Jakie funkcje pełni księga wieczysta?

Jakie funkcje pełni księga wieczysta?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Księga wieczysta to dokument przechowywany przez sąd rejestrowy. W księdze wieczystej są rejestrowane informacje dotyczące nieruchomości. Zawartość dokumentu może obejmować m.in. informacje o właścicielach nieruchomości, ewentualnych obciążeniach (np. hipotece), rodzaju nieruchomości, a także jej powierzchni, czy numeru działki. Jakie funkcje pełni księga wieczysta?

Funkcje księgi wieczystej – do czego jest wykorzystywana w systemie prawa nieruchomościowego?

Księga wieczysta pełni znaczącą funkcję w procesie przenoszenia własności nieruchomości. To dlatego, że stanowi oficjalne potwierdzenie prawa własności danej nieruchomości. 

Oprócz tego, jeśli ktoś chce sprzedać, kupić lub obciążyć nieruchomość hipoteką, konieczne jest wpisanie takiej informacji właśnie do księgi wieczystej. Sprawia to, że każdy, kto chce poznać stan prawny danej nieruchomości, może to zrobić poprzez sprawdzenie księgi wieczystej w sądzie rejestrowym. Jakie inne funkcje spełnia księga wieczysta?

Ochrona przed nieuczciwymi transakcjami

Dzięki księdze wieczystej, transakcje związane z nieruchomościami są bardziej bezpieczne i wolne od ryzyka oszustwa. To właśnie ten dokument zawiera informacje o ewentualnych obciążeniach. Pozwala to uniknąć sytuacji, w których nieruchomość jest sprzedawana lub obciążona hipoteką przez osobę, która nie jest jej właścicielem.

Oprócz tego księga wieczysta jest sposobem na zweryfikowanie wszelkich innych informacji na temat konkretnego obiektu, czy terenu. Wgląd w zapisy zawarte w dokumencie umożliwia sprawdzenie danych. Każdy, kto chce poznać stan prawny danej nieruchomości, może to zrobić poprzez sprawdzenie księgi wieczystej w sądzie rejestrowym.

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Wyszukaj księgę wieczystą po numerze działki i zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami na temat nieruchomości. Żeby móc namierzyć numer księgi wieczystej, trzeba przede wszystkim wiedzieć, gdzie jest ona zlokalizowana, a także, w którym sądzie rejestrowym została zaprotokołowana. Można to zrobić, korzystając z elektronicznej bazy danych KRS. Jednak prostszym sposobem jest użycie funkcjonalnej i prostej w obsłudze strony internetowej – znajdź nr księgi wieczystej.

Po co szukać numeru księgi wieczystej?

Sprawdzanie kw po adresie może się przydać, na przykład podczas zaciągania kredytu hipotecznego. Zanim zostanie udzielony, bank musi sprawdzić stan prawny nieruchomości, na który będzie wydawana pożyczka. 

Numer księgi będzie też potrzeby przy dziedziczeniu nieruchomości. W tym przypadku należy sprawdzić, jakie prawa do konkretnego obiektu lub terenu posiada spadkodawca oraz czy nieruchomość jest wolna od obciążeń. Księga wieczysta jest też źródłem informacji przy sprawdzaniu stanu prawnego podczas spisywania testamentu. 

W niektórych przypadkach, na przykład przy składaniu wniosku o uzyskanie pozwolenia na budowę, może być wymagane przedstawienie informacji o stanie prawnym nieruchomości. To najczęściej spotykane sytuacje, kiedy jest potrzebna księga wieczysta.

Fot.: RODNAE Productions/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak i kiedy siać trawę?
Jak i kiedy siać trawę?
Czas oraz sposób założenia trawnika ma ogromny wpływ na to, jak gęsta i silna będzie trawa. W jakich miesiącach najlepiej jest wysiewać nasiona trawy oraz jak robić to skutecznie? Przekonaj się, jak i kiedy powinno się przeprowadzić wysiew trawnika.
Jak zabezpieczyć taras przed opadami?
Jak zabezpieczyć taras przed opadami?
W artykule znajdziesz kilka praktycznych porad dotyczących wyboru odpowiedniego zadaszenia na taras.
Jak wybrać plakat do wnętrza – poradnik dla miłośników designu
Jak wybrać plakat do wnętrza – poradnik dla miłośników designu
Sprawdź nasz poradnik, jak dobrać idealny plakat do swojego wnętrza. Odkryj możliwości, jakie dają plakaty w tworzeniu stylowego i funkcjonalnego designu.
Ostatnie wpisy