocy natężenia.

Przed montażem ogrodowej instalacji elektrycznej należy wykonać jej projekt, w którym zostanie dokładnie określony rodzaj zasilania oraz liczba punktów. Wybierając rodzaj zasilania, należy wziąć pod uwagę moc i rodzaj lamp, które zostaną podłączone. Jeśli oświetlenie będzie większe niż kilka punktów, to należy zaplanować zasilanie na 230 V.

Przed zakupem lamp do ogrodu warto sprawdzić, jaki typ zasilania mają. W sklepach dostępne są lampy ogrodowe:

 • reflektory kierunkowe – idealne do wyeksponowania roślin lub podświetlenia podjazdu;
 • lampy z czujnikiem ruchu;
 • kinkiety i plafony – świetnie sprawdzą się przy drzwiach wejściowych i furtce;
 • lampy sufitowe;
 • lampy gruntowe (najazdowe);
 • słupki i lampy stojące.

Lampy solarne – nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie

Lampy solarne są nowoczesnym, tanim i ekologicznym rozwiązaniem, które stosowane jest jako uzupełnienie aranżacji ogrodu. Wykorzystywane są do oświetlenia ścieżek, podjazdów i małej architektury ogrodowej. Emitowane przez nie światło nie jest tak mocne, jak elektryczne, ale wystarczy, aby móc bezpiecznie poruszać się wokół domu.

Największą zaletą tych lamp jest to, że nie trzeba martwić się o stały dostęp do prądu. Dzięki temu nie ma konieczności wykonywania skomplikowanych i kosztownych dodatkowych instalacji elektrycznych. W każdej lampie solarnej znajduje się wewnętrzny akumulator, który magazynuje energię słoneczną. Akumulator w lampie wykorzystuje jedną z trzech technologii:

 • litowo-jonową,
 • ołowiowo-żelową,
 • niklowo-metalowo-wodorkową.

Wybierając lampę solarną, warto zwrócić uwagę na pojemność akumulatora. Im jest większa, tym lampa będzie mocniej świecić.

Akumulator w każdej lampie solarnej wyposażony jest w panele fotowoltaiczne, które pobierają w ciągu dnia energię słoneczną. Posiadają również system uruchamiający lampę po zmierzchu. W niektórych modelach lamp solarnych zamontowany jest czujnik ruchu, który je zapala.

>> Zobacz też: Czy lampy solarne mogą zostać w ogrodzie na zimę?

Oświetlenie ogrodowe LED

Oświetlenie ogrodowe LED jest mało popularnym rozwiązaniem ze względu na wysokie koszty instalacji, które zwracają się dopiero po kilku latach użytkowania. Lampy ogrodowe LED mają bardzo wiele zalet – są bezpieczne, tanie w eksploatacji i bardzo wydajne (można je użytkować bez wymiany przez kilka lat).

Oświetlenie LED jest odporne na różne wstrząsy. Emituje pełną moc rozproszonego lub skupionego światła zaraz po włączeniu.

Wybierając oświetlenie do ogrodu, należy kierować się osobistymi preferencjami. Najbardziej popularnym i ekonomicznym rozwiązaniem są lampy solarne. Najdroższym oświetleniem są lampy ogrodowe LED.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie urządzenia pomogą w hodowaniu roślin?
Jakie urządzenia pomogą w hodowaniu roślin?
Marzysz o własnej uprawie? Hodowla roślin to wyzwanie, ale również niezwykła przyjemność. Sprawdź, jak przygotować się do rozwijania swojej pasji, niezależnie od Twoich warunków mieszkaniowych.
Jak zapewnić roślinom odpowiednie składniki mineralne?
Jak zapewnić roślinom odpowiednie składniki mineralne?
Przeczytaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nawożeniu roślin ozdobnych i uprawnych. Piszemy też o zastosowaniu do nich odpowiedniego podłoża.
Tworzenie zielonej oazy: kompleksowe usługi w zakresie projektowania i pielęgnacji ogrodów
Tworzenie zielonej oazy: kompleksowe usługi w zakresie projektowania i pielęgnacji ogrodów
Twoja przestrzeń zewnętrzna może stać się wspaniałą oazą z naszymi kompleksowymi usługami projektowania i pielęgnacji ogrodów. Pozwól, że pomożemy Ci wprowadzić harmonię i piękno do Twojej zielonej przestrzeni.
Ostatnie wpisy