Wady i zalety brzozy w ogrodzie

Wady i zalety brzozy w ogrodzie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Brzoza jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych drzew w polskim krajobrazie. Najpopularniejsza w Polsce jest brzoza brodawkowata, która dorasta do 30 m wysokości i jest bardzo praktyczną dekoracją ogrodu. Jakie są wady i zalety brzozy w ogrodzie? Na jakie gatunki warto się zdecydować?

Zalety brzozy w ogrodzie

Brzoza jest bardzo urokliwym drzewem. Wczesną wiosną pokrywa się małymi seledynowymi liśćmi, które pięknie kontrastują z białą nakrapianą korą drzew. Taki stan trwa kilka tygodni. Jesienią natomiast liście przebarwiają się na żółto i pomarańczowo.

Brzoza jest mało wymagającym drzewem. Rośnie na każdym rodzaju gleby. Należy do gatunków pionierskich, czyli bardzo szybko rośnie na nieużytkach. Brzozy mają bardzo dużo prozdrowotnych zalet, które wykorzystywane są w medycynie naturalnej oraz do produkcji ekologicznych kosmetyków.

Domowym sposobem na wykorzystanie prozdrowotnych właściwości brzozy jest nalewka z młodych pączków. Przygotowana jest na bazie spirytusu, w proporcji 5:1, czyli 5 części spirytusu i jedna część pączków. Pączki należy włożyć do słoika, zalać spirytusem i odstawić w ciemne miejsce na miesiąc. Po tym czasie nalewkę należy przecedzić przez gazę i przelać do nowej butelki. Nalewka jest domowym lekiem na bóle reumatyczne i zapalenia stawów.

Wiosną brzoza wypuszcza sok, który ma wiele witamin i mikroelementów oraz przeciwutleniaczy. Picie soku z brzozy pomaga w leczeniu m.in. chorób nerek, układu krwionośnego, anemii i wrzodów. Sok z brzozy wzmacnia również odporność. Z małego drzewa można uzyskać około 5 l soku dziennie.

brzoza
Photo by Mouse23 from Pixabay.com

Wady brzozy w ogrodzie

Brzoza, pomimo tak wielu zalet, ma również wady. Największą z nich jest wiosenne brudzenie działki. Brzoza jest drzewem jednopiennym rozdzielnopłciowym, czyli na jednym drzewie znajdują się kwiaty męskie i żeńskie. Wiosną kwiaty męskie obficie pylą i pokrywają wszystko żółtym pyłkiem. Widać to szczególnie na oknach i kałużach. Pyłek brzozowy jest silnym alergenem, dlatego wiele osób na wiosnę ma problem z katarem siennym.

Kiedy kwiaty żeńskie zostaną zapylone, to przekształcają się w małe brązowe szyszeczki. Gdy dojrzeją, rozsypują łuski i nasiona.

Brzoza – idealne drzewo do każdego ogrodu

Brzoza, ze względu na swoją malowniczą urodę, idealnie wpisuje się w polski krajobraz. Jest mało wymagającym drzewem i do prawidłowego wzrostu potrzebuje jedynie słonecznego stanowiska. Jakie są najpopularniejsze gatunki brzozy?

Brzoza brodawkowata

Brzoza brodawkowata jest bardzo popularna w polskich ogrodach i uważana jest za jedno z atrakcyjniejszych drzew w naszym kraju. Ten gatunek brzozy jest gatunkiem pionierskim, czyli ma niewielkie wymagania glebowe i najczęściej wyrasta z tzw. samosiejek. Wadą tego gatunku jest płytki i rozległy system korzeniowy.

Brzoza omszona 

Brzoza omszona dobrze znosi wilgotne i podmokłe podłoże oraz czasowe zalewanie. Jest bardzo podobna do brzozy brodawkowatej.

Brzoza papierowa

Cechą charakterystyczną brzozy papierowej jest biała kora, która z czasem może odbarwiać się na żółto lub różowo. Rośnie na każdym rodzaju gleby.

Brzoza pożyteczna „Doorenbos”

Brzoza pożyteczna „Doorenbos” dorasta do 10 m wysokości i kilku metrów szerokości. Preferuje gleby przepuszczalne i suche.

Brzoza brodawkowata „Youngii”

Brzoza brodawkowata „Youngii” to odmiana brzozy brodawkowatej o płożącym się pokroju (wyglądem przypomina wierzbę płaczącą). Dobrze rośnie na każdym rodzaju gleby.

Brzoza brodawkowata „Purpurea”

>> Zobacz też: Rośliny, które warto mieć w ogrodzie

Brzoza brodawkowata „Purpurea” – odmiana brzozy brodawkowatej o ciemnoczerwonych liściach. Dorasta maksymalnie do 10 m wysokości. Rośnie na każdym rodzaju gleby.

Brzoza brodawkowata „Laciniata”

Brzoza brodawkowata „Laciniata” dorasta do maksymalnie 5 m wysokości. Cechą charakterystyczną tej odmiany są głęboko powycinane liście. Dobrze rośnie niemal na każdym rodzaju gleby.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nasiona ziół: Odkryj ich nieskończone możliwości
Nasiona ziół: Odkryj ich nieskończone możliwości
Nasiona ziół: małe skarby pełne smaku i zdrowia. Odkryj ich magię i wykorzystaj w kuchni i aromaterapii. Gotowy na przygodę ziołową?
Jak wybrać idealne okładziny do twojego domowego spa?
Jak wybrać idealne okładziny do twojego domowego spa?
Przekonaj się, jak dobrze wybrać okładziny do swojego domowego spa, aby pasowały do stylu, były praktyczne i dopasowane do Twoich potrzeb!
Tworzenie przytulnej atmosfery za pomocą odpowiedniego oświetlenia – porady i inspiracje
Tworzenie przytulnej atmosfery za pomocą odpowiedniego oświetlenia – porady i inspiracje
Odkryj, jak odpowiednie oświetlenie może przemienić każde pomieszczenie w przytulne miejsce. Poznaj inspirujące porady na używanie światła do kreacji nastrojowej atmosfery.
Ostatnie wpisy