Altana ogrodowa czy pawilon ogrodowy? Co sprawdzi się w ogrodzie?

Altana ogrodowa czy pawilon ogrodowy? Co sprawdzi się w ogrodzie?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Altana i pawilon to miejsca do wypoczynku w ogrodzie, które chronią przed silnymi promieniami słońca i zapewniają nieco prywatności. Co sprawdzi się lepiej w naszym zielonym zakątku?

Altana i pawilon ogrodowy – czym się różnią?

Zanim przedstawimy plusy i minusy obu rozwiązań, warto wyjaśnić, jakie są podstawowe różnice między tymi elementami ogrodowego wyposażenia? Altana ma zwykle bardziej solidną konstrukcję niż pawilon, do jej budowy najczęściej wykorzystuje się drewno (choć w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się altany metalowe o futurystycznym, nowoczesnym wyglądzie). Klasyczna altana może posiadać lity dach z desek pokrytych papą, dachówką czy poliwęglanowymi płytami. Często ma ażurowe ściany, to swego rodzaju otwarty lub półotwarty domek ogrodowy z dachem (dobrze zakotwiczony w gruncie), który chroni nie tylko przed słońcem, ale i deszczem oraz wiatrem. Ze względu na to, że altana jest na stałe umiejscowiona w ogrodzie, wymaga regularnej konserwacji. Często wewnątrz altany umieszczamy drewniane, metalowe lub rattanowe meble, przyjmując latem gości i organizując w jej pobliżu grilla. 

Z kolei pawilon przeważnie ma lżejszą i delikatniejszą konstrukcję. Jego ścianki zwykle są materiałowe (w zależności od wariantu, możemy kupić model z otwartymi, półotwartymi lub całkowicie zamkniętymi ścianami). W przeciwieństwie do altany, która jest usytuowana w danej części ogrodu na stałe, pawilon jest elementem sezonowym i zwykle demontujemy go jesienią, by znów rozłożyć na wiosnę. Pawilon opiera się na słupach konstrukcyjnych i szkielecie zadaszenia (z drewna, aluminium, stali malowanej proszkowo, syntetycznych tworzyw i żywic). Warto dodać, że na rynku dostępne są też pawilony ogrodowe o takiej samej, solidnej konstrukcji, co standardowe altany, w związku z czym różnice między tymi dwoma produktami niekiedy ulegają zatarciu.

Ile kosztuje altana i pawilon do ogrodu?

Koszt zakupu altany ogrodowej i pawilonu zależy od wielu czynników:

  • użytych materiałów (przykładowo droższe są modele aluminiowe i z egzotycznych gatunków drzew),
  • rozmiaru,
  • rodzaju zadaszenia,
  • producenta,
  • designu.

Cenę podbija też indywidualne zamówienie. Ile zapłacimy za produkty dostępne w popularnych sklepach z tego typu wyposażeniem?

>> Zobacz też: Zabudowa tarasu krok po kroku

Najtańsze metalowe pawilony pokryte tkaniną nabędziemy już za około 300-500 złotych. Natomiast ze względu na niską jakość użytych materiałów, warto mieć świadomość, że mogą nie przetrwać nagłego załamania pogody i porywistego wiatru. Największy wybór modeli dotyczy grupy cenowej 1000-2000 złotych. W tej kwocie możemy kupić już naprawdę przyzwoity pawilon ogrodowy, który zapewni dobre schronienie w obliczu mocniejszych powiewów. 

Jeśli chodzi o altany, ze względu na masywność konstrukcji, musimy liczyć się z większym wydatkiem. Solidna, rozbudowana altana, w której bez problemu pomieści się 6-8 osób, to koszt rzędu 4000-6000 złotych. Najbardziej wymagający klienci mogą kupić wyszukane altany z kompozytowych materiałów (indywidualne projekty), których cena może wynieść 10 000 złotych i więcej. Oczywiście producenci oferują też małe, proste altanki z dwuspadowym dachem za 1500-2000 złotych, jednak ich powierzchnia użytkowa jest dość ograniczona.

Co wybrać – altanę czy pawilon do ogrodu?

Jeśli zależy nam na trwałym i solidnym rozwiązaniu, dysponujemy odpowiednimi funduszami, lubimy spędzać każdą wolną chwilę relaksując się w ogrodzie – lepszym wyborem może okazać się altana. Natomiast, jeżeli mamy mniejsze wymagania, zadowolimy się konstrukcją o bardziej prowizorycznym charakterze, którą będziemy mogli złożyć, przechować na zimę w garażu lub w łatwy sposób przenieść w inny zakątek ogrodu i nie chcemy wydawać zbyt wielu pieniędzy – udanym zakupem będzie pawilon.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przygotować drewniane meble na zimę?
Jak przygotować drewniane meble na zimę?
Marzą Ci się stylowe meble drewniane do ogrodu, ale nie wiesz, jak zabezpieczyć je przed chłodem? Poznaj nasze porady!
Arbuz – uprawa w ogrodzie co warto wiedzieć?
Arbuz – uprawa w ogrodzie co warto wiedzieć?
Arbuz w ogrodzie? Czemu nie! Dowiedz się, jak wyhodować arbuza u siebie w ogrodzie! Sprawdź koniecznie!
Czy warto zainwestować w dom z bali? – rozważania na temat ekologicznych domów
Czy warto zainwestować w dom z bali? – rozważania na temat ekologicznych domów
Rozważasz budowę domu z bali? Sprawdź dlaczego ekologiczne domy cieszą się coraz większą popularnością i jakie korzyści przynoszą ich właścicielom.
Ostatnie wpisy