Tuje ogrodowe. Uprawa i pielęgnacja

Tuje ogrodowe. Uprawa i pielęgnacja
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Tuje są bardzo popularnymi krzewami ogrodowymi. W jaki sposób należy je właściwie uprawiać i pielęgnować? Jakie są popularne odmiany tego krzewu?

Tuja – krzew nie tylko na żywopłot

Najbardziej poprawna nazwa tui to żywotnik. Krzew ten jest zimozielony, należy do rodziny cyprysowatych. W Polsce najbardziej popularne są odmiany:

  • żywotnik zachodni,
  • żywotnik wschodni,
  • żywotnik olbrzymi,
  • tuja Szmaragd,
  • tuja Brabant.

Tuja jest krzewem, który cieszy się bardzo dużą popularnością w ogrodach. Najczęściej stosowana jest do obsadzenia żywopłotu. Krzew ten jest bardzo popularny z powodu:

  • łatwej uprawy,
  • dostępności różnych odmian,
  • zachowania walorów ozdobnych przez cały rok.

W zależności od gatunku tuja może mieć różne wymagania uprawne i pielęgnacyjne. Jeśli krzew będzie nieprawidłowo pielęgnowany, to może zapadać na różnego rodzaju choroby.

Wymagania uprawne

Wymagania uprawne tui różnią się w zależności od gatunku i odmiany. Ogólnie przyjmuje się, że żywotniki wymagają stanowiska słonecznego lub lekko cienistego. Nie wszystkie odmiany tolerują półcień.

Wszystkie odmiany tui są mrozoodporne. Największą odpornością na mrozy cechują się odmiany żywotnika zachodniego.

Ogólnie przyjmuje się, że tuje najlepiej rosną na żyznych, dostatecznie wilgotnych glebach bogatych w składniki mineralne. Warto wiedzieć, że żywotnik wschodni może być uprawiany na każdym rodzaju gleby, lecz najlepiej rośnie na glebach wapiennych, lekko przepuszczalnych i ciepłych. Żywotnik zachodni natomiast wymaga żyznej i kwaśnej gleby.

Sadzenie tui

Sadzenie tui w ogrodzie należy przeprowadzić wczesną wiosną lub późną jesienią. W tym czasie jest największe prawdopodobieństwo, że krzew się przyjmie. Przed jego posadzeniem, należy oczyścić teren z chwastów i wykopać odpowiedniej wielkości dołek (wielkość powinna być dostosowana do wielkości pojemnika, w którym jest tuja). Na dno dołka należy wsypać kompost, torf lub obornik.

Po umieszczeniu sadzonki w dołku należy ją obficie podlać. Glebę pod tują należy wyściółkować korą, która ograniczy nadmierne wyparowanie wody.

Podlewanie

Tuja wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza jeśli przez dłuższy czas nie padał deszcz. Krzew należy podlewać raz w tygodniu, jeśli jest posadzony w donicy to jeszcze częściej. Tuja potrzebuje stałego dostępu do wody gruntowej, w zimie wysuszają ją mrozy oraz wiatr. Dlatego późną jesienią należy tuje obficie podlać i powtórzyć zabieg w zimową odwilż. Dzięki temu krzew na wiosnę będzie w dużo lepszej kondycji.

>> Zobacz też: Żywopłot zimozielony. Krzewy najlepsze na żywopłot zielone cały rok i nie tylko

Nawożenie tui

Właściwe nawożenie tui jest bardzo ważne w pielęgnacji tych roślin. W sklepach ogrodniczych dostępne są dwa rodzaje nawozów: mineralny i organiczny (kompostownik lub obornik). Nawożenie tui należy rozpocząć wczesną wiosną i kontynuować do połowy lipca. Od sierpnia do końca września należy nawozić tuje nawozem bez dodatku azotu.

Cięcie tui 

Podstawowym terminem na cięcie tui jest wiosna, czyli okres od kwietnia do pierwszej połowy maja. Dzięki temu cięciu można pozbyć się wszystkich uszkodzonych przez mróz pędów i chorych gałęzi. Wiosenne cięcie jest niezbędne, aby krzew odżył po zimie. Jeśli z tui jest uformowany żywopłot, to niezbędne jest również cięcie latem (najpóźniej na przełomie lipca i sierpnia, ale nie w trakcie upału).

Cięcie tui na żywopłot

Innego przycinania wymagają tuje na żywopłocie, cięcie ma zagęścić krzewy oraz nadać im odpowiednią formę. Pierwszym etapem jest cięcie tui zaraz po posadzeniu oraz wiosną dwa lata po posadzeniu.

Młode krzewy należy przycinać na wiosnę (cięcie regeneracyjne) oraz w lecie (cięcie kosmetyczne). Starsze żywopłoty należy przycinać raz w roku latem (najpóźniej na przełomie lipca i sierpnia). Odrosty należy przyciąć o połowę, aby nadać krzewom pożądany kształt.

Żywopłot z tui powinien być szerszy u podstawy i węższy z góry, dzięki czemu wszystkie gałązki krzewu będą miały zapewniony właściwy dostęp światła, zapobiegnie to również nadmiernemu zaleganiu śniegu w zimie. Krawędzie żywopłotu mogą zostać zaokrąglone.

Aby równo przyciąć żywopłot, należy rozciągnąć wzdłuż niego przymocowane do palików sznurki. Żywopłot najlepiej jest ciąć nożycami elektrycznymi lub akumulatorowymi do żywopłotu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni zbiornik na benzynę?
Jak wybrać odpowiedni zbiornik na benzynę?
Wybór odpowiedniego zbiornika na benzynę może zaważyć na sukcesie Twojego biznesu. Poznaj kluczowe kryteria, które warto wziąć pod uwagę, by podjąć najkorzystniejszą decyzję.
Zastosowanie mobilnych umywalek z ciepłą wodą na przykładzie punktów gastronomicznych
Zastosowanie mobilnych umywalek z ciepłą wodą na przykładzie punktów gastronomicznych
Odkryj korzyści z używania mobilnych umywalek z ciepłą wodą, które są nieocenione w punktach gastronomicznych. Dowiedz się, jak poprawiają higienę i komfort klientów.
Pomysły, które pobudzą Twój ogród do życia
Pomysły, które pobudzą Twój ogród do życia
Ogród jest częścią naszych domów i dlatego powinien być urządzony w taki sposób, abyś mógł spędzać w nim czas z rodziną lub w gronie przyjaciół. Zainspiruj się pomysłami, które wniosą do niego nowe doznania i przemień go w miejsce, w którym wolny czas spędzać będziesz z największą przyjemnością.
Ostatnie wpisy