Masz firmę ogrodową? Zobacz, jak pozycjonować się w sieci!

Masz firmę ogrodową? Zobacz, jak pozycjonować się w sieci!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Z roku na rok chętniej oddajemy się z pasją ogrodnictwu, co przekłada się na dynamiczny rozwój tej branży. Wiąże się to jednak z dużą konkurencją, więc aby utrzymać się na rynku, warto postawić na dobrany marketing.

Według badań rynkowych wartość branży ogrodniczej wzrasta z każdym rokiem. Wynika to z coraz większego zainteresowania ogrodnictwem i chęcią obcowania z naturą w najbliższym otoczeniu. W efekcie na rynku pojawiają się kolejne firmy i sklepy ogrodnicze. Ich właściciele, aby utrzymać biznes i generować zyski, powinni dostosować swoje działania do nowoczesnego klienta, a więc skupić się na odpowiedniej widoczności w internecie. Dzięki temu zwiększy się rozpoznawalność marki. W tym celu warto przede wszystkim założyć stronę internetową, nawet jeśli prowadzi się tylko sklep stacjonarny. Własna witryna może pełnić funkcję informacyjną i edukacyjną, a także umożliwiać kontakt z zainteresowanymi i potencjalnymi klientami. Jednak aby nasza strona nie zginęła w gąszczu innych, powinno się ją odpowiednio pozycjonować. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Pozycjonowanie strony dla firmy ogrodowej – na co należy zwrócić uwagę?

Mimo że ogrodnictwo zalicza się do branż sezonowych, czyli takich, które w pewnych miesiącach generują wysokie zyski, a w innych bardzo niskie, to na procesie pozycjonowania naszej strony powinniśmy skupiać się przez cały rok. Pozwoli to na lepszą widoczność witryny w internecie, co przełoży się na większy ruch i wyższe przychody.

Pozycjonowanie jako filar marketingu naszego sklepu nie mogłoby się odbyć bez pewnych działań SEO, które obejmują: optymalizację, content marketing oraz linkowanie. Wymienione działania stanowią podstawę owego marketingu, ponieważ pomagają zbudować wizerunek profesjonalnej firmy i ułatwiają dotarcie do klientów poszukujących konkretnych produktów i usług.

Optymalizacja strony internetowej polega na poprawie funkcjonalności witryny. Obejmuje to zaprojektowanie intuicyjnego układu, na przykład z podziałem na zakładki, a także wybranie odpowiednich słów kluczowych, dzięki którym nasza strona pojawi się w Google. W doborze słów kluczowych mogą pomóc narzędzia, między innymi Google Keyword Planner. Na zoptymalizowanej stronie nie brakuje również wartościowych treści, w których znajdą się informacje dla przyszłych klientów i odpowiedzi na ich ewentualne pytania.

Teksty powinny opierać się na content marketingu, czyli dosłownie marketingu treści. Aby dobrze wypozycjonować swoją witrynę, warto rozważyć założenie bloga firmowego, na którym regularnie (na przykład cztery razy w miesiącu) będą pojawiać się artykuły eksperckie. Mogą dotyczyć one porad związanych z uprawą roślin. Takie unikalne i profesjonalne treści również zwiększą ruch na stronie i pozwolą dotrzeć do kolejnych osób. Ponadto w takich tekstach można zawrzeć słowa kluczowe i tzw. frazy long tail, które są bardziej szczegółowe i rozbudowane, a przez to dłuższe.

W pozycjonowaniu witryny pomaga także linkowanie. Istotne jest dodawanie linków prowadzących do stron zewnętrznych (na przykład naszego sklepu internetowego), jak i tych kierujących do wewnętrznych podstron naszej witryny.

Pozycjonowanie sklepu internetowego

W dzisiejszych czasach spora część życia toczy się online. Coraz chętniej kupujemy przez internet, więc wychodzenie naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientom może wiązać się z rozważeniem założenia sklepu internetowego. Trzeba pamiętać, że taki sklep także należy pozycjonować. W pierwszej kolejności warto zadbać o jego tzw. architekturę i strukturę, a więc wybrać platformę, na której założymy swój e-biznes, a następnie zaprojektować przejrzysty układ sklepu wraz z kategoriami, podkategoriami i stronami produktowymi.

Do platform e-handlowych umożliwiających tworzenie sklepów internetowych zalicza się między innymi platforma PrestaShop. Ile kosztuje sklep na PrestaShop? Dostęp do platformy jest darmowy, jednak nie wszyscy znają się na instalowaniu i optymalizowaniu sklepów. Wówczas konieczne może być skorzystanie z usług specjalisty, któremu już trzeba zapłacić. W zależności od naszych wymagań możemy zapłacić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy.

W pozycjonowaniu e-sklepu pomaga również:

  • aktywny certyfikat SSL,
  • tworzenie krótkich adresów URL,
  • dobranie słów kluczowych,
  • tworzenie unikalnych treści.

Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Piotr 14.05.2022

    W tym zakresie każda wiedza i wsparcie są niezwykle cenne dla początkujących, którzy nie wiedzą, jak powinno wyglądać pozycjonowanie strony. Agencji jest wiele, prowadzą internetowe blogi np. agencja Boo https://boo.pl/pozycjonowanie-stron/, więc nie jesteśmy pozostawienie na starcie z pustymi rękoma. Jak nie chcemy się dowiedzieć czegoś więcej, to kwitną takie kwiatki, które pozycjonują się na zupełnie sprzeczne z charakterem działalności słowa kluczowe i wielkie zdziwienie, że strona umiera i nikt na nią nie dociera.

  • Michał 14.05.2022

    Bardzo dobry artykuł i bezsprzecznie pozycjonowanie w oparciu o content marketing jest świetnym pomysłem. Pozycjonowanie stron online obecnie jest czymś, bez czego poradzić mogłyby sobie tylko te najbardziej znane i silne serwisy. Niestety wschodzące serwisy e-commerce i nie tylko, takiej możliwości nie mają i pozycjonowanie jest dla nich prawdziwym zbawieniem i czymś, z czego powinny korzystać od samego początku działalności.

Rekomendowane
Zdrowotne właściwości kiszonek. Hit czy mit?
Zdrowotne właściwości kiszonek. Hit czy mit?
Czy spożywanie kiszonek rzeczywiście jest korzystne dla zdrowia? Sprawdź!
Jak zaaranżować teren przed domem?
Jak zaaranżować teren przed domem?
Poznaj nasze sprawdzone pomysły na zaaranżowanie terenu przed Twoim domem.
Oczyszczacze powietrza: Jakie korzyści przynoszą Twojemu zdrowiu?
Oczyszczacze powietrza: Jakie korzyści przynoszą Twojemu zdrowiu?
Oczyszczacze powietrza: Klucz do zdrowia! Dowiedz się, jak działają i dlaczego są niezbędne. Czyste powietrze dla lepszego samopoczucia!
Ostatnie wpisy