Olejowanie drewnianych mebli ogrodowych

Olejowanie drewnianych mebli ogrodowych
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Drewniane meble wyglądają w ogrodzie dostojnie i naturalnie, świetnie komponują się z zielenią roślin, a także surowym betonem i metalem. Słowem, to materiał uniwersalny. Co zrobić, by przedłużyć jego żywotność?

Na drewniane meble ogrodowe czyha wiele zagrożeń. Zbyt duże zawilgocenie, wahania temperatur, pęknięcia od śrub, ataki pleśni czy nalotu mącznego. I chociaż meble ogrodowe zazwyczaj są malowane warstwą ochronnego lakieru jeszcze w fabryce, dla pewności zaleca się ponowne olejowanie jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania. W tym artykule przedstawiamy sekrety olejowania drewna od A do Z. 

Czym olejować meble ogrodowe?

Wbrew pozorom olej olejowi nierówny. Co prawda preparaty do olejowania drewna na zewnątrz i wewnątrz są zazwyczaj bardzo podobne pod kątem oferowanych właściwości. Jednak nie wystarczy tylko preparat do „mebli ogrodowych”, by rozwiązać wszystkie Twoje problemy. Wybrany olej musi być dopasowany do rodzaju drewna i do warunków jego użytkowania oraz przechowywania. Aby dobrać najlepszy preparat, warto dopytać pracownika marketu budowlanego o radę. Pamiętaj, że dobry olej do drewna powinien mieć w składzie filtr UV, chronić przed wilgocią i pleśnią, a także odżywiać drewno. Meble ogrodowe najlepiej dodatkowo zabezpieczyć bezbarwnym impregnatem po olejowaniu – zapewni to długotrwałe działanie preparatu. 

Kalendarz olejowania drewna 

Jak już zostało wspomniane, meble warto zabezpieczyć jeszcze przed pierwszym użyciem. Jednak nie jest to jednorazowa akcja – meble ogrodowe należy zabezpieczać raz na rok, a jeśli stoją w wyjątkowo niekorzystnych warunkach (np. nie pod daszkiem, który choć częściowo osłania je przed deszczem) nawet co 4 miesiące. 

Jak przygotować meble?

Istotą olejowania jest dokładne nasączenie drewna olejem, który wnika w struktury, ujędrnia je i chroni. Wraz z upływem czasu olej wyciera się i odbarwia, przez co konieczne jest powtórzenie zabiegu. 

Pierwszą i podstawową zasadą w przypadku olejowania jest dokładne przeczytanie instrukcji. Wielu producentów podaje dokładne parametry wilgotności i temperatury, które powinny zostać zachowane podczas konserwacji. Powierzchnia drewna musi być gładka, sucha, bez kurzu i pyłu, aby olej mógł dokładnie wniknąć. Olej nakłada się wałkiem lub pędzlem do malowania, dokładnie tak jak farbę na ściany. Dobrze, by pierwsza warstwa była wyjątkowo gruba – odczekaj podany przez producenta czas, a następnie ściereczką usuń nadmiar preparatu. Zazwyczaj wystarczą 3 warstwy oleju, jednak są i tacy, którzy preferują ich 8. Ponownie wszystko zależy od tego, w jakich warunkach przechowywany jest mebel. 

Olejować czy nie olejować? 

To tak naprawdę pytanie retoryczne. Meble ogrodowe, zwłaszcza drewniane, narażone są na zadrapania, uszkodzenia mechaniczne, odblaknięcia na skutek promieniowania UV, pęknięcia od śrub i wahań temperatury. Jeśli co roku nie chcesz wydawać fortuny na porządne meble na taras, warto zadbać o konserwację tych, które już masz. Olejowanie nie oznacza jednak, że meble można przechowywać w tragicznych warunkach. Pamiętaj, by w zimie nie zostawiać drewnianych mebli na zewnątrz. Nie możesz jednak składować ich także w miejscu zbyt ciepłym i suchym (np. w salonie obok kominka), gdyż mogą zbytnio przeschnąć i zacząć pękać. Nie przykrywaj także wilgotnych mebli materiałami, które nie zapewniają przewiewu – to idealne środowisko do rozwoju pleśni i grzybów.

Zdjęcie główne: Annie Spratt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne meble kuchenne na wymiar – poradnik dla początkujących
Jak wybrać idealne meble kuchenne na wymiar – poradnik dla początkujących
Odkryj sekrety wyboru mebli kuchennych na wymiar, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza. Poznaj wskazówki ekspertów i krok po kroku skomponuj kuchnię swoich marzeń.
Duży żyrandol w salonie – jak zaaranżować wnętrze?
Duży żyrandol w salonie – jak zaaranżować wnętrze?
Duży żyrandol w salonie bez wątpienia podkreśli jego charakter. Nie tylko pięknie oświetli wnętrze, ale do tego będzie główną ozdobą, która będzie przyciągała uwagę. Jak wiadomo, żyrandol powinien być dopasowany do salonu, w którym się znajduje. I chodzi tu nie tylko o wielkość, ale i styl, w jakim został urządzony. Jak więc zadbać o to, by wszystko idealnie się ze sobą komponowało?
Najpopularniejsze odmiany drzewek owocowych sadzonych w Polsce
Najpopularniejsze odmiany drzewek owocowych sadzonych w Polsce
Jakie są najpopularniejsze odmiany drzewek owocowych sadzonych w Polsce? Odpowiadamy!
Ostatnie wpisy