Zasady wyboru donic do roślin

Zasady wyboru donic do roślin
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Doniczka to nie tylko element wystroju naszego wnętrza, lecz przede wszystkim miejsce, w którym rośnie roślina. Warto więc poświęcać więcej uwagi ich wyborowi, zwracać uwagę na kształt, materiał oraz wielkość.

Z jakiego materiał powinna być donica?

Materiał, z którego powinna być wykonana donica zależy od tego, gdzie będzie ona użytkowana. Jeżeli zamierzamy postawić ją na tarasie, balkonie lub w ogrodzie, warto postawić na tworzywo, które jest odporne na promieniowanie UV, wilgoć oraz niską temperaturę. Jeżeli jesteśmy fanami ceramiki, idealnie sprawdzi się donica wykonana z mrozoodpornej terakoty. Jeżeli wolimy nieco bardziej surową estetykę, możemy postawić na drewniane skrzynie. Zwróćmy jednak uwagę na to, by były wcześniej odpowiednio zaimpregnowane. Jeżeli zależy nam na doniczkach z betonu, plastiku, kamienia lub sztucznego rattanu, sprawdźmy, czy mają odpowiedni certyfikat gwarantujący odporność na zmianę temperatury i wilgotność. Gdy szukasz lekkich doniczek na balkon, dobrym rozwiązaniem będą te wykonane z plastiku i aluminium. Wiele estetycznych i niebanalnych donic znajdziesz na stronie https://sioubiz.pl/.

Jak wybrać kolor, kształt i wielkość doniczek?

Wielkość i kształt doniczek powinna zależeć od tego, jakie rośliny chcemy w niej hodować. Sezonowe kwiaty najlepiej rosną w niskich i podłużnych pojemnikach, a drzewka i krzewy w donicach o średnicy ok. 50 cm i nieco głębszych. Jeżeli chodzi o kolor, mamy tutaj całkowitą dowolność, gdyż plastikowe i betonowe donice możemy dostać w każdym kolorze tęczy.

Wybierając doniczkę, zwróćmy uwagę na materiał, z którego została wykonana. Donice plastikowe i metalowe, zwłaszcza w ciemnym kolorze, bardzo szybko się nagrzewają. Nie możemy więc ustawiać ich w nasłonecznionych miejscach.

Jak dopasować donicę do stylu wnętrza?

Odpowiednio dobrana donica może być świetną ozdobą wnętrza, a nawet nadawać mu odpowiedni charakter. Do nowoczesnego, minimalistycznego stylu najlepiej sprawdzi się donica betonowa lub metalowa o prostym kształcie i naturalnym, neutralnym kolorze. Jeżeli w naszym mieszkaniu dominuje styl naturalny, podkreślą go doniczki ceramiczne, kamienne, drewniane oraz wykonane z technorattanu.

Styl śródziemnomorski podkreślą donice terakoty i z plastiku, zachowane w kolorach ziemi lub jasnych, neutralnych barwach. Natomiast do pomieszczeń urządzonych w stylu rustykalnym najlepiej sprawdzą się gliniane pojemniki oraz te wykonane z plecionek.

Doniczki z automatycznym systemem nawadniania

Jeżeli często jesteśmy poza domem, idealnie sprawdzą się nam doniczki z automatycznym systemem nawadniania. Zielony lokator przez dłuższy czas sam będzie pobierał wodę zmagazynowaną na dnie doniczki, a gdy miernik wody wskaże braki, sam uzupełni ją do rośliny.

Na rynku dostępne są także doniczki na baterie, które kontrolują rozwój rośliny i mierzą wszystkie parametry, które mają wpływ na jej wzrost. Wystarczy, że ustawimy taką donicę w nasłonecznionym miejscu, raz w miesiącu wypełnimy zbiornik wodą z odżywką i będziemy pamiętać o regularnej wymianie baterii.

Fot.: Lisa Fotios/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Olejowanie drewnianych mebli ogrodowych
Olejowanie drewnianych mebli ogrodowych
Drewniane meble ogrodowe na Twoim tarasie dawno już przeżyły swoją drugą młodość? Zapewnij im trzecią, dzięki… olejowaniu! Ten sposób konserwacji zapewnia ochronę przed temperaturą i wodą.
Ekologiczne i nowoczesne metody oczyszczania ścieków w kontekście domów jednorodzinnych
Ekologiczne i nowoczesne metody oczyszczania ścieków w kontekście domów jednorodzinnych
Odkryj ekologiczne i innowacyjne podejścia do oczyszczania ścieków, skoncentrowane na zastosowaniu w domach jednorodzinnych. Dowiedz się jak nowoczesne techniki mogą przeciwdziałać zanieczyszczeniu i wspierać zrównoważony rozwój.
Jak efektywne mogą być biura wirtualne dla twojego startupu?
Odkryj korzyści płynące z korzystania z biur wirtualnych dla rozwijającego się startupu. Poznaj efektywność tego rozwiązania i dowiedz się, jak może pomóc w osiągnięciu sukcesu.
Ostatnie wpisy