Oprawy stropowe – jakie wybrać?

Oprawy stropowe – jakie wybrać?

Materiał Partnera

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Są niewielkie, eleganckie, w formie oczka, kwadratu lub innego kształtu. Do tego potrafią wyglądać bardzo nowocześnie. Mowa o produktach jakimi są oprawy stropowe. Mogą być to zarówno lampy do zabudowy w suficie (oprawa stropowa podtynkowa) lub takie, które są przeznaczone do montażu bezpośrednio na nim (oprawa stropowa natynkowa). Poniżej przedstawiamy kilka wspaniałych modeli, które korzystnie mogą odmienić wystrój Twojego wnętrza.

Oprawy oświetleniowe do zabudowy – oprawa stropowa oczko

Wpusty w formie oczka, to zdecydowanie najpopularniejszy z kształtów w jakim występują lampy sufitowe do zabudowy. Wyglądają delikatnie, klasycznie i dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych. Najchętniej wybierana jest pasująca niemalże do każdego wnętrza oprawa stropowa czarna lub lampa w stylu glamour – oprawa kryształ, która doskonale może prezentować się w luksusowych wnętrzach np. w sypialni.

Inne, popularne kształty w jakich dostępne są oprawy to kwadraty. Wyglądają one nieco bardziej nietypowo niż wspomniane wcześniej oczka sufitowe. Do tego, ich ostrzejsze krawędzie nadadzą pomieszczeniu o wiele bardziej wyrazistego charakteru.

Oprawy stropowe do łazienki – oprawa stropowa IP44

Do pomieszczenia takiego jak łazienka najlepiej nada się oprawa hermetyczna, która z odpowiednia wartością IP44 i więcej (np. IP65) będzie odporna na zwiększoną wilgotność, zachlapania, zakurzenia i inne niekorzystne dla lamp warunki. Dodatkowym atutem jaki mają lampy jest ich niewielki rozmiar. Ponieważ łazienki są z reguły pomieszczeniami o stosunkowo niewielkim metrażu, lampki do zabudowy bądź oprawy natynkowe sprawdzą się w nich doskonale, dając wystarczającą ilość światła i nie zabierając cennej przestrzeni.

Lampa LED do zabudowy sufitowej – oprawa stropowa LED

Jaka jest najlepsza lampa do zabudowy? Oczywiście oprawa LED, ponieważ żadna inna nie będzie tak wydajna i energooszczędna jak ta ledowa. Poza możliwością zaoszczędzenia pieniędzy warto ją zakupić także ze względu na trwałość czy odporność na przegrzewanie się. Lampki LED posiadają także szerokie spektrum barwowe i chętnie wybierane są przez osoby mające na względzie dobro środowiska naturalnego.

Oświetlenie natynkowe i podtynkowe – do jakiego rodzaju pomieszczeń?

Poza wspomnianą wcześniej sypialnią i łazienką, omawiany typ oświetlenia bardzo dobrze prezentować będzie się także w kuchni, w korytarzu i jako dodatek do pozostałych lamp w salonie bądź w jadalni: https://ardant.pl/lampy-sufitowe/potrojne/. Zapominać nie należy także o oprawach natynkowych i podtynkowych przeznaczonych do przestrzeni zewnętrznych. Oświetlenie tego typu nocą może nadać domostwu niesamowitego uroku. Podobnie jak w przypadku łazienki należy pamiętać jednak o odpowiedniej dla nich klasie ochronności – ważne, by wartość IP była wyższa niż 44, wówczas lampki nie powinny zostać w żaden sposób uszkodzone przez panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne.

Jaki rozmiar lampy do salonu, nad stół, nad łóżko i nad szafkę nocną?

Wybierając lampę do poszczególnych pomieszczeń należy brać pod uwagę jej wielkość i kształt. Przykładowo: nie możemy pozwolić by podstawa lampy stołowej była większa niż szafka nocna. Z kolei lampa podłogowa do sypialni najlepiej, jeśli będzie posiadała funkcję regulacji wysokości.

Podsumowując, żeby oświetlenie spełniało swoje zadania nie może być za duża ani za mała, bowiem zaburzy to odbiór całego pomieszczenia. W tym poradniku podpowiemy jakie skutecznie osiągnąć zaplanowany efekt!

Wysokość lamp do salonu

Dobieranie oświetlenia do salonu to sama przyjemność, ponieważ na rynku mamy ogromny wybór różnorodnych opraw. Jednocześnie jednak jest to pewnego rodzaju wyzwanie, bowiem trzeba wziąć pod uwagę wszystkie warianty i spośród nich wybrać najlepszy.

