Pomidor to dla wielu osób żywe złoto ich warzywników, ogródków działkowych i balkonów. Pyszny, zdrowy i łatwo dostępny. Nic dziwnego, że w sezonie letnim jemy go w ogromnych ilościach. Przezorni jednak starają się zachować jego smak i właściwości na pozostałą część roku dzięki różnego rodzaju przetworom. Oto kilka sprawdzonych i łatwych propozycji na pomidorowe przetwory.
Pomidory oprócz swojego niepowtarzalnego smaku posiadają wiele właściwości prozdrowotnych, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Dlatego są tak chętnie zalecane przez lekarzy jako naturalna i zdrowa suplementacja różnego rodzaju składników i witamin. Są to między innymi: kwas szczawiowy, białka, tłuszcze roślinne, błonnik, witaminy A, C, E, K, cynk, fosfor, fluor, jod, mangan, potas, sód, żelazo, magnez i wapń, błonnik, a także likopen, silny przeciwutleniacz zachowujący swoje właściwości również po poddaniu obróbce termicznej.
Składniki:
Pomidory dokładnie umyć, pozbyć się szypułek i pokroić w kostkę. Następnie zblendować bądź przepuścić przez wyciskarkę lub sokowirówkę. W przypadku użyciu blendera konieczne będzie przelanie powstałego soku przez sito, by pozbyć się pestek i skórek. Następnie przelewamy płyn do dużego garnka, dolewamy sok z cytryny oraz dosypujemy sól. Podgrzewamy na małym ogniu, uważając, by nie doprowadzić do wrzenia. Jeszcze gorący sok przelewamy do szklanych butelek. Jeśli będziemy przechowywać go w lodówce, możemy spożywać go przez około tydzień. Jeżeli chcemy zrobić zapasy na zimę, po przelaniu trzeba go zapasteryzować. Opcjonalnie do każdej z butelek możemy wrzucić po 2, 3 listki bazylii.
Składniki:
Pomidory dokładnie umyć, sparzyć i obrać ze skórki. Usunąć szypułki i pokroić na mniejsze kawałki. Wrzucić do garnka, a następnie gotować na małym ogniu przez kwadrans, co jakiś czas mieszać. Rozgotowaną masę przecedzić przez sito, z powrotem przelać do garnka, dodać sól oraz cukier i zagotować. Odparowywać przez 15–30 minut, do momentu uzyskania satysfakcjonującej nas konsystencji. Gorący przecier wlać do wyparzonych słoików. Możemy dodać do każdego z nich po kilka listków bazylii bądź pietruszki. Zakręcone słoiki pasteryzować w garnku z wodą wlaną do ⅔ ich wysokości na średnim ogniu przez ok. 10 minut.
Składniki:
Pomidory dokładnie umyj, pokrój w cienkie plastry i posól. Dokładnie wymieszaj i odstaw na ok. 8 godzin w chłodne i ciemne miejsce. Przed upłynięciem tego czasu przygotuj zalewę. Do garnka wlej ocet, wodę, olej i dodaj cukier. Gotuj do momentu rozpuszczenia się cukru. Odcedzone pomidory wymieszaj z pokrojoną w piórka cebulą i przełóż do wyparzonych słoików, dodaj po kilka ziaren gorczycy i po jednym zielu angielskim oraz liściu laurowym. Tak przygotowane pomidory zalej zalewą, a następnie zakręć. Pasteryzuj przez ok. kwadrans od momentu zagotowania się wody.
Zdj. główne: PhotoMIX Company/pexels.com