Wady i zalety brzozy w ogrodzie

Wady i zalety brzozy w ogrodzie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Brzoza jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych drzew w polskim krajobrazie. Najpopularniejsza w Polsce jest brzoza brodawkowata, która dorasta do 30 m wysokości i jest bardzo praktyczną dekoracją ogrodu. Jakie są wady i zalety brzozy w ogrodzie? Na jakie gatunki warto się zdecydować?

Zalety brzozy w ogrodzie

Brzoza jest bardzo urokliwym drzewem. Wczesną wiosną pokrywa się małymi seledynowymi liśćmi, które pięknie kontrastują z białą nakrapianą korą drzew. Taki stan trwa kilka tygodni. Jesienią natomiast liście przebarwiają się na żółto i pomarańczowo.

Brzoza jest mało wymagającym drzewem. Rośnie na każdym rodzaju gleby. Należy do gatunków pionierskich, czyli bardzo szybko rośnie na nieużytkach. Brzozy mają bardzo dużo prozdrowotnych zalet, które wykorzystywane są w medycynie naturalnej oraz do produkcji ekologicznych kosmetyków.

Domowym sposobem na wykorzystanie prozdrowotnych właściwości brzozy jest nalewka z młodych pączków. Przygotowana jest na bazie spirytusu, w proporcji 5:1, czyli 5 części spirytusu i jedna część pączków. Pączki należy włożyć do słoika, zalać spirytusem i odstawić w ciemne miejsce na miesiąc. Po tym czasie nalewkę należy przecedzić przez gazę i przelać do nowej butelki. Nalewka jest domowym lekiem na bóle reumatyczne i zapalenia stawów.

Wiosną brzoza wypuszcza sok, który ma wiele witamin i mikroelementów oraz przeciwutleniaczy. Picie soku z brzozy pomaga w leczeniu m.in. chorób nerek, układu krwionośnego, anemii i wrzodów. Sok z brzozy wzmacnia również odporność. Z małego drzewa można uzyskać około 5 l soku dziennie.

brzoza
Photo by Mouse23 from Pixabay.com

Wady brzozy w ogrodzie

Brzoza, pomimo tak wielu zalet, ma również wady. Największą z nich jest wiosenne brudzenie działki. Brzoza jest drzewem jednopiennym rozdzielnopłciowym, czyli na jednym drzewie znajdują się kwiaty męskie i żeńskie. Wiosną kwiaty męskie obficie pylą i pokrywają wszystko żółtym pyłkiem. Widać to szczególnie na oknach i kałużach. Pyłek brzozowy jest silnym alergenem, dlatego wiele osób na wiosnę ma problem z katarem siennym.

Kiedy kwiaty żeńskie zostaną zapylone, to przekształcają się w małe brązowe szyszeczki. Gdy dojrzeją, rozsypują łuski i nasiona.

Brzoza – idealne drzewo do każdego ogrodu

Brzoza, ze względu na swoją malowniczą urodę, idealnie wpisuje się w polski krajobraz. Jest mało wymagającym drzewem i do prawidłowego wzrostu potrzebuje jedynie słonecznego stanowiska. Jakie są najpopularniejsze gatunki brzozy?

Brzoza brodawkowata

Brzoza brodawkowata jest bardzo popularna w polskich ogrodach i uważana jest za jedno z atrakcyjniejszych drzew w naszym kraju. Ten gatunek brzozy jest gatunkiem pionierskim, czyli ma niewielkie wymagania glebowe i najczęściej wyrasta z tzw. samosiejek. Wadą tego gatunku jest płytki i rozległy system korzeniowy.

Brzoza omszona 

Brzoza omszona dobrze znosi wilgotne i podmokłe podłoże oraz czasowe zalewanie. Jest bardzo podobna do brzozy brodawkowatej.

Brzoza papierowa

Cechą charakterystyczną brzozy papierowej jest biała kora, która z czasem może odbarwiać się na żółto lub różowo. Rośnie na każdym rodzaju gleby.

Brzoza pożyteczna „Doorenbos”

Brzoza pożyteczna „Doorenbos” dorasta do 10 m wysokości i kilku metrów szerokości. Preferuje gleby przepuszczalne i suche.

Brzoza brodawkowata „Youngii”

Brzoza brodawkowata „Youngii” to odmiana brzozy brodawkowatej o płożącym się pokroju (wyglądem przypomina wierzbę płaczącą). Dobrze rośnie na każdym rodzaju gleby.

Brzoza brodawkowata „Purpurea”

>> Zobacz też: Rośliny, które warto mieć w ogrodzie

Brzoza brodawkowata „Purpurea” – odmiana brzozy brodawkowatej o ciemnoczerwonych liściach. Dorasta maksymalnie do 10 m wysokości. Rośnie na każdym rodzaju gleby.

Brzoza brodawkowata „Laciniata”

Brzoza brodawkowata „Laciniata” dorasta do maksymalnie 5 m wysokości. Cechą charakterystyczną tej odmiany są głęboko powycinane liście. Dobrze rośnie niemal na każdym rodzaju gleby.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czerwona porzeczka. Uprawa i właściwości
Czerwona porzeczka. Uprawa i właściwości
Słyszałeś o niezwykłych właściwościach czerwonej porzeczki, ale do tej pory rzadko miałeś z nią do czynienia? Sprawdź, jakich warunków potrzebuje do idealnego wzrostu!
5 praktycznych ozdób ogrodowych
5 praktycznych ozdób ogrodowych
Planujesz już urządzanie ogrodu na nadchodzący sezon? Mamy kilka propozycji ciekawych i praktycznych dekoracji ogrodowych, które przysłużą się naturze i wprowadzą do Twojej przestrzeni wyjątkowy klimat.
Monstera – Roślina, która zaimponuje Twojemu wnętrzu
Monstera – Roślina, która zaimponuje Twojemu wnętrzu
Monstera - piękno tropików w twoim domu. Odkryj roślinę, która zachwyca ekscentrycznymi liśćmi i imponującymi rozmiarami. Ożyw swoje wnętrze!
Ostatnie wpisy