Rolety czy zasłony – co wybrać?

Rolety czy zasłony – co wybrać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Urządzasz mieszkanie i nie wiesz, jaką dekorację okienną wybrać? Lepiej zastosować tradycyjne zasłony czy nowoczesne rolety? A może połączenie obu tych rozwiązań? Przeczytaj o wadach i zaletach różnych aranżacji okiennych.

Rolety – funkcjonalne rozwiązanie do domu i biura

Na rynku dostępne są różne rodzaje rolet, dzięki czemu można dopasować je do indywidualnych potrzeb i warunków wnętrza. Do najpopularniejszych modeli należą m.in.: rolety antywłamaniowe, rzymskie, dzień-noc, klasyczne żaluzje metalowe oraz modele w kasecie z prowadnicami. Dużą zaletą rolet jest to, że świetnie sprawdzają się zarówno na małych, jak i dużych przestrzeniach. Zwolennicy rolet cenią sobie prostotę takiego rozwiązania, ponieważ rolety i żaluzje, w przeciwieństwie do zasłon czy firan, nie wymagają prania. Ponadto rolety zewnętrzne pozwalają zaoszczędzić miejsce i w ciągu dnia są niemal niewidoczne na oknie.

Rolety pełnią ważną funkcję we wnętrzu – chronią przed nadmiarem słońca i nagrzewaniem się pomieszczenia, zapewniają prywatność i intymność, a także zaciemniają sypialnię, zapewniając idealne warunki do spania. Dla osób mieszkających na parterze czy w pobliżu ruchliwej ulicy szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem są rolety antywłamaniowe, które dodatkowo izolują pomieszczenie od hałasu dobiegającego z zewnątrz oraz chronią przed uciekaniem ciepła z pomieszczenia w okresie jesienno-zimowym. 

Do wad rolet zewnętrznych może należeć skomplikowany montaż niektórych modeli, który w wielu przypadkach ma miejsce już na etapie budowy domu, a także ich wysoka cena. Alternatywą dla rolet antywłamaniowych mogą być praktyczne rolety dzień – noc, które zapewniają pełną funkcjonalność o każdej porze. Rolety, takie jak te dostępne tutaj: https://rolety24.net/rolety-dzien-i-noc, umożliwiają swobodną regulację ilości światła przedostającego się do wnętrza przy pomocy pasków zasłaniających lub odsłaniających określoną część okna. 

Zasłony – ważny element aranżacji

Zasłony mają dużo większy wpływ na finalny efekt aranżacji we wnętrzu niż rolety, zwykle są też znacznie tańsze i dużo łatwiej jest je wymienić. Zasłony są dostępne w większej gamie kolorystycznej i można je kupić uszyte praktycznie z każdego materiału. W zależności od rodzaju tkaniny rolety mogą wprowadzić do wnętrza wrażenie przytulności lub klasycznej elegancji. 

Do wad zasłon zalicza się ich niewielką odporność na zabrudzenia i zniszczenia mechaniczne. Do zasłon i firan szybko przylegają różne zapachy i kurz, przez co te mogą wymagać częstego prania.  Aby nie uszkodzić tkaniny, przed praniem w pralce zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi na metce. Sprawdź, w jakiej temperaturze możesz prać zasłonę i czy materiał nadaje się do prasowania. W przypadku delikatnych tkanin producent może rekomendować pranie ręczne i warto się tego trzymać, żeby nie zniszczyć materiału. Zaslony nie oferują również izolacji akustycznej i termicznej, jak ma to miejsce w przypadku rolet, co sprawia, że są mniej praktyczne. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Vecislavas Popa

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Drewniana piaskownica dla dzieci krok po kroku
Drewniana piaskownica dla dzieci krok po kroku
Jesteśmy pewni, że nic nie sprawi dziecku więcej radości niż drewniana piaskownica. W naszym instruktażu opisujemy, jak można samodzielnie ją wykonać.
Jak wybrać idealny zlewozmywak do twojej kuchni?
Jak wybrać idealny zlewozmywak do twojej kuchni?
Odkryj różne style zlewozmywaków idealnych do twojej kuchni i zrozum, jak ich materiały, funkcje, a nawet montaż wpływają na ostateczny wybór.
Jak efektywne mogą być biura wirtualne dla twojego startupu?
Odkryj korzyści płynące z korzystania z biur wirtualnych dla rozwijającego się startupu. Poznaj efektywność tego rozwiązania i dowiedz się, jak może pomóc w osiągnięciu sukcesu.
Ostatnie wpisy