Dzierganie – idealne zajęcie na długie wieczory. Od czego zacząć?

Dzierganie – idealne zajęcie na długie wieczory. Od czego zacząć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Robienie na drutach jest proste… jak drut! Trzeba tylko wiedzieć, jak to wszystko ugryźć. Z tego artykułu dowiesz się, w jakie narzędzia zainwestować, jak opanować podstawowe umiejętności i od czego zacząć dzierganie. 

Podstawowe narzędzia

Zanim przystąpisz do nauki, musisz się zaopatrzyć w podstawowe narzędzia. Początkującym rekomendujemy grube druty i dość grubą włóczkę. Przy tych instrumentach efekty dziergania pojawią się bardzo szybko, co przełoży się na wzrost motywacji i zapału do pracy.

Podstawowe umiejętności

Na początku będzie Ci potrzebna znajomość podstawowych czynności: nabierania, przerabiania i zamykania oczek. W nauce pomocne będą tutoriale, które bez wysiłku znajdziesz na YouTube, oraz poniższe instrukcje.

Jak nabierać oczka?

Zacznij od zmierzenia długości nitki od końca motka. Przytrzymaj końcówkę nitki kciukiem i nawiń ją wokół wskazującego i środkowego palca. Przeciągnij nitkę z motka przez pętelkę od tyłu do przodu i pociągnij za nitkę tak, aby powstało długie oczko. Wsuń oczko na drut i pociągnij za nitkę, zaciskając oczko. Od tego momentu możesz zacząć nabierać oczka. 

Nawiń koniec nitki wokół lewego kciuka. Przy tej czynności nitka powinna przechodzić ponad lewym palcem wskazującym. Obie nitki przytrzymaj przy dłoni z pomocą małego i serdecznego palca. Wsuń końcówkę prawego drutu pod nitkę na kciuku. Przełóż koniec prawego drutu przez pętelkę na kciuku i złap nitkę z motka. Na koniec spuść pętelkę z kciuka na prawy drut. Właśnie nabrałeś jedno oczko. Gratulujemy!

Jak przerabiać oczka?

Załóżmy, że chcesz przerobić oczka lewe. W tym celu trzymaj drut z oczkami w lewej ręce. Ułóż nitkę ponad drutem i lewym palcem wskazującym i przytrzymuj ją w dłoni za pomocą małego i serdecznego palca. Aby przerobić oczka lewe, nitka musi się znajdować przed lewym drutem. Wbij prawy drut w pierwsze oczko od tyłu do przodu. Nitkę z palca wskazującego umieść ponad prawym drutem. Czubkiem prawego drutu przeciągnij nitkę przez oczko. Zsuń oczko poprzedniego rzędu z lewego drutu i lekko pociągnij nitkę za nowym oczkiem. Dalej postępuj tak samo, aż przerobisz wszystkie oczka z lewego drutu, a wszystkie nowe będą się znajdować na prawym drucie.

Jak zamknąć oczka?

Sposobów zamykania oczek jest wiele. My pokażemy Ci najprostszy z nich. A więc: pierwsze oczko przełóż na prawy drut bez przerobienia, kolejne przerób na prawo, a następnie lewym drutem przeciągnij nad nim pierwsze oczko. Na prawym drucie masz teraz jedno oczko, na lewym resztę robótki. Przerób na prawo kolejne oczko, lewym drutem przeciągnij w lewą stronę pierwsze oczko nad drugim. Gotowe! Powtarzaj tę czynność, aż pozostanie ostatnie oczko. Zdejmij je z drutu, przeciągnij przez nie końcówkę nitki i zaciągnij, zabezpieczając oczko przed pruciem.

Pierwsze projekty

Spróbuj zacząć od czegoś prostego, na przykład poszewki na poduszkę. Do tego celu użyj grubej, bawełnianej nitki. Jest idealna do tego, by wyrobić sobie rękę i nauczyć się nabierania i przerabiania oczek. Innym pomysłem jest wydzierganie szalika, choć do tego lepiej jest użyć wełnianej nici. Wełna jest nieco trudniejsza w obsłudze, ale z czasem wyrobisz sobie rękę i wpadniesz w rytm. Dla chcącego nic trudnego!

Zdj. główne: Margarida Afonso/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zamontować ogrodowy prysznic?
Jak zamontować ogrodowy prysznic?
Myślałeś o postawieniu prysznica w swoim ogrodzie? Jego montaż jest nadzwyczaj prosty! Koniecznie sprawdź, jak to zrobić!
Jak wybrać odpowiednią pojemność szamba betonowego dla twojego domu?
Jak wybrać odpowiednią pojemność szamba betonowego dla twojego domu?
Dowiedz się, jak wyselekcjonować optymalną pojemność szamba betonowego dopasowaną do potrzeb twojego gospodarstwa domowego. Przeczytaj poradnik i zdecyduj świadomie!
Kilka pomysłów na wyposażenie w ogrodzie
Kilka pomysłów na wyposażenie w ogrodzie
Jeśli szukasz pomysłu na ładne wyeksponowanie swoich roślin - zapraszamy do lektury, a dowiesz się, po jakie artykuły sięgnąć, aby Twoje rośliny jeszcze lepiej się prezentowały.
Ostatnie wpisy