Nowoczesny domek narzędziowy – montaż, cena i konserwacja

Nowoczesny domek narzędziowy – montaż, cena i konserwacja
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Czy warto zdecydować się na postawienie domku narzędziowego? Odpowiedź jest jednoznaczna – zdecydowanie tak. Taki domek może pełnić wiele funkcji praktycznych, ale i rekreacyjnych. Na rynku mamy dostępnych kilka rodzajów tego zabudowania ogrodowego. Możemy je podzielić ze względu na materiały, z których zostały wykonane oraz wielkość. Co powinieneś wiedzieć o montażu, cenie i konserwacji takiego domku, a także czym kierować się przy jego zakupie – dowiesz się z naszego poradnika.

Rodzaje domków ogrodowych

Jak wspomnieliśmy, możemy spotkać kilka wariantów nowoczesnych domków narzędziowych. Najprostszą kategoryzacją jest rodzaj materiału, z którego został wykonany. Wyróżniamy więc domki drewniane, metalowe oraz plastikowe. Każdy z nim ma swoje plusy i minusy, które opiszemy dalej.

Wielkość domku jest kolejnym wyznacznikiem. Na rynku znajdziemy zarówno dosłownie kilkumetrowe zabudowania bez okien, które bardziej przypominają szopę bądź komórkę, oraz domki z oknami, których powierzchnia jest znacznie większa.

Domki ogrodowe najczęściej przybierają kształt kwadratu lub prostokąta. Producenci wiele nie „szaleją” w tej kwestii, ponieważ taka forma konstrukcji jest zdecydowanie najlepiej ustawna i pasuje, np. w rogu działki.

Domki mogą mieć również swojego rodzaju zadaszoną altanę przed wejściem, która może pełnić funkcję drewutni, ale też miejsca do rekreacyjnego spędzania czasu, np. przy stole ze znajomymi. Jak widzimy zastosowania mogą być zarówno praktyczne, jak i rozrywkowe.

Domki ogrodowe: drewniane, plastikowe, metalowe – jaki wybrać?

Przyjrzyjmy się teraz dokładniej cechom, które szopie narzędziowej nadaje materiał, z którego jest wykonana. Każdy z nich ma swoje plusy oraz minusy. Jedne są mniej lub bardziej estetyczne, łatwiejsze w utrzymaniu, czy dają nam więcej możliwości aranżacji środka.

Szary blaszany ogrodowy budynek.

Ogrodowe domki drewniane

Chyba najpopularniejszy materiał, jeśli chodzi o zabudową ogrodową. Najczęściej spotykamy się z drewnem sosnowym, ponieważ jest tanie i stosunkowo wytrzymałe. Drewniane domki są najbardziej atrakcyjne, jeżeli bierzemy pod uwagę względy wizualne – są naturalne, estetyczne i świetnie komponują się z zielenią.

Drewno daje możliwość zawieszenia w środku dowolnej liczby półek, haków i wszystkiego, czego sobie zamarzysz. Możesz więc dowolnie modyfikować taką szopę.

Za minus można uznać konieczność regularnej impregnacji drewna, aby pozostało w dobrej kondycji na długie lata. Piszemy „można uznać”, gdyż na pewno znajdą się fani tej „konieczności”. Daje ona możliwość dostosowania koloru domku, a więc na pewno będzie pasował do całego ogrodu, a z czasem, gdy dany kolor Ci się znudzi, możesz go zmienić.  

Ogrodowe domki plastikowe

Nowoczesne domki narzędziowe wykonywane są z tworzyw sztucznych, które odporne są na zmienne warunki pogodowe. Nie wymagają poświęcania dużej ilości czasu na pielęgnację. Tak naprawdę raz złożysz taki domek i nic nie musisz z nim więcej robić. Dodatkowo materiały, z których się składają – w porównaniu z drewnianymi – są znacznie lżejsze.  

Domki z tworzyw sztucznych niestety nie nadają się do żadnych modyfikacji, musisz więc obejść się smakiem możliwości ewentualnych personalizacji w środku. Kolorystyka takich zabudowań jest dość monotonna, właściwie mają się one po prostu nie rzucać w oczy. Próby przemalowania mogą się nie udać ze względu na powierzchnię. Dodatkowo plastikowe domki ogrodowe mogą się bardzo nagrzewać.

