Byliny kwitnące – 5 gatunków, które warto posadzić w ogrodzie

Byliny kwitnące – 5  gatunków, które warto posadzić w ogrodzie
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Byliny kwitnące to doskonały sposób na nietuzinkowe kwiaty w ogrodzie przez cały rok. Zbliżający się początek sezonu wegetatywnego powinien sprzyjać planowaniu prac w ogrodzie. Poniżej prezentujemy 5 gatunków bylin kwitnących, które świetnie sprawdzą się w każdej przestrzeni!

Postaw na Helleborus ciemiernik

Ciemiernik to bylina kwitnąca z rodziny jaskrowatych, która występuje także pod nazwą zimowej róży. Wynika to z okresu kwitnienia, który przypada między listopadem a kwietniem. Oryginalnie ciemiernik występował jedynie w Chinach. Na rodzimym gruncie możemy spotkać ciemiernik purpurowy oraz ciemiernik zielony.

To roślina, która nie wymaga zbyt dużej uwagi ze strony ogrodnika. Warto jednak zaznaczyć, że rosną dosyć wolno i nie zaleca się ich przesadzania.

Jak sadzić i pielęgnować ciemiernik?

Przepuszczalna i żyzna gleba to podstawa. Stanowisko powinno być zacienione – ciemierniki dobrze odnajdą się w towarzystwie drzew jak i liściastych krzewów.

Najlepiej przystąpić do sadzenia bylin ciemiernika w okresie wiosny lub późnego lata, aby ziemia nie była zbyt przemarznięta.

W fazie przedłużającej się suszy konieczne jest podlewanie, a wraz z nadejściem jesieni warto wzbogacić podłoże o kompost lub nawóz.

Alcea Malwa

Ta bylina kwtinąca występuje także pod nazwą malwy ogrodowej, która przy odpowiedniej uprawie może kwitnąć przez kilka lat. Odmiany, które występują w Polsce są całkowicie odporne na ujemne temperatury. W pierwszym roku uprawy dochodzi do wykształcenia pędów, z kolei kwitnienie pojawia się w kolejnym roku od lipca do października. Efektowne kwiaty zdobią długie, nawet dwumetrowe łodygi.

Kwiaty są zebrane w grona, co zwraca uwagę podczas rozkwitu, podobnie jak ich charakterystyczna woń.

Bogactwo kolorów obejmuje zarówno białe, różowe, żółte jak i czerwone płatki.

Alcea malwa odnajdzie w każdej glebie, preferuje przy tym stanowiska słoneczne oraz umiarkowanie zacienione. W trakcie przedłużających się upałów nie należy zapominać o systematycznym podlewaniu.

Astible tawułka

Intensywna kolorystyka jak i wygląd tych kwiatów sprawia, że podczas kwitnienia tawułka zachwyca swoją oryginalnością. Występuje co prawda w zaledwie kilkunastu odmianach, jednak na dobre zakorzeniła się w branży ogrodniczej – wynika z oryginalnego kształtu jak i bogatego ubarwienia.

Istnieje bowiem zarówno w białych, różowych jak i niebieskich oraz czerwonych odmianach. Podstawowe wymaganie tej byliny wyraża się w utrzymaniu wilgotności podłoża i ulokowania go w żyznej glebie.

Miejsce pod byliny tawułki powinno być umiarkowanie nasłonecznione – najlepiej odnajdzie się bowiem na zacienionych stanowiskach. Najlepsza pora na umieszczenie sadzonek w ziemi przypada na okres wiosenny lub wczesnej jesieni. Najistotniejsze jest to, aby zdążyć przed przymrozkami.

Echinacea jeżówka

To bylina należąca do rodziny astrowatych, co pozwala stworzyć odpowiednie wyobrażenia dotyczące kształtu tych kwiatów. Pochodzi z Ameryki Północnej i najlepiej odnajdzie się na słonecznych stanowiskach i w przepuszczalnej, wilgotnej glebie. Łodygi mogą osiągnąć nawet 1,5 m wysokości i są przy tym na tyle wytrzymałe, że nie wymagają stosowania jakichkolwiek podpór.

To, o czym warto pamiętać przy uprawie bylin jeżówki to ściółkowanie podłoża oraz ścinanie łodyg przed nadejściem zimy.

Dicentra serduszka – oryginalny kształt kwiatów to prawdziwa ozdoba

W nazwie tej rośliny tkwi podpowiedź wskazująca na kształt płatków. W czasie kwitnienia (maj oraz czerwiec) zwieńczeniem łodyg są kwiaty budzące skojarzenia z drobnymi serduszkami. Najczęściej zakwitają w kolorze subtelnego różu.

Można spotkać się z dwoma odmianami – niskimi, które będa doskonale sprawdzać się na rabatach, jak i w ramach bujnych krzewów. Z uwagi na tę różnorodność dicentra serduszka świetnie sprawdzi się zarówno solo, jak i wśród innych kwiatów.

Podłoże dla bylin dicentry powinno być wilgotne i przepuszczalne. W pierwszych latach uprawy zaleca się zabezpieczenie roślin np. poprzez ściółkowanie przed nadejściem ujemnych temperatur.

Gdzie kupić dobrej jakości byliny kwitnące?

Nie jest łatwo o dobre byliny kwitnące. Problemem jest ich przechowywanie. Dlatego bardzo często byliny kwitną uprawia się z nasion, co jest z jednej strony tańsze, ale z drugiej strony znacznie bardziej pracochłonne i nie zawsze daje gwarancję wzrostu rośliny. W sklepie https://cebule-kwiatowe.pl/byliny-i-klacza/ znaleść można byliny kwiatowe wszytskich powyżej wymienionych gatunków. Sklep oferuje również inne, mniej popularne byliny jak mak wschodni, rozwar czy trytoma.

Bogactwo bylin sprawia, że byliny kwitnące znajdą zastosowanie w każdym ogrodzie! Przed sadzeniem warto zwrócić uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale i na preferencje dotyczące stanowiska i podłoża. Dzięki temu będziesz cieszyć się walorami efektownego kwitnienia przez lata!

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 pomysłów na dania z papryki
5 pomysłów na dania z papryki
Papryka zachwyca nas smakiem niemal przez cały rok. Prezentujemy sprawdzone przepisy na pyszne dania z tym czerwonym warzywem.
Lampy solarne czy elektryczne?
Lampy solarne czy elektryczne?
Chcesz zakupić lampy do swojego ogrodu? Przeczytaj, jakie są dostępne rodzaje lamp ogrodowych.
Jakie lampy do uprawy roślin?
Jakie lampy do uprawy roślin?
Uprawa roślin może przynieść wiele satysfakcji i radości. Rośliny pozwalają nam cieszyć się pięknem natury nawet w najbardziej zatłoczonych miastach. Jednym z najważniejszych elementów, który pozwala na rozwój roślin, są odpowiednie lampy. Sprawdź, jakie są rodzaje lamp do uprawy roślin, które pozwolą na ich zdrowy i szybki wzrost w warunkach domowych.
Ostatnie wpisy