Lawenda. Uprawa, nawożenie i pielęgnacja

Uprawa roślin
Lawenda. Uprawa, nawożenie i pielęgnacja
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz, aby w Twoim ogrodzie zapanował romantyczny nastrój? Jest na to sposób – posadź tam lawendę. Nie wymaga dużego ogrodniczego zaangażowania, a niewątpliwie cieszy zmysły. Sprawdź, jak o nią zadbać. To prostsze, niż myślisz!

Lawenda – ozdoba każdego ogrodu

Czy jest piękniejszy widok niż kwitnące lawendowe pola? W pełni lata lawenda zachwyca swoją urodą i aromatem. Pierwsze skojarzenie w tym temacie to francuska Prowansja, a więc jeden z najpiękniejszych regionów na świecie. 

Nie musisz jednak wyjeżdżać tak daleko, aby cieszyć się widokiem lawendy – możesz zasadzić ją także w swoim ogrodzie. Chociaż lawenda pochodzi z wybrzeży Morza Śródziemnego, od wieków uprawiana jest na całym świecie, także w naszym klimacie.

Lawenda w Polsce – jaką odmianę wybrać?

W związku z tym, że odmian lawendy jest kilkadziesiąt, warto zastanowić się nad tym, jaką wybrać do swojego ogrodu. Tych popularnych mamy co najmniej kilka: lawenda wąskolistna, lawenda pośrednia, lawenda francuska, lawenda wełnista czy lawenda wielodzielna. W Polsce ogrodnicy najczęściej wybierają tę pierwszą. Lawenda wąskolistna to klasyka pośród odmian tej rośliny. Kwitnie od czerwca do sierpnia, dorasta do 60–80 cm.

Jak i kiedy sadzić lawendę

Chcesz cieszyć się widokiem lawendy w swoim ogrodzie? Choć wymagania tej pochodzącej z basenu Morza Śródziemnego rośliny są skromne, to jednak muszą być spełnione, aby lawenda rosła.

Istotne jest tu wczesne wysadzanie sadzonek. Sadzonki pojemnikowe możesz sadzić już od końca marca aż do połowy maja, a większe rośliny – nawet wcześniej. Pamiętaj, że odstęp między sadzonkami powinien wynosić, w zależności od gatunku i odmiany, od 40 do 60 cm. 

Po posadzeniu lawendę obficie podlej. Jeżeli chodzi o sadzonki wyhodowane z nasion, to można je sadzić dopiero wtedy, kiedy nie ma ryzyka wystąpienia nocnych przymrozków. Młode rośliny są bardzo wrażliwe – nie dla nich ani mróz, ani upał. Sadź lawendę podczas dnia pochmurnego – nigdy w skwarze. Podłoże, na którym sadzisz lawendę, powinno być piaszczyste i zasadowe. Unikaj miejsc wilgotnych, ponieważ tam mogą tworzyć się zastoje wody.

Lawenda w ogrodzie – pielęgnacja

W przypadku lawendy konieczne jest regularne przycinanie – dzięki temu jej podstawa zbytnio nie zdrewnieje i pozostanie witalna. Roślinę przycinaj już wiosną. Żeby pobudzić jej kompaktowy wzrost, przycinaj pędy po raz drugi bezpośrednio po zakończeniu fazy kwitnienia. 

Po drugim cięciu przez cztery tygodnie raz na siedem dni możesz stosować zasilanie nawozem organicznym. Później nawożenie jest zbędne – lawenda lubi glebę nieszczególnie żyzną. Jeżeli spóźnisz się z cięciem aż do końca lata, wstrzymaj się do następnej wiosny. 

Lawenda w doniczce

Jak wygląda pielęgnacja lawendy posadzonej w donicy? Jest to roślina wyjątkowo łatwa w uprawie, która za to prezentuje się wspaniale, warto więc ją zasadzić np. na tarasie. Ogrodnicy nie mają tu wątpliwości – im więcej słońca, tym lepiej, choć cień także nie jest dla tej rośliny problemem.

Unikaj zastoju wody w doniczce, bo na ten z kolei lawenda reaguje bardzo negatywnie. Pielęgnacja lawendy doniczkowej nie jest skomplikowana. Musisz ją regularnie podlewać, chociaż krótkie przesuszenie też nie będzie dla tej rośliny problemem. Co dwa–trzy lata przesadzaj ją do nowego podłoża. Po przekwitnieniu lawendę należy przyciąć – dzięki temu może zakwitnąć jeszcze raz. Odpowiednio osłonięta może zimować na balkonie. 

Zdjęcie główne: pexels.com/CARLOS PÉREZ ADSUAR ANTÓN

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealną szafkę nocną dopasowaną do stylu Twojej sypialni?
Jak wybrać idealną szafkę nocną dopasowaną do stylu Twojej sypialni?
Wybierz szafkę nocną, która idealnie się wpasuje w styl Twojej sypialni. Ten poradnik udzieli Ci praktycznych wskazówek jak do tego podejść.
Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła dla Twojego domu?
Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła dla Twojego domu?
Rozważasz instalację pompy ciepła w domu? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, jakie są rodzaje pomp ciepła i jakie będą oszczędności na ogrzewanie.
Leżaki do naszego ogrodu – wyposażenie doskonałe dla odrobiny relaksu
Leżaki do naszego ogrodu – wyposażenie doskonałe dla odrobiny relaksu
Rozważasz zakup leżaków ogrodowych, ale nie wiesz od czego zacząć? Odkryj nasze wskazówki dotyczące wyboru idealnych leżaków pasujących do twojego ogrodu.
Ostatnie wpisy