Zbieranie deszczówki – zalety i sposoby

Abc ogrodnika
Zbieranie deszczówki – zalety i sposoby
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Woda deszczowa może zostać łatwo zebrana i wykorzystana do podlewania roślin w ogrodzie lub przy wykonywaniu prac porządkowych wokół domu. Przeczytaj, jakie są sposoby zbierania deszczówki i gdzie jeszcze znajdzie ona zastosowanie. 

Zalety zbierania wody deszczowej 

Gromadzenie wody opadowej to ekologiczne rozwiązanie, które pozwala na znaczne oszczędności w domowym budżecie. Zebraną wodę deszczową można wykorzystać m.in. do podlewania roślin, nawadniania ogrodu, mycia chodników i podłóg, czyszczenia samochodu czy spłukiwania wody w toalecie i innych urządzeniach sanitarnych. Dzięki temu, że woda deszczowa jest wodą miękką, wiele osób wykorzystuje ją po przefiltrowaniu również do prania w pralce. Zbiorniki retencyjne do magazynowania wód deszczowych stanowią także zabezpieczenie dla rolników i ogrodników w razie suszy oraz pozwalają zminimalizować skutki wystąpienia powodzi na terenie gospodarstwa. Woda wykorzystywana w celach gospodarczych powinna być wysokiej jakości, dlatego warto zaopatrzyć się także w specjalny filtr, który oczyści deszczówkę i odprowadzi ją do zbiornika. Przy gromadzeniu wody deszczowej duże znaczenie ma pokrycie dachu, z którego woda trafia do zbiornika, a także jakość komponentów instalacji ogrodowej. Zgromadzona deszczówka może być zanieczyszczona przez piach, liście czy gałązki, ale według przepisów dotyczących wód opadowych i roztopowych z 2017 roku deszczówka utraciła status ścieków. Chociaż proces zbierania deszczówki nie pozbawiony jest wad i wymaga regularnego oczyszczania systemu filtracyjnego, to pozwala zaoszczędzić i zmniejszyć zużycie wody dostarczanej przez zakłady wodociągowe. 

Sposoby gromadzenia deszczówki 

Wodę deszczową można zbierać z dachów budynków oraz z utwardzonych powierzchni terenu, takich jak tarasy, ulice i drogi. Świetnym rozwiązaniem są także zbiorniki na wodę deszczową, które pozwalają gromadzić wodę pod ziemią w celu jej późniejszego wykorzystania. Najczęściej zbiorniki można podzielić na modele otwarte (zazwyczaj ozdobne studnie i pojemniki dekoracyjne), zbiorniki z pokrywami lub szczelne zbiorniki podziemne. Zbiorniki montowane pod ziemią są najlepszą inwestycją, ponieważ sprawiają, że temperatura gromadzonej wody jest niższa, dzięki czemu można  zahamować procesy biologiczne, których skutkiem może być namnażanie się drobnoustrojów. Należy pamiętać, że jakość zebranej wody opadowej jest uzależniona od następujących czynników: głębokości umieszczenia zbiornika, materiału wykorzystanego do jego produkcji, rodzaju rynien i pokrycia dachowego, z których woda deszczowa będzie odprowadzana do zbiornika oraz systemu filtracyjnego. Warto obserwować na bieżąco programy gminne, które zapewniają mieszkańcom dotacje na inwestycje prowadzące do zatrzymywanie wód opadowych w gospodarstwie domowym lub modernizację istniejącej już instalacji do gromadzenia deszczówki. To dobra okazja, żeby małym kosztem zbudować na terenie posesji naziemny wolnostojący czy podziemny zbiornik, ogród deszczowy, studnię chłonną czy betonowy zbiornik na deszczówkę i zacząć wykorzystywać darmową wodę do prac gospodarczych.

Zdjęcie główne: pexels.com/Wojtek Pacześ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy ekologiczne materiały budowlane są odpowiedzią na potrzeby nowoczesnego domu?
Dowiedz się, jak ekologiczne materiały budowlane mogą zaspokoić potrzeby nowoczesnych domów, poprawiając jednocześnie naszą relację z naturą i zrównoważony rozwój.
Gotowy domek letniskowy. Ile kosztuje, gdzie szukać?
Gotowy domek letniskowy. Ile kosztuje, gdzie szukać?
Co musisz wiedzieć przed postawieniem domku letniskowego?
Doniczki wiszące na balkon. Pomysł na aranżację balkonu
Doniczki wiszące na balkon. Pomysł na aranżację balkonu
Chcesz przeprowadzić metamorfozę swojego balkonu i pragniesz, by zagościły na nim rośliny? Sprawdź, jak możesz zaaranżować tę przestrzeń przy pomocy donic wiszących!
Ostatnie wpisy