Ogrodowe domki metalowe

Blaszaki nie są zbyt atrakcyjne, więc raczej nie będą pełniły funkcji reprezentatywnej czy rekreacyjnej, a jedynie praktyczną. Zimą jest w nich bardzo zimno, a latem – gorąco, dlatego nie polecamy trzymania w nich sprzętu z akumulatorem lub silnikiem spalinowym, gdyż skrajne temperatury mogą mieć na nie negatywny wpływ. Blaszane domki ogrodowe są za to łatwe w utrzymaniu.

Ile kosztują ogrodowe domki?

Ceny szop narzędziowych zależne są od wielkości i materiału ich wykonania. Przyjrzyjmy się dokładniej, jak to wygląda.

  • Za drewniany domek z altaną przed wejściem, którego boki mają wymiary ok. 4 m na 5 m, a wysokość wynosi ponad 2,30 m, zapłacimy około 910 tysięcy złotych.
  • Szopa drewniana, która ma kilka metrów kwadratowych i pojedyncze drzwi, to wydatek rzędu 2500 złotych.
  • Za metalowy domek do ogrodu zapłacimy od 1300 zł do nawet 20 tysięcy złotych (ale to już właściwie wymiarami przypomina dobry garaż).
  • Cena domków z tworzyw sztucznych zaczyna się od 1800 zł, a kończy na 2800 zł. Konstrukcja domków z wyższej półki cenowej jest wzmacniania stalą.

Montaż i konserwacja domów do ogrodu

Zacznijmy od początku – na czym postawić domek ogrodowy? Najlepiej jeszcze przed zakupem przystąpić do przygotowania miejsca, w którym postawimy naszą szopę. Jak się do tego zabrać? To zależy od materiału domku, na który się zdecydujemy.

W przypadku drewna i metalu, powinniśmy przygotować betonową wylewkę lub betonowe klocki (tylko w przypadku drewnianego domku), na których stanie nasza konstrukcja. Dobrze sprawdzi się również kostka brukowa lub żwir. W ten sposób unikniemy zawilgocenia materiałów od podłoża. Plastikowe domki mogą, ale nie muszą stać na tak przygotowanej podstawie.

Drewniane wnętrze szopy ze sprzętem ogrodniczym.

Zdecydowanie łatwiejsze w montażu są domki plastikowe oraz metalowe, gdyż są po prostu lżejsze. Drewniane domki mogą mieć więcej zdecydowanie cięższych elementów. Ściany domków zbudowane są w całości lub dwóch częściach (zależnie od ich wielkości), montaż polega na połączeniu ich z elementami dachu oraz przymocowaniu drzwi.

Co nieco wspomnieliśmy już na temat konserwacji domków drewnianych – wymagają one regularnej impregnacji. Podobnie jest z konstrukcjami metalowymi – musimy zabezpieczyć je przed korozją. Często producenci domków konserwują wcześniej metalowe elementy, ale zabieg ten należy regularnie powtarzać. Domki z tworzyw sztucznych nie wymagają od nas dodatkowej opieki.

Mycie – regularne mycie możemy stosować jedynie w przypadku zakonserwowanych domków metalowych oraz tych wykonanych z plastiku.

Czy warto zakupić domek ogrodowy?

Naszym zdaniem tak, ponieważ to doskonałe rozwiązanie dla osób, które regularnie spędzają czas w ogrodzie, zarówno przy pracach porządkowych, jak i rekreacyjnie.

Ogrodowy domek daje przestrzeń, w której możesz trzymać potrzebne narzędzia, kosiarkę, czy meble i leżaki, które możemy postawić w ogrodzie, gdy mamy gości. To również świetna przestrzeń do przygotowania drobnego warsztatu.

Szukasz porad dotyczących ogrodu? Wiedzę ekspertów znajdziesz na stronie OBI.

Gotowe domki ogrodowe do samodzielnego złożenia stanowią idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości, aby samemu od podstaw przygotować sobie taki budynek. Dodatkowo łatwo i szybko można je złożyć, dzięki czemu zaoszczędzisz swój czas.

Same plusy, zero minusów!

Zdjęcia: materiał Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*