Oświetlenie ogrodu powinno być funkcjonalne oraz estetyczne – musi współgrać z otoczeniem domu. Właściwie zaplanowane oświetlenie podnosi komfort użytkowania ogrodu. Jakie oświetlenie będzie najlepsze?
Oświetlenie ogrodu jest jednym z elementów małej architektury ogrodowej. Umila czas podczas długich letnich wieczorów lub spotkań z przyjaciółmi przy grillu. Dobrze rozmieszczone oświetlenie ułatwi wieczorem np. otwarcie drzwi czy znalezienie kluczy w torebce.
Niezależnie od wybranego rodzaju oświetlenia, w ogrodzie powinny zostać podświetlone:
Niezależnie od rodzaju oświetlenia powinno być ono bezpieczne, czyli mieć odpowiednie oprawy dopasowane do zmiennych warunków atmosferycznych. Podczas wybierania lamp do ogrodu warto kierować się symboliką IP, w której pierwsza liczba oznacza odporność na kurz i inne pyłki, a druga na ciecze i ciała stałe.
Kolejnym ważnym kryterium, które warto brać pod uwagę podczas zakupu lampy, jest klasa izolacji elektrycznej. Im jest wyższa, tym izolacja jest lepsza, dlatego przy oczku wodnym powinna być min. III klasa izolacji.
Oświetlenie ogrodowe musi być wykonane z najwyższej jakości materiałów odpornych na warunki atmosferyczne oraz komfortowych w codziennym użytkowaniu.
Elektryczne oświetlenie ogrodu warto zaplanować już na etapie budowy domu lub urządzania ogrodu. Instalacja elektryczna najczęściej podpinana jest pod już istniejącą domową instalację. Warto to zrobić na etapie projektowania ogrodu, aby później uniknąć przekopywania całych rabatek. Ogrodowa instalacja elektryczna powinna mieć dwa włączniki:
Przed montażem ogrodowej instalacji elektrycznej należy wykonać jej projekt, w którym zostanie dokładnie określony rodzaj zasilania oraz liczba punktów. Wybierając rodzaj zasilania, należy wziąć pod uwagę moc i rodzaj lamp, które zostaną podłączone. Jeśli oświetlenie będzie większe niż kilka punktów, to należy zaplanować zasilanie na 230 V.
Przed zakupem lamp do ogrodu warto sprawdzić, jaki typ zasilania mają. W sklepach dostępne są lampy ogrodowe:
Lampy solarne są nowoczesnym, tanim i ekologicznym rozwiązaniem, które stosowane jest jako uzupełnienie aranżacji ogrodu. Wykorzystywane są do oświetlenia ścieżek, podjazdów i małej architektury ogrodowej. Emitowane przez nie światło nie jest tak mocne, jak elektryczne, ale wystarczy, aby móc bezpiecznie poruszać się wokół domu.
Największą zaletą tych lamp jest to, że nie trzeba martwić się o stały dostęp do prądu. Dzięki temu nie ma konieczności wykonywania skomplikowanych i kosztownych dodatkowych instalacji elektrycznych. W każdej lampie solarnej znajduje się wewnętrzny akumulator, który magazynuje energię słoneczną. Akumulator w lampie wykorzystuje jedną z trzech technologii:
Wybierając lampę solarną, warto zwrócić uwagę na pojemność akumulatora. Im jest większa, tym lampa będzie mocniej świecić.
Akumulator w każdej lampie solarnej wyposażony jest w panele fotowoltaiczne, które pobierają w ciągu dnia energię słoneczną. Posiadają również system uruchamiający lampę po zmierzchu. W niektórych modelach lamp solarnych zamontowany jest czujnik ruchu, który je zapala.
>> Zobacz też: Czy lampy solarne mogą zostać w ogrodzie na zimę?
Oświetlenie ogrodowe LED jest mało popularnym rozwiązaniem ze względu na wysokie koszty instalacji, które zwracają się dopiero po kilku latach użytkowania. Lampy ogrodowe LED mają bardzo wiele zalet – są bezpieczne, tanie w eksploatacji i bardzo wydajne (można je użytkować bez wymiany przez kilka lat).
Oświetlenie LED jest odporne na różne wstrząsy. Emituje pełną moc rozproszonego lub skupionego światła zaraz po włączeniu.
Wybierając oświetlenie do ogrodu, należy kierować się osobistymi preferencjami. Najbardziej popularnym i ekonomicznym rozwiązaniem są lampy solarne. Najdroższym oświetleniem są lampy ogrodowe LED.