Czosnek niedźwiedzi w ogrodzie – najważniejsze informacje dotyczące uprawy

Czosnek niedźwiedzi w ogrodzie – najważniejsze informacje dotyczące uprawy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Czosnek niedźwiedzi jest to roślina, którą coraz częściej można zauważyć w warzywnych ogrodach. Jest on ceniony za walory smakowe i prozdrowotne. Dodatkowo prezentuje się bardzo okazale (piękne kwiatostany czosnku niedźwiedziego mogą być wykorzystywane jako kwiaty cięte).

Mało kto zdaje sobie sprawę, że czosnek niedźwiedzi był obecny w diecie starożytnych Rzymian i Celtów. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na uprawę czosnku niedźwiedziego? Jak wybrać najlepsze nasiona czosnku?

Czosnek niedźwiedzi – podstawowe informacje

Czosnek niedźwiedzi jest to roślina jadalna (jadalne są wszystkie jego części), lecznicza i ozdobna, którą zalicza się do rodziny amarylkowatych. Występuje on przede wszystkim na terenie Europy. W Polsce jest objęty częściową ochroną (można zrywać tylko rośliny pochodzące z upraw). Czosnek niedźwiedzi w sprzyjających warunkach może osiągać do 50 centymetrów wysokości. Jego organem podziemnym jest wąska cebula. Roślina posiada dekoracyjne kwiaty o białych płatkach. Pierwsze kwitnienie ma miejsce w 3, a czasem nawet w 5 roku życia rośliny (czosnek niedźwiedzi może żyć około 10 lat). Okres kwitnienia rozpoczyna się w maju i trwa do czerwca. Czosnek niedźwiedzi jest bardzo efektywną rośliną miododajną.

Właściwości czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi to roślina o wszechstronnych zastosowaniach. Jest on wykorzystywany w kuchni ze względu na wyjątkowe walory smakowe. Dostarcza nam cennych witamin i minerałów. W medycynie naturalnej czosnek jest wykorzystywany ze względu na silne właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Obecne w nim związki siarki wykazują działanie przeciwnowotworowe.

Jak wygląda uprawa czosnku niedźwiedziego?

Czosnek niedźwiedzi to bardzo efektowna i pożyteczna roślina. Charakteryzuje się on intensywnie czosnkowym zapachem, który może odstraszać szkodniki zagrażające innym ogrodowym roślinom (boją się go między innymi krety i nornice). Może on odstraszać także owady.

Jeżeli chcemy uprawiać czosnek niedźwiedzi w swoim ogrodzie, powinniśmy zapewnić mu cieniste, ewentualnie półcieniste stanowisko. Doświadczeni ogrodnicy zalecają sadzenie czosnku niedźwiedziego pod drzewami liściastymi.

Odpowiednie podłoże dla tej rośliny jest żyzne, przepuszczalne, próchnicze, lekko wilgotne (ale nie podmokłe – nadmiar wody doprowadzi do gnicia cebuli i śmierci rośliny), o lekko kwaśnym pH.

Niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku czosnku niedźwiedziego jest podlewanie. Należy o nim pamiętać szczególnie w okresie wiosennym i podczas suszy. Podłoże, w którym rośnie czosnek niedźwiedzi można od czasu do czasu wzbogacać kompostem.

Ogrodnicy często wykorzystują czosnek niedźwiedzi jako roślinę okrywową. Warto jest go posadzić w towarzystwie innych roślin cebulowych.

Czosnek niedźwiedzi nadaje się do sadzenia w donicach – będzie ozdobą każdego balkonu i tarasu.

Jak wybrać nasiona czosnku niedźwiedziego?

Czosnek niedźwiedzi jest rośliną jadalną. Z tego względu bardzo ważne jest, żeby charakteryzował się najwyższą jakością. Sadząc tę roślinę na potrzeby własne należy wybrać nasiona pozyskiwane z ekologicznych upraw. Nie będziemy musieli martwić się o jakość nasion, jeżeli kupimy je od renomowanych producentów. Zanim skorzystamy z nasion, koniecznie uważnie przeczytajmy wszystkie informacje zawarte na ich opakowaniu. Upewnijmy się również, że opakowanie nie zostało uszkodzone, a nasion czosnku posiadają aktualny termin ważności. Warto jest kupić tylko taką ilość nasion, którą wykorzystamy w danym sezonie. Kupowanie ich na zapas nie ma sensu, gdyż z czasem tracą one zdolność kiełkowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybór odpowiedniej metody wiercenia wpływa na jakość i efektywność studni głębinowej
Jak wybór odpowiedniej metody wiercenia wpływa na jakość i efektywność studni głębinowej
Odkryj kluczowe znaczenie wyboru odpowiedniej techniki wiercenia dla optymalnej jakości i wydajności twojej studni głębinowej. Porównaj różne metody wiercenia i zrozum, jak wpływają na wydajność systemu wodociągowego.
Dynia piżmowa. Uprawa i przepisy
Dynia piżmowa. Uprawa i przepisy
Dynia piżmowa cieszy się ogromną popularnością. Nie ma co się dziwić – jest nie tylko smaczna, ale zawiera też mnóstwo cennych dla zdrowia składników. Jak więc ją uprawiać i co z niej przygotowywać?
Altana ogrodowa drewniana. Pomysły i inspiracje
Altana ogrodowa drewniana. Pomysły i inspiracje
Nadchodzące lato sprawia, że nie masz więcej ochoty spędzać wolnego czasu w domu? Zmień swoją altanę w miejsce, do którego z chęcią przyjdziesz po pracy!
Tagi
Ostatnie wpisy