Lampy wiszące – tutaj sprawa wydaje się być prosta. Im więcej mamy źródeł światła, tym większe pomieszczenie powinno być. Jeśli wnętrze jest wysokie i dość duże, możemy bez problemu zdecydować się na rozbudowany żyrandol glamour bądź lampę wiszącą o dużej średnicy. W momencie, gdy pomieszczenie nie jest zbyt wysokie, możemy wybrać lampę sufitową bądź plafon. Przykładowo żyrandol biały Emibig Kaspian nada się do salonu o dużej przestrzeni, ponieważ jego szerokość wynosi 75 cm. Posiada on 5 białych abażurów, które rozproszą światło na całe wnętrze. Dla odmiany lampa sufitowa z szkła dymionego TK Lighting Napoli ma już tylko 20 cm szerokości i idealnie nada się do niskiego sufitu i mniejszego pomieszczenia.

Jakie oświetlenie dodatkowe do salonu?

Żeby doświetlić pomieszczenie, warto zainteresować się lampami podłogowymi i ściennymi. Ważnym aspektem jest to, że owe lampy mają pełnić funkcję doświetlającą i dekoracyjną. Wybierając kinkiet trzeba zwrócić uwagę na jego wymiary oraz to, czy ma ruchome źródło światła. Ułatwieniem przy wyborze jest to, że lampy ścienne są stosunkowo niewielkich rozmiarów (od kilku do kilkunastu centymetrów). Jeśli chodzi o lampy stojące to w ofercie znajdziemy m.in. lampy w stylu loftowym, nowoczesnym i tradycyjnym. To, na co warto zwrócić uwagę, to dopasowanie lampy do pomieszczenia. W salonie najczęściej sprawdzają się lampy o wysokości około 1,5 m, jednak jeśli nie jesteśmy pewni co wybrać, wybierzmy lampę o regulowanej wysokości lub ruchomym źródle światła.

Jaka lampa do sypialni?

W sypialni oświetlenie przy łóżku ustawione na szafkach nocnych jest bardzo popularne. Taki układ nadaje przyjemnego klimatu do odpoczynku i relaksu. Zazwyczaj lampa stołowa wyposażona jest w klosz, który rozprasza i zmiękcza światło, przez co nie razi użytkowników. Dolna krawędź abażura powinna znajdować się na wysokości 50 cm od poziomu łóżka. Lampy nocne są w większości niewielkich wymiarów, stąd ważne jest zmierzenie stolika obok łóżka. Dobrą alternatywą są lampy wiszące nad szafkami nocnymi. Jednak i w tym wypadku nie możemy wybrać za dużej lampy, ponieważ przytłumiłaby cały wystrój wnętrza.

Lampy nad stół – jak oświetlić jadalnię?

Dużą popularnością cieszą się lampy o kilku kloszach wiszących na różnych wysokościach. Najczęściej są to potrójne lampy wiszące, aczkolwiek znajdą się też takie, które posiadają większą ilość kloszy. Taki wariant sprawdzi się na pewno w wysokiej jadalni, nad stołem o średniej wielkości. Oprócz funkcji dekoracyjnej mamy również funkcjonalność w postaci równomiernego oświetlenia stołu. Jeśli kształt kuli nie pasuje do ogólnej stylistyki wnętrza, są w sprzedaży różnorodne modele w innych kształtach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła dla Twojego domu?
Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła dla Twojego domu?
Rozważasz instalację pompy ciepła w domu? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, jakie są rodzaje pomp ciepła i jakie będą oszczędności na ogrzewanie.
Jak wybrać idealne płytki do domu – poradnik na przykładzie imitacji betonu, mozaiki ściennej i płytek elewacyjnych
Jak wybrać idealne płytki do domu – poradnik na przykładzie imitacji betonu, mozaiki ściennej i płytek elewacyjnych
Odkryj jak wybrać idealne płytki do domu. Nasz poradnik na przykładzie imitacji betonu, mozaiki ściennej i płytek elewacyjnych pomoże Ci w tym zadaniu. Dowiedz się, jakie są kluczowe aspekty do rozważenia.
Nabiał w diecie — jakie produkty wybierać?
Nabiał w diecie — jakie produkty wybierać?
Które z nich warto spożywać regularnie?
Ostatnie wpisy