Efektowne wejście. Aranżacja wejścia na posesję

Efektowne wejście. Aranżacja wejścia na posesję
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wejście główne stanowi wizytówkę każdej posesji. Jak zaaranżować tę przydomową przestrzeń, aby wyglądała reprezentacyjnie i gustownie? Jakie rośliny i materiały będą najlepszym rozwiązaniem?

Pomysły na wejście na posesję – inspiracje dla każdego

Wejście na posesję świadczy o guście i dobrym smaku gospodarzy, warto więc dołożyć wszelkich starań, aby ta strefa była bezpieczna, efektowna i funkcjonalna. Jakie rozwiązania zrobią wrażenie na gościach, jednocześnie nie rujnując naszego budżetu?

Nawierzchnia

Producenci oferują nam szeroki wybór materiałów do wykonania nawierzchni przed domem, w różnych przedziałach cenowych. Wciąż bardzo popularnym i ekonomicznym rozwiązaniem jest wejście wyłożone kostką brukową. Mimo że jest to stabilny i odporny na zabrudzenia materiał, warto rozważyć inne, bardziej estetyczne opcje (szczególnie różnokolorowe kompozycje z kostki bauma nie budzą pozytywnych skojarzeń i mają niewiele wspólnego z dobrym gustem). 

Ponadczasowym i trwałym rozwiązaniem będzie wyłożenie terenu naturalnym kamieniem – w tej roli dobrze sprawdzi się np. piaskowiec lub granit (dużą popularnością cieszą się cięto-łupane kostki o nieregularnym kształcie zbliżonym do prostopadłościanu). Interesującą alternatywą jest wejście z elementów drewnianych; bruk drewniany, czyli zaimpregnowane plastry drewna ułożone na podsypce z piasku i żwirowej podbudowie dobrze podkreślają intensywną zieleń trawnika (najtrwalszym surowcem jest dąb). Oczywiście warto mieć świadomość, że drewniana nawierzchnia nie jest tak odporna jak kamień i po kilku latach może nie wyglądać już tak atrakcyjnie, jak na początku. 

wejście do domu
Photo by J.T. Ryan from Pixabay.com

Bardzo dobrze komponuje się roślinnością również bruk klinkierowy wypalany z gliny, który zaliczany jest do wyjątkowo żywotnych i odpornych na blaknięcie materiałów budowlanych. W ostatnich latach wiele osób wybiera też wielkoformatowe płyty z betonu architektonicznego, które nadają się zarówno do utwardzenia ścieżek ogrodowych, tarasów, jak i podjazdów (najlepiej prezentują się przed domem o nowoczesnej, minimalistycznej bryle).

Ważna wskazówka. Zwróćmy uwagę, aby kolor i struktura nawierzchni przed domem była spójna z innymi elementami ogrodu, które ją otaczają, elewacją budynku, roślinnością, stopniami schodów i murkami oporowymi.

>> Zobacz też: Co posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Oświetlenie

Kolejnym, istotnym elementem aranżacji przestrzeni wokół wejścia głównego to odpowiednie oświetlenie. Jeśli do naszego domu prowadzą schody, świetnym zabiegiem będzie podświetlenie każdego stopnia za pomocą listw LED lub małych lamp punktowych. W trosce o komfort i bezpieczeństwo domowników warto zainstalować dodatkowe źródło światła nad drzwiami wejściowymi (jeśli mają zadaszenie) lub po bokach w postaci kinkietów. Warto wyposażyć punkty świetlne w czujniki ruchu. Ekologicznym rozwiązaniem jest zakup oświetlenia zewnętrznego opartego na technologii solarnej – co ważne, lampy tego typu nie wymagają prowadzenia obwodu elektrycznego. 

Rośliny

Chcąc zaplanować efektowną strefę wejściową, nie można zapominać o nasadzeniach. By uatrakcyjnić przestrzeń przed domem, warto wybierać rośliny łatwe w pielęgnacji, odporne na suszę, szkodniki i choroby. Do wartych polecenia drzew i krzewów należy m.in. dereń biały, klon karłowy, pęcherznice, tawuły, kosodrzewina, głóg. Aby teren przed ogrodem nabrał nowoczesnego charakteru, warto posadzić również trawy ozdobne takie jak kostrzewa sina, rozplenica japońska, miskant czy trawa pampasowa.

Drzwi do domu

Drzwi zewnętrzne powinny zabezpieczać domowników przed zimnem, być odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne i utrudniać złodziejom wejście do środka. Warto również zwrócić uwagę na ochronę akustyczną i oczywiście aspekty wizualne. Częściowo przeszklone (przezroczyste, matowe, półprzepuszczalne, fusingowe) będą prawdziwą ozdobą budynku.

Jeśli chcemy, aby wejście na posesję wyglądało elegancko i z klasą pamiętajmy, że najważniejszy jest umiar. Przy tworzeniu projektu wymarzonej aranżacji starajmy się nie przesadzać z ilością różnych kolorów i materiałów, szczególnie jeśli nie mamy doświadczenia w tego typu pracach. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rośliny przyjazne dla owadów: jakie gatunki wybrać, aby przyciągnąć pożyteczne insekty do ogrodu
Rośliny przyjazne dla owadów: jakie gatunki wybrać, aby przyciągnąć pożyteczne insekty do ogrodu
W tym artykule przedstawimy gatunki roślin, które można wybrać, aby stworzyć przyjazne dla owadów środowisko w swoim ogrodzie.
Jak wybrać idealne elementy wykończeniowe dla twojej kuchni: praktyczne porady i inspiracje
Jak wybrać idealne elementy wykończeniowe dla twojej kuchni: praktyczne porady i inspiracje
Poradnik krok po kroku do wyboru elementów wykończeniowych kuchni. Znajdź nowoczesne inspiracje i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci stworzyć wymarzoną kuchnię.
Doniczki wiszące na balkon. Pomysł na aranżację balkonu
Doniczki wiszące na balkon. Pomysł na aranżację balkonu
Chcesz przeprowadzić metamorfozę swojego balkonu i pragniesz, by zagościły na nim rośliny? Sprawdź, jak możesz zaaranżować tę przestrzeń przy pomocy donic wiszących!
Ostatnie wpisy