Aktywnego wypoczynek w ogrodzie. Jak stworzyć takie miejsce?

Aktywnego wypoczynek w ogrodzie. Jak stworzyć takie miejsce?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zagospodarować ogrodową przestrzeń, aby każdy z domowników mógł uprawiać w niej ulubiony sport? Jakie elementy wyposażenia zachęcą do aktywności zarówno dzieci, jak i dorosłych?

Pomysły na sportowy kącik dla dzieci – co zachwyci najmłodszych?

Wielu rodziców zastanawia się, jak oderwać pociechy od ekranu tabletu czy smartfona i zachęcić do aktywnego spędzania czasu w przydomowym ogrodzie? Warto wydzielić przestrzeń tylko dla dzieci i urządzić ją tak, aby zachęcała do ruchu. Jeśli dysponujemy odpowiednio dużą działką, możemy zaaranżować prywatny plac zabaw – czego nie może w nim zabraknąć? Z pewnością huśtawek ogrodowych, zjeżdżalni, mini ścianki wspinaczkowej i obowiązkowo domku z drabiną. Możemy kupić gotowe place zabaw z drewna lub tworzywa sztucznego, a jeśli mamy żyłkę majsterkowicza – zbudować dziecięce królestwo aktywności samodzielnie (najtańsze zestawy placów zabaw kupimy za około 1500-2500 złotych). 

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym na pewno ucieszą się też z trampoliny. Warto wyposażyć ogród także w piaskownicę, gdzie pociechy będą mogły rozwijać swoją wyobraźnię. 

Prawdziwym hitem wśród najmłodszych będzie na pewno basen ogrodowy – dzieci uwielbiają pluskać się w wodzie. Jeśli zainwestujemy w model o większych gabarytach, np. basen stelażowy 4 × 2,5 m, będą mogły zapraszać rówieśników, spędzając w basenie letnie popołudnia. Basen ogrodowy to również świetna okazja do przeprowadzenia z dziećmi pierwszej lekcji pływania i zaszczepienia w nich miłości do tej dyscypliny sportu. Z jakim wydatkiem należy się liczyć? Dobrej jakości basen o rozmiarze 4 × 2,5 m kosztuje 1000-1300 złotych. 

Jeśli szukamy pomysłów na zaktywizowanie nastolatków – warto kupić kosz do koszykówki i przygotować amatorskie boisko. Jeżeli dysponujemy większym budżetem (2000-3000 złotych) możemy zainwestować w modułową nawierzchnię z polipropylenu z dodatkiem gumy, dzięki której stworzymy mini boisko marzeń w swoim ogrodzie. Starsze dzieci z pewnością będą zachwycone!

Jak zaaranżować ogrodową przestrzeń dla dorosłych?

Wiosna, lato i wczesna jesień to czas, gdy chętnie spędzamy wolne chwile na świeżym powietrzu – zapraszając znajomych na grilla, pielęgnując ogród czy oddając się ulubionej lekturze, wypoczywając na tarasie. Warto zadbać również o to, by poza pięknymi nasadzeniami i gustownie urządzonym tarasem na posesji znalazło się miejsce do różnego typu aktywności sportowych dla dorosłych. 

Na co się zdecydować? Jeśli mamy niewielki ogródek, praktycznym rozwiązaniem na dość ograniczonej przestrzeni będzie wydzielenie ustronnego kącika, który pozwoli na praktykowanie jogi czy pilatesu. Ćwiczenie w otoczeniu natury jest znacznie przyjemniejsze niż w zamkniętym pomieszczeniu. Posiadacze większej posesji mogą przygotować pełnowymiarowe boisko do siatkówki i badmintona (koszt zakupu siatki to 200-400 złotych, piłka do siatkówki – 50 złotych, zestaw 4 paletek z lotkami do badmintona – około 200 złotych). Na pewno mamy wśród znajomych przynajmniej kilku fanów tych dyscyplin sportowych, którzy zmotywują nas do wspólnych rozgrywek. 

>> Zobacz też: Regeneracja trawnika po zimie

Co jeszcze sprawdzi się w ogrodzie? Mniej oczywistym rozwiązaniem może być mini pole golfowe – jeśli posiadamy zadbany trawnik, gra w golfa będzie prawdziwą przyjemnością. Jest to na tyle bezpieczny sport, że również i dziadkowe mogą z chęcią korzystać z tej formy aktywności, rywalizując z wnukami i innymi członkami rodziny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Stół do ogrodu – jak wybrać ten odpowiedni?
Stół do ogrodu – jak wybrać ten odpowiedni?
Czym sugerować się podczas poszukiwania idealnego stołu ogrodowego? Poznaj kilka skutecznych tipów.
Meble ogrodowe z technorattanu
Meble ogrodowe z technorattanu
Meble z technorattanu są korzystne cenowo, lekkie i odporne na złe warunki atmosferyczne. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie zestawu mebli ogrodowych i poznaj ich pozostałe zalety!
Czerwona porzeczka. Uprawa i właściwości
Czerwona porzeczka. Uprawa i właściwości
Słyszałeś o niezwykłych właściwościach czerwonej porzeczki, ale do tej pory rzadko miałeś z nią do czynienia? Sprawdź, jakich warunków potrzebuje do idealnego wzrostu!
Ostatnie wpisy