ABC początkującego ogrodnika. Od czego zacząć aranżację ogrodu?

ABC początkującego ogrodnika. Od czego zacząć aranżację ogrodu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zakładanie i pielęgnowanie własnego ogrodu wcale nie musi być żmudnym i wyczerpującym zadaniem. Najważniejsze to mieć plan! Pomożemy Ci go stworzyć, abyś wiedział, od czego zacząć aranżację ogrodu.

Zasianie trawy i posadzenie kilku krzaków czy kwiatów nie wystarczy, by stworzyć piękną przestrzeń wokół domu. Choć zaprojektowanie ogrodu można powierzyć wyspecjalizowanej firmie, warto zrobić to samodzielnie. Od czego zacząć? Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych etapów, których nie powinien pominąć żaden początkujący ogrodnik.

1. Projekt ogrodu

Zakładanie przydomowego ogródka powinnyśmy zacząć od projektu. Szkic możemy wykonać własnoręcznie na kartce. Nanieśmy wszystkie budynki i zaznaczmy granice działki, zaplanujmy także przebieg ścieżek, umiejscowienie rabat kwiatowych, trawników i warzywniaka. Zwróćmy uwagę na ukształtowanie terenu, nasłonecznione miejsca, jakość gleby. Projekt pozwoli również oszacować koszty. Poza tym warto na tym etapie zapoznać się z wymaganiami wybranych przez nas roślin.

2. Przygotowanie terenu

Po zaprojektowaniu ogrodu możemy zabrać się za pierwsze prace ziemne. Musimy oczyścić teren, a więc przekopać i wyrównać glebę oraz pozbyć się chwastów wraz z korzeniami. W niektórych przypadkach konieczne jest także odwodnienie terenu. Na tym etapie wykopujemy doły pod stawy, jeśli uwzględniliśmy je w naszym projekcie, i wznosimy skarpy.

Oczyszczoną działkę kształtujemy w taki sposób, aby nie zabrakło w niej naturalnych powierzchni spadowych, po których będzie spływać woda. Zwieńczeniem prac ziemnych jest poprowadzenie instalacji elektrycznej (potrzebnej na przykład do oświetlenia). Warto pomyśleć również o systemie nawadniającym.

3. Tworzenie nawierzchni i ścieżek ogrodowych

Ogrodowe ścieżki są istotne, bo nie tylko łączą i rozdzielą różne części działki, ale przede wszystkim ułatwiają poruszanie się, szczególnie podczas deszczowych dni, gdy gleba jest rozmiękła i tworzą się głębokie kałuże. Już na etapie projektowania ogrodu zastanówmy się, z jakiego materiału chcielibyśmy ułożyć ścieżki, a także podjazd. Do wyboru mamy: płyty betonowe, brukową cegłę klinkierową, żwir, kamień, drewno czy deski kompozytowe. Zadbajmy o to, aby wizualnie dopasować chodniki do architektury domu, dzięki temu stworzymy harmonijną całość.

4. Sadzenie roślin

Sadzenie roślin najlepiej zacząć od drzew i krzewów, bo potrzebują najwięcej czasu i przestrzeni do wzrostu, poza tym tworzą szkielet dla kompozycji kwiatów. Najefektowniej wygląda piętrowe sadzenie roślin, czyli od najmniejszych do największych, tak aby w głębi znajdowały się wysokie krzewy i byliny, a z przodu drobne kwiaty cebulowe i płożące. Podczas sadzenia pamiętajmy o zachowaniu odstępów między roślinami, by mogły swobodnie rosnąć.

5. Zakładanie trawnika

Zadbany trawnik będzie najpiękniejszym tłem dla kwiatów. Możemy założyć go na dwa sposoby – przez siew lub z rolki. Pierwsza metoda jest tańsza, ale bardziej czasochłonna, druga z kolei – choć droższa – daje natychmiastowy efekt. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne wysianie trawy, pamiętajmy, że najlepszym momentem na to jest wiosna (kwiecień/maj) bądź początek jesieni (wrzesień/październik). Teren pod trawnik także powinien zostać dokładnie oczyszczony i wyrównany.

Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni zbiornik na benzynę?
Jak wybrać odpowiedni zbiornik na benzynę?
Wybór odpowiedniego zbiornika na benzynę może zaważyć na sukcesie Twojego biznesu. Poznaj kluczowe kryteria, które warto wziąć pod uwagę, by podjąć najkorzystniejszą decyzję.
Jak profesjonalne usługi porządkowe mogą ułatwić proces likwidacji biura?
Jak profesjonalne usługi porządkowe mogą ułatwić proces likwidacji biura?
Odkryj, w jaki sposób profesjonalne usługi porządkowe mogą uprościć proces likwidacji biura, pozwalając na skupienie się na innych aspektach biznesu.
Jak dobrać odpowiednie naczynia szklane do różnych rodzajów alkoholi?
Jak dobrać odpowiednie naczynia szklane do różnych rodzajów alkoholi?
Odkryj świat kulinarnej elegancji i misternej zasady dobierania odpowiednich naczyń szklanych do różnych typów alkoholi. Stwórz wyjątkowy klimat, podkreślając smak każdego trunku.
Ostatnie wpisy