Impregnacja podjazdów. Jak odnowić kostkę brukową?

Impregnacja podjazdów. Jak odnowić kostkę brukową?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Podjazd, choć tak często zaniedbywany i traktowany po macoszemu, stanowi wizytówkę Twojego domu. To jedna z pierwszych rzeczy, które widzą przypadkowy przechodzień, goście i rodzina. Jeszcze nie wiesz, jak odnowa kostki brukowej Twojego podjazdu może wpłynąć na poprawę Twojego humoru! Dzięki odświeżonemu podjazdowi Twój cały dom będzie prezentował się o wiele lepiej!

Kostka brukowa, szczególnie po zimie, wymaga odświeżenia. Kilka prostych zabiegów przywróci jej utracony kolor. Niezależnie od tego, jaką kostką wyłożony jest Twój podjazd i z jakiej była półki cenowej, trzeba ją pielęgnować! Zaimpregnowana kostka brukowa będzie łatwiejsza w pielęgnacji i efektywniejsza w swoim wyglądzie.

Systematyczna konserwacja kostki brukowej powinna być nadrzędną zasadą tych, którzy z niej korzystają. Pamiętaj, że zmienna pogoda i warunki atmosferyczne wpływają bezpośrednio na pieczołowicie ułożoną kostkę. Słońce, śnieg, grad i deszcz – nic nie ochroni przed nimi lepiej niż konserwacja.

kostka brukowa obok trawnika
Photo by bilanol from Freepik.com

Przed impregnacją

Zacznij od czyszczenia kostki. Z reguły zwykła woda powinna wystarczyć. Naturalnie zależy z jakim brudem masz do czynienia i jakiej kostki brukowej użyłaś na podjeździe. Na wszystkie plamy, które wydają Ci się groźniejsze, powinnaś reagować doraźnie. Łatwiej pozbędziesz się plamy z oleju, gdy zmyjesz ją, zanim wsiąknie w nawierzchnię podjazdu. Jeśli woda i płyn nie przynoszą zamierzonych efektów, potraktuj plamę na kostce brukowej specjalnym mleczkiem. Warto też spróbować czyszczącej mieszanki dwóch naturalnych składników – sody oczyszczonej z wodą utlenioną. Pozbądź się też wszelkiego rodzaju chwastów, nieproszonych roślin i mchu. Wymieć paprochy i kurz. Po impregnacji nie będzie to możliwe.

czyszczenie kostki brukowej
Phto by chebix from Freepik.com

Impregnacja kostki brukowej na podjeździe

Tak przygotowana kostka brukowa gotowa jest do zabiegu impregnacji. Pamiętaj, że dzięki temu kostka zmniejszy swoją wchłanialność, a przez to nawet te plamy, których nie usunęłaś od razu, będą miały mniejsze szanse na zrujnowanie podjazdu. A o zabrudzenia kostki brukowej, w takim miejscu jak podjazd, nietrudno! Z uwagi na to, że jest on szczególnie narażony, powinnaś w pierwszej kolejności rozważyć jego impregnację.

Kiedy najlepiej impregnować kostkę brukową?

Wiosna to idealny moment na taki zabieg. Po impregnacji warunki atmosferyczne są kluczowe dla najlepszego efektu. Kostka brukowa przez kilka dni nie powinna być narażona na silne działanie słońca ani obfite opady.

Jaki impregnat wybrać?

Impregnat możesz nakładać dwojako – przy pomocy opryskiwacza ciśnieniowego lub używając wałka z długim włosiem. Nie kupuj najtańszego środka! Jego głównym składnikiem jest woda, a to przekłada się na małą skuteczność impregnowania. Postaw na środek, który w swoim składnie ma butanol i silikon lub jest środkiem polimerowym. Unikniesz dzięki temu corocznego impregnowania, a efekt będzie cieszył Cię przez lata!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wiosna w dużym ogrodzie – jakie urządzenia mogą okazać się niezbędne?
Wiosna w dużym ogrodzie – jakie urządzenia mogą okazać się niezbędne?
Chcesz odgruzować swój ogród po zimie? Sprawdź, jakie prace musisz wykonać i jakie urządzenia Ci to wszystko ułatwią! Podajemy gotową listę!
Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do swojego wnętrza w stylu industrialnym, nowoczesnym lub minimalistycznym?
Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do swojego wnętrza w stylu industrialnym, nowoczesnym lub minimalistycznym?
Przewodnik do wyboru oświetlenia industrialnego, nowoczesnego lub minimalistycznego, który podkreśla charakter wnętrza. Porady ekspertów, trendy i wskazówki doboru.
Jak wybrać idealne okładziny do twojego domowego spa?
Jak wybrać idealne okładziny do twojego domowego spa?
Przekonaj się, jak dobrze wybrać okładziny do swojego domowego spa, aby pasowały do stylu, były praktyczne i dopasowane do Twoich potrzeb!
Ostatnie wpisy