Rozporowy czy ze stelażem? Basen ogrodowy

Rozporowy czy ze stelażem? Basen ogrodowy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W okresie letnim ogromną popularnością cieszą się baseny ogrodowe. Jaki basen do ogrodu będzie najlepszy: rozporowy czy ze stelażem?

Basen ogrodowy

W upalne dni większość osób tylko marzy o tym, aby schłodzić się w basenie. W większości miast dostępne są kąpieliska, jednak codzienne wyjście na kąpielisko wiążę się z kosztami. Dlatego coraz więcej osób w sezonie letnim chłodzi się we własnym przydomowym basenie. Używanie przydomowego basenu może poprawić kondycję oraz zdrowie jego użytkowników.

Wybierając basen do ogrodu, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Pierwszą z nich jest to, kto będzie użytkował basen, czy to będą tylko dorośli, czy dzieci również. Drugą kwestią, którą warto przemyśleć to umiejscowienie basenu. Powinien być ustawiony w słonecznym miejscu działki z dala od drzew, dzięki temu woda będzie nagrzewana przez słońce i nie będzie w niej zanieczyszczeń. Basenu nie należy ustawiać na środku działki, ponieważ zostanie po nim nieestetyczny ślad.

Rozporowy czy ze stelażem – który basen jest lepszy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy typ basenu ma swoich zwolenników i przeciwników. Basen rozporowy jest tańszy i łatwiejszy w rozkładaniu. Stelażowe baseny cieszą się większą popularnością, ze względu na wytrzymałość oraz estetyczny wygląd. Niestety są one dużo droższe od basenów rozporowych.

Dla osób ceniących jakość i wytrzymałość najlepszym rozwiązaniem będzie basen ze stelażem, dla osób ceniących czas rozkładania najlepszy będzie basen rozporowy.

Jaka jest różnica między basenem rozporowym a tym ze stelażem?

Wydaje się, że basen rozporowy i ze stelażem niewiele różnią się od siebie, jednak jest zupełnie inaczej. Oba typy basenów różnią się między sobą kilkoma ważnymi cechami, które warto wziąć pod uwagę.

Basen rozporowy

Basen rozporowy jest kompromisem pomiędzy dmuchanym basenem a basenem ze stelażem. Tego rodzaju baseny są bardzo proste w rozkładaniu i składaniu. Podłoże pod basen musi być odpowiednio wyrównane. Basen warto umieścić na specjalnej plandece. Jeśli podczas napełniania basenu okaże się, że woda ucieka w którąś stronę, oznacza to, że podłoże jest źle wyrównane. W takiej sytuacji można wylać wodę, złożyć basen i spróbować wyrównać podłoże.

Basen rozkłada się wraz ze zwiększaniem się w nim poziomu wody, która napiera na ścianki, rozciągając przy tym basen. Baseny rozporowe wykonane są z miękkich materiałów. Charakterystyczną cechą basenów rozporowych jest dmuchany gumowy kołnierz. Baseny tego typu najczęściej są okrągłe, o mniejszej powierzchni niż baseny rozporowe. Jeśli potrzebny jest basen tylko dla dzieci, to warto wybrać basen o mniejszym rozmiarze. Ostatnią zaletą tego typu basenów jest niska cena. Najtańsze modele można zakupić już za około 200 zł. Dużą wadą tych basenów jest słabsza konstrukcja w porównaniu do basenów ze stelażem.

Basen ze stelażem

Stelażowe baseny mają wiele zalet. Pierwszą z jest mocna konstrukcja. Dostępny jest w kształcie koła lub prostokąta. Jeśli będzie właściwie użytkowany i konserwowany, to może posłużyć co najmniej na kilka sezonów. Basen tego typu ma konstrukcję wzmocnioną stelażem, dzięki temu się nie odkształca. Największe rozporowe baseny mogą pomieścić nawet do 10 osób. Dzięki dużym rozmiarom można w nich swobodnie pływać.

Baseny ze stelażem mimo tylu zalet, mają jedną główną wadę – cena. Za mały basen ze stelażem trzeba zapłacić kilkaset złotych. Duży basen to koszt nawet kilku tysięcy złotych.

>> Przeczytaj także: Jak samodzielnie zaaranżować oczko wodne w ogrodzie?

Niezbędne akcesoria do basenu

W obu rodzajach basenów należy bezwzględnie zamontować pompy filtrujące. Należy także używać środków chemicznych do czyszczenia wody. Warto również regularnie wybierać liście i inne zanieczyszczenia. Na zakończenie sezonu należy wypompować wodę z basenu i umyć dno. Całość wysuszyć, następnie złożyć i przechowywać w suchym pomieszczeniu. Drabinka sprawdzi się zwłaszcza w dużych basenach rozporowych. Ułatwi wchodzenie i wychodzenie z basenu. Drabinkę warto mieć zwłaszcza w sytuacji, gdy z basenu będą korzystać dzieci.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobrze dopasować uchwyty meblowe do stylu minimalistycznego?
Jak dobrze dopasować uchwyty meblowe do stylu minimalistycznego?
Poznaj triki, które pomogą Ci dobrze dopasować uchwyty meblowe do minimalistycznego wystroju. Naucz się tworzyć harmonijną i funkcjonalną przestrzeń z naszym poradnikiem.
Jak panele grzewcze na podczerwień mogą przyczynić się do ekologicznego ogrzewania Twojego domu?
Jak panele grzewcze na podczerwień mogą przyczynić się do ekologicznego ogrzewania Twojego domu?
Odkryj zalety paneli grzewczych na podczerwień jako eko-friendly metody ogrzewania Twojego domu, zdrowej dla Ciebie i bezpiecznej dla środowiska.
Tworzenie atmosfery za pomocą oświetlenia – praktyczne porady dla domu i ogrodu
Tworzenie atmosfery za pomocą oświetlenia – praktyczne porady dla domu i ogrodu
Odkryj sekrety kreowania nastroju za sprawą dobranej lampy - wskazówki i praktyczne porady dotyczące efektywnego oświetlenia zarówno w domu, jak i ogrodzie.
Ostatnie wpisy